Γενικά Είναι απαιραίτητη η κούνια στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Σεθ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Σεθ

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Ηράκλειο
Με αφορμή κάποιων συζητήσεων που έχω παρακολουθήσει εδω μέσα έχω την εξής απορία. Είναι απαιράιτητη η κούνια στα καναρίνια ή απλά τους είναι αδιάφορη και απλά πιάνει χώρο στο κλουβί; Θα ήταν προτιμότερο να την βγάλω; Συγκεκριμένα έχω ένα καναρίνι μαλινουά το οποίο μονίμως τις νυχτες κοιμάται στη κούνια. Επίσης κάποιες φορές κελαιδάει τη νύχτα χωρίς κανένα ίχνος φωτισμού. Δε νομίζω να είναι ανησυχητικό αυτό... Βέβαια δεν ενοχλεί τους γείτονες γιατί κελαιδαει χαμηλοφωνα.
Σας ευχαριστώ!
 
η κουνια ειναι περιτη και απλως πιανει χωρο στο κλουβι καλυτερα βγαλτην.
αυτο που λες που τραγουδαει το βραδυ μου το εκανε και ενα δικο μου τιμπραντος δεν ειναι τιποτα.
 
Oπως σου εγραψε και ο Φραγκίσκος, η κουνια σε ενα μικρό ή μετριο κλουβί είναι περιττή μιας και καταναλώνει ουσιαστικό και ωφέλιμο χώρο απο το κλουβι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί απο το πουλί για πεταγμα και εκγύμναση των φτερών του. Η "γυμναστική" μέσω του πετάγματος ενεργοποιεί τον μεταβολισμό του βοηθώντας το πουλί μακροπρόθεσμα να παραμένει υγιές. Αντιθετα μια κουνια στο κλουβί ( όπως και οι κούνιες στην παιδική χαρά) δεν ωφελούν σε κατι, παρα μόνο οτι καποιες φορές χρησιμοποιείται σαν πατηθρα- κουρνιαστρα.
 
εσυ εχεις μεγαλο, μετριο η μικρο κλουβι;αν εχεις παρα πολυ μεγαλο κλουβι βαλε την κουνια αν εχεις ομως μετριο η μικρο βγαλτην γιατι πιανει πολυ χωρο!
 
Ευχαριστώ παιδιά!
Όσο για το κλουβί είναι μέτριο πρός μεγαλο και τη κούνια την έβγαλα!
 
Την κουνια την βγαζουμε και τις περισσιες πατηθρες οταν ενοχλει στον χωρο του πουλιου!
Εαν το κλουβι ειναι μεγαλο(μεγαλο ομως...)γιατι να ενοχλει η κουνια;
 
Εαν το κλουβι ειναι μεγαλο(μεγαλο ομως...)γιατι να ενοχλει η κουνια;
Σε αυτήν την περίπτωση δεν ενοχλεί, αν και τα πουλιά έχουν την τάση να κάθονται με τις ώρες ακίνητα στις κούνιες. Τότε ίσως είναι καλύτερα να αφαιρεθεί.
 
αν και τα πουλιά έχουν την τάση να κάθονται με τις ώρες ακίνητα στις κούνιες. Τότε ίσως είναι καλύτερα να αφαιρεθεί.

Το λες με την εννοια για να κινουνται;
Εγω σε ενα που ειχα κουνια, την αφηνα γιατι κοιμοταν το βραδυ!
Την ημερα δεν ανεβαινε καθολου!
 
Το λες με την εννοια για να κινουνται;
Εγω σε ενα που ειχα κουνια, την αφηνα γιατι κοιμοταν το βραδυ!
Την ημερα δεν ανεβαινε καθολου!
Ναι, για να μην τους στερεί την άσκηση και μέρος του ζωτικού τους χώρου. Αν το κλουβί είναι μεγάλο και αν δεν τη χρησιμοποιούν τη μέρα, τότε νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. :)
 
τεμπελιαζουν στην κουνια πιστευω πως ειναι περιτη
 
Το λες με την εννοια για να κινουνται;
Εγω σε ενα που ειχα κουνια, την αφηνα γιατι κοιμοταν το βραδυ!
Την ημερα δεν ανεβαινε καθολου!

Το έκανε αυτο γιατι το βράδυ ενοιωθε ασφάλεια απο αρπακτικά εκει που κοιμόταν. Το πρωί που ήταν ξυπνειο δεν φοβοταν μην "το πιασουν στον υπνο"!
 
Μπορει και γι αυτο!
Παντως ολη νυχτα που κοιμοταν η κουνια πηγαινε περα δωθε και με φορα ε; Απιστευτο,το πως κοιμοταν! Κι εννοειται οτι δεν φυσαγε!
Εν τω μεταξυ αυτο το εκανε οσο ηταν ακομα μωρακι μετα που μεγαλωσε σταματησε να εχει επαφες με την κουνια!
 
αχχχααχ.. Ετσι ακριβώς και μερικά δικά μου καναρινάκια... Κοιμούντε και κανουν κούνια ταυτόχρονα... Βέβαια, εχω τα έχω σε κλούβα μεγάλη...
 
και ο δικος μας κοιμαται στην κουνια αλλες φορες κουνιεται
αλλες σταματαει την μερα την εχει σαν παιχνιδι την τσιμπαει
την σπρωχνει προς τα πανω...
 
εγω εχω εναν λευκο κυριαρχο τον οποιο αγορασα μολις πριν 2 μερες και τρελενεται για κουνια! του εχω ενα αρκετα μεγαλο κλουβακι και την κουνια την χρησιμοποιει μονο για διασκεδαση... Κουρνιαζει στο κλαδακι του :)
 
Back
Top