Γενικά Είναι αλήθεια ότι οι παπαγάλοι είναι καρκινογόνα πτηνά;

vaggelis12345

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Πειραιάς
Μολισ εμαθα απο εναν. Οτι οι παπαγαλοι εινε καρκινογονοι εινε αλιθεια;
Εχω 5 χρονον παιδι στο σπιτι αν και λιγο ισχιει αυτο. Πρεπει να αναγκαστο να τον διωξω
 
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και τον παπαγάλο σου.
Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά αλλά αυτό ξεπερνάει κάθε άλλο.
Όποιος το είπε, δεν γνωρίζει ούτε τι είναι ο καρκίνος, ούτε τι είναι ο παπαγάλος. Και σίγουρα πιστεύει πως ο καρκίνος θεραπεύεται με το νερό του Καματερού. Καιρός να αποφασίσουμε να μεταπηδήσουμε κι εμείς από τον μεσαίωνα στον 21ο αιώνα.
Κοίτα κάθε ζώο αφρόντιστο και απεριποίητο, μπορεί να γίνει πηγή προβλημάτων. Η καθαριότητα και η παρατήρηση της υγείας του είναι αυτονόητη υποχρέωσή μας όταν υιοθετούμε ένα ζώο.
Διάβασε αυτό τo άρθρο Ασθένειες των πουλιών που προσβάλουν τον άνθρωπο • PetBirds .
Αν υπήρχε βάσιμος φόβος μετάδοσης σοβαρών νόσων από τα πουλιά στον άνθρωπο, θα πωλούνταν ελεύθερα σε κάθε γωνία σε όλο τον κόσμο;

Αν παρ' όλ' αυτά ως πατέρας - γονείς, "φρικάρετε" και δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε, φρόντισε τουλάχιστον να διασφαλίσεις για τον φτερωτό σου φίλο, αξιόπιστη και ασφαλή διάδοχη κατάσταση, μέσω αγγελίας εδώ στο φόρουμ ή μέσω φίλων και γνωστών σου φιλόζωων.
Εύχομαι να τον κρατήσετε.
 
Χαίρομαι και ό,τι χρειαστείς στο μέλλον, εννοείται ρωτάς ελεύθερα. Ως μάνα, καταλαβαίνω τους φυσιολογικούς φόβους ενός γονιού.
Αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και συγκρατημένοι με τους φόβους μας γιατί μεταφέρονται ακόμα και σιωπηρά στα παιδιά μας, με το ένστικτό τους.
Πιο εύκολα κολλάς ιώσεις και ψείρες στο λεωφορείο και τις μεταφέρεις μια χαρά και στο παιδί σου, αλλά τι θα κάνουμε; Δεν θα κυκλοφορούμε;
Επειδή κι εγώ μεγάλωσα παιδί με ζώα, να ξέρεις τα παιδιά αυτά έχουν ευρύτερο φάσμα ανοσίας από τα προστατευμένα, όπως οι γιατροί και οι νοσοκόμες τα νοσοκομεία. Γιατί δεν "κολλάνε" όλες τις αρρώστιες; Ενισχυμένο ανοσοποιητικό.
Είδα ότι έχετε ένα κοκατιλάκι. Πιο συχνό πέρασμα στα κάγκελα με ένα wettex βρεγμένο, για να μαζεύετε την άσπρη πούδρα που βγάζει και τακτικό ψέκασμα των φτερών του πρωϊνή ώρα, να κάνει μπάνιο και να αποβάλλει λιγότερη σκόνη. Δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά η σκόνη όπου υπάρχουν παιδιά είναι ανεπιθύμητη.
 
Μολισ εμαθα απο εναν. Οτι οι παπαγαλοι εινε καρκινογονοι εινε αλιθεια;
Εχω 5 χρονον παιδι στο σπιτι αν και λιγο ισχιει αυτο. Πρεπει να αναγκαστο να τον διωξω
Εγώ να το θέσω αλλιώς... Ο καρκίνος είναι μεταδιδόμενο νόσημα;
Αν π.χ. έχω εγώ θα κολλήσουν και τα παιδιά μου;... Ποιός διαδίδει αρλούμπες και ποιός τις υιοθετεί;
 
Χαίρομαι και ό,τι χρειαστείς στο μέλλον, εννοείται ρωτάς ελεύθερα. Ως μάνα, καταλαβαίνω τους φυσιολογικούς φόβους ενός γονιού.
Αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και συγκρατημένοι με τους φόβους μας γιατί μεταφέρονται ακόμα και σιωπηρά στα παιδιά μας, με το ένστικτό τους.
Πιο εύκολα κολλάς ιώσεις και ψείρες στο λεωφορείο και τις μεταφέρεις μια χαρά και στο παιδί σου, αλλά τι θα κάνουμε; Δεν θα κυκλοφορούμε;
Επειδή κι εγώ μεγάλωσα παιδί με ζώα, να ξέρεις τα παιδιά αυτά έχουν ευρύτερο φάσμα ανοσίας από τα προστατευμένα, όπως οι γιατροί και οι νοσοκόμες τα νοσοκομεία. Γιατί δεν "κολλάνε" όλες τις αρρώστιες; Ενισχυμένο ανοσοποιητικό.
Είδα ότι έχετε ένα κοκατιλάκι. Πιο συχνό πέρασμα στα κάγκελα με ένα wettex βρεγμένο, για να μαζεύετε την άσπρη πούδρα που βγάζει και τακτικό ψέκασμα των φτερών του πρωϊνή ώρα, να κάνει μπάνιο και να αποβάλλει λιγότερη σκόνη. Δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά η σκόνη όπου υπάρχουν παιδιά είναι ανεπιθύμητη.
Tι ενοισ να το πσεκαζω πως; Και πως το κανο μπανιο απλα τον ψεκαζω με νερο;
 
Tι ενοισ να το πσεκαζω πως; Και πως το κανο μπανιο απλα τον ψεκαζω με νερο;
Ναι, τώρα τον χειμώνα νεράκι όχι μόλις το τραβήξεις από την βρύση και είναι κρύο, να το αφήνεις να παίρνει την θερμοκρασία δωματίου. Μπορείς να γεμίζεις ένα ψεκαστηράκι (που θα έχεις μόνο για το πουλί, να μην έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά ή φυτοφάρμακα) από την προηγούμενη μέρα. Θα αδειάζεις τις ταίστρες από τα σπόρια, και θα ψεκάζεις το σώμα του πουλιού, χωρίς να το τρομάζεις. Να βγαίνει σαν το ντους το νερό όχι μονοκόματο.
Στο νερό μπορείς να βάζεις λίγες σταγόνες ξύδι ή καλύτερα μηλόξυδο, βοηθάει στο πτέρωμα να διατηρείται υγιές και αποθαρρύνει τυχόν μαμούνια ή ακάρεα.
Για τον ίδιο λόγο, πρόληψη ακάρεων και σκουλικιών εντέρου, μπορείς να του δίνεις μια φορά στον μήνα για 2-3 επαναλήψεις, σκορδόνερο.
 
Back
Top