Ασθένειες Είναι απαραίτητα όλα αυτά τα σκευάσματα για παπαγάλους και πτηνά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
Έχω την απορία με τόσα που έχω διαβάσει (ασθένειες, διατροφή, φροντίδα) είναι απαραίτητα όλα αυτά τα σκευάσματα (αντιστρές, πολυβιταμίνες , πτερόροια, αντιδιαρροικά, πυρωτικά , κελαιδίνες, σκουλίκια παράσιτα, ηπατοπροστατευτικά κ.λ.π.) που πουλάνε στα petshop ?
αλλά ακόμη και κάποιοι κτηνίατροι συνιστούν με μια επιφανειακή εξέταση , χωρίς καν να ξέρουμε αν χρειάζονται στα πουλάκια μας και κάθε πότε ?
Επίσης διαπιστώνω, ότι αν θα πρέπει να τα εφαρμόζουμε, κάθε μέρα θα είμαστε μ΄ένα "σκεύασμα" πανω απ΄το πουλάκι μη τυχόν και παθει κάτι ή αν έχει κάτι που ίσως νομίζουμε γιατί διαφορετικά θα αναγκαζόμαστε να είμαστε μονίμως δίπλα σ΄ένα πτηνίατρο να μας λέει τι να κάνουμε
 
@RONH Νομίζω ότι έχεις διαβάσει πολλά και έχεις μπερδευτεί. Δεν σε αδικώ, το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στην αρχή. Τελικά είναι πιο απλά τα πράγματα εκτός αν μιλάμε για ασθένεια. Το βασικό είναι να έχουν καλή επώνυμη τροφή, αυγό ή αυγοτροφή (επώνυμη ή σπιτική), σουπιοκοκκαλο, λαχανικά εποχής και λιγότερο φρούτα και φυσικά καθαριότητα παντού. Το μόνο που έχω έξτρα είναι βιταμίνες πχ. για να τα βοηθήσω στην πτερορροια. Νομίζω ότι αυτά είναι τα βασικά. Τα άλλα είναι απλά θέμα marketing.
Και να μην ξεχνάμε βέβαια ότι χρειάζονται την προσοχή μας και την αγάπη μας. 😊
 
είναι απαραίτητα όλα αυτά τα σκευάσματα (αντιστρές, πολυβιταμίνες , πτερόροια, αντιδιαρροικά, πυρωτικά , κελαιδίνες, σκουλίκια παράσιτα, ηπατοπροστατευτικά κ.λ.π.) που πουλάνε στα petshop ?
Όταν ένα πουλί νοσεί είναι απαραίτητα κατά περίπτωση κάποια σκευάσματα που θα το βοηθήσουν να γίνει καλά.

Ένα πουλί που είναι καλά στην υγεία του δεν χρειάζεται κανένα σκεύασμα.
Αυτό που χρειάζεται είναι σωστή διατροφή με ποιοτικούς σπόρους, αυγό ή αυγοτροφή, λαχανικά, αραιά φρούτα και ένα ευρύχωρο κλουβί για να γυμνάζεται.
 
Η γνώμη μου επί του θέματος είναι ότι γενικά δεν θα χρειαστούμε τίποτα από όλα αυτά αν είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας απέναντι στα πουλιά μας...εκτός αν όντος χρειαστεί κάποιο φάρμακο λόγω ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ, δηλαδή, αν τηρούμε ένα σταθερό πρόγραμμα με καλές τροφές και λαχανικά μερικές μέρες την εβδομαδα, συχνή καθαριότητα και ένα έξτρα boost αυγοτροφης είτε σπιτικής είτε εμπορίου κατά την πτερόρροια και την αναπαραγωγή περίοδο δεν υπάρχει πρόβλημα, δίνουμε και σπόρους υγείας τους οποίους είτε τους παίρνουμε μόνομενος και τους κάνουμε mix είτε έτοιμους σε mix οι οποίοι βοηθάνε προληπτικά αρκετές φορές.
Από κει και πέρα τα πολλά σκευάσματα θεωρώ πως είναι θέμα marketing όσα πιο πολλά δίνεις τόσο πιο εύκολα αρρωσταίνει μετά το πουλάκι.
 
@marapo συμφωνώ σε όλα , όμως το θέμα της διατροφής που είναι τόσο σημαντικό όπως και της καθαριότητας , πως είναι δυνατόν να τα πείσουμε να τρώνε τα φρουτάκια που τους προσφέρουμε ή ότι άλλο μέχρι ν΄αποκτήσουν ισχυρό οργανισμό έστω αλλά κι ακόμη και στην καθαριότητα δεν έχουν ιδιαίτερη "τουαλέτα" οπότε είναι δυσκολο διαρκώς να καθαρίζουμε τις ακαθαρσίες μη τυχόν και ακουμπήσουν ή οτιδήποτε άλλο ... Αν είναι τόσο ευαίσθητα όπως περιγράφονται εδώ, είναι πολύ εύκολο ν΄αρρωστήσουν με την πρώτη ευκαιρία :(
 
Γενικά ισχύουν αυτά που ειπώθηκαν πιο πάνω, ειδικά αν μιλάμε για 1-2 πουλάκια.

Απο'κει και πέρα η απάντηση είναι όπως πάντα. Εξαρταται.
Τι πουλιά έχεις, μέγεθος εκτροφης, τι στόχους έχεις, πόσο χρόνο διαθέτεις κτλ.

Σίγουρα δε χρειάζονται σε όλους αυτά που κυκλοφορούν, σίγουρα παίζει και πολύ μάρκετινγκ αλλά σίγουρα μερικά είναι απαραίτητα σε κάποιους για διάφορους λογους που ίσως εμείς να αγνοούμε.

Χρειάζεται γνώση, κρίση κι εμπειρία.
Ούτε η Χ ψ εταιρεία έχει μαγικά φίλτρα που λύνουν κάθε πρόβλημα, ούτε εμείς είμαστε οι φωτεινοί παντογνωστες που με δικά μας ματζουνια κάνουμε τα πουλια αθάνατα.
 
@RONH Εμείς πρέπει να τους τα παρέχουμε και αυτά κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν. Μην ξεχνάς ότι έχουν και εκείνα προτιμήσεις. Είχα την ίδια ανησυχία και για αυτό αγόρασα πέλλετς ώστε να καλύψω κάποιες ίσως απαραίτητες βιταμίνες που δεν λαμβάνουν. Αλλά ούτε που τα ακουμπάνε, ενώ μόλις μπει το λαχανικό τσακίζονται ποιο θα πρωτοφαει.
Σε σχέση με τις ακαθαρσίες, αν υπάρχει σχάρα και καθημερινή αλλαγή δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
 
Αν είναι τόσο ευαίσθητα όπως περιγράφονται εδώ, είναι πολύ εύκολο ν΄αρρωστήσουν με την πρώτη ευκαιρία :(
Δεν είναι ευαίσθητα αλλά το κάθε πουλί χρειάζεται τις σωστές συνθήκες διαβίωσης, τα καναρίνια δεν δυσκολεύονται σε εξωτερικούς χώρους, οι παπαγάλοι επειδή προέρχονται από ζεστά κλίματα διαβιώνουν καλύτερα σε πιο προστατευμένους εσωτερικούς χώρους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούν να ζήσουν και σε εξωτερικούς χώρους (με σωστή προστασία).

Τα πουλιά πρέπει να είναι πάντα προφυλαγμένα από ρεύματα αέρα και τις καιρικές συνθήκες.
στην καθαριότητα δεν έχουν ιδιαίτερη "τουαλέτα" οπότε είναι δυσκολο διαρκώς να καθαρίζουμε τις ακαθαρσίες μη τυχόν και ακουμπήσουν ή οτιδήποτε άλλο .
Για αυτό τον λόγο χρησιμοποιούμε ένα καλό υπόστρωμα όπως άμμο ή ζεόλιθο (υπάρχουν και πολλά άλλα) που βοηθάει να στεγνώνει γρήγορα η κουτσουλιά και το κλουβί παραμένει καθαρό, έτσι με καθαριότητα 1 φορά την εβδομάδα όλα πάνε καλά.
 
Εύχομαι να ζήσουν πολλά χρόνια με υγεία τα πουλάκια μας με τόση φροντίδα που τους παρέχουμε όλοι μας και φυσικά αντιλαμβάνομαι ανησυχίες που ίσως να είναι υπερβολικές καμιά φορά
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας !
 
Τις πρώτες μέρες που πήρα τα πουλάκια μου έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα προκειμένου να έχω μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη εικόνα για αυτά.
Πολλές φορές αναλύονται σκευάσματα προκειμένου να υπάρχει μια ορθή αξιολόγηση όποτε και αν χρειαστούν. Αν το πουλάκι σου έχει όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί κάτι επιπλέον.
Αν όμως εντοπίσεις κάτι περίεργο ή κάτι σε προβληματίσει το συζητάς και τα πιο έμπειρα μέλη θα σε βοηθήσουν κατάλληλα.

Να προσθέσω πως μετά από μελέτη στο φόρουμ το μόνο επιπλέον από τα παραπάνω γνωστά-σωστα είναι ότι έχω φτιάξει ένα μιξ από βότανα και το έχω συνεχώς διαθέσιμο στα κλουβιά τους. Υπάρχουν μέρες που αδιαφορούν πλήρως και άλλες που πέφτουν με τα μούτρα..
Καθημερινά δηλαδή βλέπω ότι έχουν διαφορετικές ανάγκες και εκτίμηση μου είναι ότι τα πουλάκια είναι αρκετά έξυπνα ώστε να αποφασίσουν τι ακριβώς θέλουν από τη στιγμή που το έχουν διαθέσιμο..
 
Δυστυχώς δεν τα θυμάμαι αναλυτικά. Με την λίστα από τα επιτρεπόμενα είχα πάει σε κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και ότι είχε διαθέσιμο από τη λίστα το έβαλα. Προσθέτω μόνο τριμμένο φρέσκο αμύγδαλο από και το μιξ το έχω σε γυάλινο βάζο..
 
@marapo χρειάζονται απαραίτητα βιταμίνες στην πτερόροια; γιατί περνάει ο δικός μου τώρα και τρώει μόνο σπόρους (μολις τον πήρα δεν έχει μάθει να τρώει τίποτα άλλο ακόμα) και έχει σουπιοκόκαλο που το έχει διαλύσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Nikolma πόσο μηνών είναι ? εμένα το κοκατιλάκι μου είναι 4 μηνών και βλέπω πουπουλάκια και φτερά , τρώει μόνο σπορους και με τίποτα δε θέλει φρουτα , μόνο λαχανικά . του έδωσα για 10 μέρες Τavernil Total 8 σταγ./40 ml νερό
 
@RONH περίπου 6-8 μήνων. Το πήρα από pet shop δεν ξέρω ακριβώς. Εμένα ούτε λαχανικα θέλει. Του βάζω κάθε μέρα παρόλα αυτά και τα πετάει κάτω. Βιταμίνες στο νερό ίσως είναι μια λύση αφού δεν τρώνε λαχανικά.
 
@Nikolma Νομίζω ότι χρειάζεται να σου πει τη γνώμη του και κάποιος κτηνίατρος , αλλιώς εδώ ξέρουν καλύτερα κάποιοι και περισσότερο έμπειροι να σ΄ενημερώσουν για το τι ακριβώς χρειάζεται
 
@marapo χρειάζονται απαραίτητα βιταμίνες στην πτερόροια; γιατί περνάει ο δικός μου τώρα και τρώει μόνο σπόρους (μολις τον πήρα δεν έχει μάθει να τρώει τίποτα άλλο ακόμα) και έχει σουπιοκόκαλο που το έχει διαλύσει.
Εφοσον δεν τρωει λαχανικα και φρουτα καλο θα ηταν να τον βοηθησεις με βιταμινες οσο περναει πτερορροια . Φρουτα και λαχανικα δοκιμασε να ειναι κομμενα η δοκιμασε αλλα χρωματα. Π.χ τα δικα μου τρωνε πιο πολυ πρασινα ενω αποφευγουν τα κοκκινα.
 
@Nikolma Δεν είμαι έμπειρη στο χώρο των πτηνών. Ένα χρόνο έχω τα δικά μου. Δεν έδωσα βιταμίνες στην πτερορροια παρά μόνο όταν πήγαμε διακοπές και ξαφνικά άρχισε η θηλυκιά, ίσως από την αλλαγή, να χάνει πολλά πούπουλα. Επίσης, δεν είχα την δυνατότητα να τους παρέχω ποικιλία λαχανικών γιατί δεν έβρισκα. Οπότε ξεκίνησα βιταμινες (με συμβουλή μέλους του pb) για περίπου δεκαπέντε ημέρες και όλα καλά. Πρόσφατα άρχισαν πάλι και τα δύο να χάνουν αλλά προσέχω την διατροφή τους και όσο τα βλέπω ζωηρά δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω.
 
Back
Top