Γενικά Είναι απαραίτητος ο χωρισμός αρσενικού με θηλυκό;

Karina88

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2014
Μηνύματα
137
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας... και ενώ έχω ακούσει τις συμβουλές σας και τα έχω χωρίσει, από τις 15 Ιουνίου...,
νιώθω ότι είναι λυπημένα... (μεταξύ άλλων... ) ή ιδέα μου είναι;
Εκτός δηλαδή από τσουρομαδημένα... (υπήρε επιδείνωση μετά τη απώλεια του νεοσσού και το χωρισμό τους)... Δεν ξέρω... 👎
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος; Όπως στα παπαγαλάκια (έχω δει αρκετά που πάνε ζευγάρια)
Μπορεί να λέω "ρομαντικές" ανοησίες... Δεν ξέρω... Μπορεί (που είναι σίγουρο) να τραβάνε το διάχυτο στρες των ημερών που περνάμε... Απλά εκτός από διατροφή και φροντίδα... μήπως θέλουν να είναι και μαζί; ☹
 
Δεν υπαρχουν τετοιου ειδους συναισθηματα Κατερινακι στα πουλακια.. Νομιζεις :)

Ρομαντικο, αλλα αν κατα λαθος τα βαλεις μαζι παλι θα προχωρησουν παλι σε γεννες απο ενστικτο και δεν το θελουμε τετοια εποχη. Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να μην βλεπονται και να μην ακουει ο ενας τον αλλο. Λιτη τροφη, μπανακι και απλα να πετανε και συντομα θα ξεχαστουν και θα μπουν σε φαση πτερορροιας..
 
Δεν υπαρχουν τετοιου ειδους συναισθηματα Κατερινακι στα πουλακια.. Νομιζεις :)

Ρομαντικο, αλλα αν κατα λαθος τα βαλεις μαζι παλι θα προχωρησουν παλι σε γεννες απο ενστικτο και δεν το θελουμε τετοια εποχη. Το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να μην βλεπονται και να μην ακουει ο ενας τον αλλο. Λιτη τροφη, μπανακι και απλα να πετανε και συντομα θα ξεχαστουν και θα μπουν σε φαση πτερορροιας..

Καλά ☹ ~ Πάντως για την ιστορία.. κατέβηκα δύο φορές Αθήνα... αυτή τη βδομάδα και περνάω από μαγαζιά και χαζεύω τα ζωάκια... και ήταν κάτι μπλε παπαγαλάκια (όχι κοινά) όλη την ώρα κολλημένα.
Και στο ίδιο κλουβί ένα πράσινο... καταστεναχωρημένο...
Τα πρωτοείδα το Σάββατο και σήμερα πήγα τις κόρες μου να τα δούνε... και είχαν την ίδια άποψη...
Αλλά αφού λες ότι δικιά μου ιδέα είναι... Τι να πω... Θα ακολουθήσω τις οδηγίες😳
 
ήταν κάτι μπλε παπαγαλάκια (όχι κοινά) όλη την ώρα κολλημένα.
Και στο ίδιο κλουβί ένα πράσινο... καταστεναχωρημένο...
Με τους παπαγάλους είναι διαφορετικά τα δεδομένα. Είναι πιο συναισθηματικά και κοινωνικά πουλιά. Θέλουν την παρέα, χαϊδεύονται, ξεψειρίζονται, φιλιούνται κτλ.
 
Με τους παπαγάλους είναι διαφορετικά τα δεδομένα. Είναι πιο συναισθηματικά και κοινωνικά πουλιά. Θέλουν την παρέα, χαϊδεύονται, ξεψειρίζονται, φιλιούνται κτλ.

Ακριβώς αυτό διαπίστωσα... Όλα αυτά! Τα συγκεκριμένα ήταν ακριβά... Τα μπλε είχαν 65, το πράσινο 55, και είχε και κάτι άσπρα.. Πιο ακριβά... Αλλά ακόμα και να μπορούσε να τα πάρει κανείς.. Πρέπει να πάρει το ζευγάρι... Δεν τα χωρίζεις... 🙄
 
@Karina88 Κατερίνα αν δεν αποτελούσε επιβαλλόμενη υποχρέωση πίστεψέ με δεν θα τα χώριζε κανείς μας! Σκέψου όμως γέννες όλο το χρόνο, εξασθένηση του ζευγαριού και πιο πολύ της κανάρας που χάνει και ασβέστιο και σε συνδυασμό με τη ζέστη και την πτερόροια μπορεί να τη χάσεις κιόλας. Για να μη βάλω και το κλούβιασμα των αυγών λόγω ζέστης που θα σου δημιουργούσε επιπρόσθετα προβλήματα 😉
 
Κατερινάκι μου γλυκό και ρομαντικό και στη φύση αν δεις κάποια ντοκιμαντέρ το άγριο καναρίνι έρχεται σε επαφή με κάποιο άλλο του είδους του μόνο την άνοιξη και την περίοδο αναπαραγωγής! Όλο τον υπόλοιπο χρόνο είναι χωριστά! Ενώ οι παπαγάλοι και στη φύση ζευγαράκια είναι όλο το χρόνο! Μονογαμικά ζωάκια! Οπότε μην στεναχωριέσαι!

Εκτός δηλαδή από τσουρομαδημένα...
Μήπως έχει ξεκινήσει η πτερόροια και τα βλέπεις έτσι; Στην πτερόροια ούτε πολύ όρεξη έχουν, ούτε πολύ κινητικά είναι και είναι και σαν τσουρομαδημένα! 😛 Βλέπεις καθόλου φτερά κάτω;
 
Κατερινάκι μου γλυκό και ρομαντικό και στη φύση αν δεις κάποια ντοκιμαντέρ το άγριο καναρίνι έρχεται σε επαφή με κάποιο άλλο του είδους του μόνο την άνοιξη και την περίοδο αναπαραγωγής! Όλο τον υπόλοιπο χρόνο είναι χωριστά! Ενώ οι παπαγάλοι και στη φύση ζευγαράκια είναι όλο το χρόνο! Μονογαμικά ζωάκια! Οπότε μην στεναχωριέσαι!


Μήπως έχει ξεκινήσει η πτερόροια και τα βλέπεις έτσι; Στην πτερόροια ούτε πολύ όρεξη έχουν, ούτε πολύ κινητικά είναι και είναι και σαν τσουρομαδημένα! 😛 Βλέπεις καθόλου φτερά κάτω;

Ναι βλέπω και φτερά... και βρήκα και παλαιότερα θέματα ανάλογα με το δικό μου... 😕

με λίγα λόγια και απλά... κατάλαβα ότι χρειάζομαι παπαγάλους... 👎
... αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα... με την όλη κατάσταση της χώρας... Τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο...
Καλά τότε, θα βολευτώ προς το παρόν με τις φωτογραφίες σας και τα βιντεάκια σας... αν και πρωί πρωί... Τι έπεσε στα μάτια μου... ;! (δείτε το ακόλουθο link)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Την Καλημέρα μου σε όλους σας, Καλό Πρωινό ❤️️️️
 
Back
Top