Αναπαραγωγή Είναι απαραίτητη η χορήγηση υγρού ασβεστίου κατά την διάρκεια της γέννας;

Sofiachr97

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2021
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην ομάδα, ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητη η χορήγηση υγρού ασβεστίου κατά την διάρκεια που η καναρα κάνει αυγά. Ρωτάω διότι έχω πάει σε 4 πετ σοπ της περιοχής μου και δεν ειχε σε κανένα. Είχαν μόνο πολυβιταμινες που περιείχαν ασβέστιο αλλά δεν τις πήρα γιατί μπορεί να μην γίνει καλή απορρόφηση από τον οργανισμό. Η καναρα μου μέχρι στιγμής έχει 3 αυγά. Όλα πάνε μία χαρά, έχω σουπιοκοκαλο στο κλουβί και σηκώνεται συχνά και το τσιμπάει. Έχει φάει σχεδόν το 1/3 μόνο αυτές τις 3 μέρες. Είναι καλυμμενη με αυτό η χρειάζεται και το συμπλήρωμα;
 
Αφού εχεις σουπιοκοκαλο που ειναι φυσικη πηγη δεν χρειάζεται πρόσθετα. Εαν βαζεις αυγο βρασμενο με το τσοφλι σιγουρα θα τσιμπήσει και απο εκει. Λογικά θα κανει και αλλα αυγα οποτε βαλε αυγουλάκι και θα είσαι οκ!
 
@sarpijk ναι και το αυγό το τσακίζει. Τωρα που είπες για αυγό εχω διαβάσει ότι το κόβουμε μόλις κάνει όλα τα αυγά μέχρι να βγουν οι νεοσσοι και μόλις βγουν τους ξαναβάζουμε. Αυτό ισχύει; η να τους το συνεχίσω κανονικα;
 
Back
Top