Φροντίδα Είναι απαραίτητος ο προληπτικός ψεκασμός του καναρινιού με ψειροκτόνο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρέπει προληπτικά να ψεκάζουμε κλουβί, πατηθρες, ταίστρες κ το ίδιο το καναρίνι προληπτικά με ψηροκτονο. Συγκεκριμένα για το πρώτο μου καναρινι τον Θεμιστοκλή, είχα πάρει από το πετ σοπ το natural itec sprey, για το οποίο μου είχαν πει ότι την πρώτη φορά πρέπει να τον ψεκάζω την μια ημέρα κ μετά την τρίτη κ την έκτη ημέρα από τον πρώτο ψεκασμό. Μετά για πρόληψη μια φορά την εβδομάδα ή κάθε 10 μέρες (αν θυμάμαι καλά). Ο Σοφοκλής μου δεν έχει θέμα με ψείρες γιατί όσες φορές τον έχω δει να ξύνεται , το κάνει για να βγάλει την υγρασία από τα φτερά του όταν έχει κάνει μπάνιο. Πάντως μέχρι τώρα δεν το κάνει έντονα κανένα ξύσιμο. Αλλά υπάρχει η θεωρία ότι ακόμα κ ο σοβάς στον τοίχο (όταν πχ τον κρεμάω στο μπαλκόνι) γεννάει ψείρες. Εσείς τι νομίζετε; Πρέπει να τον ψεκάζω προληπτικά; Κ αν ναι ποιο χρησιμοποιείτε εσείς; Επίσης είχα πάρει κ το Repeli nature αντιπαρασιτικο σπρέι πουλιών το οποίο όμως δεν έχω ακόμα χρησιμοποιήσει. Καλό μεσημεροαπόγευμα σε όλους. 😊
 
Οι ψηρες φαίνονται δηλαδή τα μικρά κόκκινα στίγματα είναι οι εκρισεις τους και επίσης γενικά τα μικρά κόκκινα στίγματα που μπορεί να κινούνται είτε πάνω στις πατηθρες είτε πάνω στις αυγουλοθηκες, είτε πάνω στα κάγκελα του κλουβιου. Φυσικά πρέπει να ξερομε ότι οι κόκκινες ψηρες δραστηριοποιούνται κυρίως το βράδυ. Ένας καλός τρόπος είναι και αυτός που ανέφερες με την χαρτοπετσέτα.
 
Back
Top