Αναπαραγωγή Είναι απαραίτητο η κανάρα το βράδυ πριν γεννήσει να κοιμηθεί στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eua P.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eua P.

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει κατά κανόνα η καναρα να κοιμηθεί στην φωλια πριν γέννησει γιατί η δικιά μου περιμένω αύριο να γεννήσει αφού τελείωσε την φωλια αλλά από ότι βλέπω κοιματε στα κλαράκια...
 
Όχι, δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι σύνηθες, όπως και να δεις την ποτίστρα αρκετά κατεβασμένη πριν τη γέννα, διότι ενίοτε πίνουν πολύ νερό. Υπομονή.
 
Δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα κάνει το πρώτο αυγό.:) Oταν το θηλυκό έχει φτιάξει φωλιά και είναι σε φάση να αρχίσει να κατεβάζει την γέννα θα ξενυχτίσει στην φωλιά που έφτιαξε, για να αρχίσει η ωοτοκία. Αν δεν συμβεί αυτό, τα πράγματα κάπου έχουν στραβώσει. Αρα η καλύτερη συμβουλή είναι πράγματι... Υπομονή !
 
Oταν το θηλυκό έχει φτιάξει φωλιά και είναι σε φάση να αρχίσει να κατεβάζει την γέννα θα ξενυχτίσει στην φωλιά που έφτιαξε, για να αρχίσει η ωοτοκια
Τι εννοείς θα ξαναχτισει την φωλια που έκανε γιατί όντως παρόλο που χθες νόμιζα πως θχε τελειώσει σήμερα έφτιαχνε κάτι συνέχεια στη φωλια
 
Η φωλιά θα είναι έτοιμη όταν το αποφασίσει η θηλυκιά, άσχετα απο το τί νομίζεις εσύ. Παρακολούθησε την όλη διαδικασία αλλά με Υπομονή.
 
αν πρέπει κατά κανόνα η καναρα να κοιμηθεί στην φωλια πριν γέννησει
Αν δεις κανάρα να κάθεται σε άδεια φωλιά πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα. Ή τουλάχιστο πρέπει να ελεγχθεί για πιθανό πρόβλημα.
Συνήθως οι κανάρες κάθονται στη φωλιά μετά το δεύτερο - τρίτο αυγό.
Ελπίζω να γεννήσει γρήγορα γιατί όσο καθυστερεί... Τόσο περισσότερο θα ταλαιπωρηθούν τα πουλιά από τις καιρικές συνθήκες Ιουνίου - Ιουλίου...
Σκέφτεσαι μήπως να σταματήσεις την επικείμενη ωοτοκία για να μην μπουν σε τέτοια κακή διαδικασία;
 
Αν δεις κανάρα να κάθεται σε άδεια φωλιά πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα. Ή τουλάχιστο πρέπει να ελεγχθεί για πιθανό πρόβλημα.
Συνήθως οι κανάρες κάθονται στη φωλιά μετά το δεύτερο - τρίτο αυγό.
Ελπίζω να γεννήσει γρήγορα γιατί όσο καθυστερεί... Τόσο περισσότερο θα ταλαιπωρηθούν τα πουλιά από τις καιρικές συνθήκες Ιουνίου - Ιουλίου...
Σκέφτεσαι μήπως να σταματήσεις την επικείμενη ωοτοκία για να μην μπουν σε τέτοια κακή διαδικασία;
Βασικά "στρώνει" την φωλια έχει 3 μέρες που την άρχισε δεν κάθεται όλη μέρα 1 λεπτό κάθε φορά φτιάχνει το νήμα μέσα στην φωλιά και μετά βγαίνει, δεν ξέρω αν πρέπει να τα σταματήσω γιατί το θηλυκό ειδικά είναι πολύ πυρωμενο το είχα σε μια κλούβα με άλλα θηλυκά για να μην ζευγαρώσει και έφτιαχνε φωλια στο πάτωμα του κλουβί με φτερά δικά της και από τα υπόλοιπα φτερά.
 
δεν ξέρω αν πρέπει να τα σταματήσω γιατί το θηλυκό ειδικά είναι πολύ πυρωμενο το είχα σε μια κλούβα με άλλα θηλυκά για να μην ζευγαρώσει και έφτιαχνε φωλια στο πάτωμα του κλουβί με φτερά δικά της και από τα υπόλοιπα φτερά.
Δεν θα σου πρότεινα ποτέ να σταματήσεις το θηλυκό από την ωοτοκία που έρχεται.
Κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να το κάνει αυτό ακίνδυνα.
Μπορείς όμως να απομακρύνεις και να πετάξεις τα αυγά και να βάλεις ομοιώματα μέχρι να της φύγει η "κάψα" για αναπαραγωγή.
 
Δεν υπάρχει "σημάδι" που να μας κάνει να πούμε με σιγουριά (χωρίς βοηθήματα) αν γεννήσει το πουλί την επόμενη αυγό.
Θα το γεννήσει όποτε το ετοιμάσει.
Εμείς απλά περιμένουμε.
 
Υπάρχει κάποιο όριο που να λέει σε πόσο καιρό το πολύ θα γεννήσει από την μέρα που άρχισε να κάνει φωλιά γιατί κ. Μισαλουρι δεν θέλω να καθυστερήσει και άλλο και να ταλαιπωρειται τσάμπα η καναρα.
 
δεν θέλω να καθυστερήσει και άλλο και να ταλαιπωρειται τσάμπα η καναρα.
Μα δεν μπορείς να το επισπέυσεις αυτό με κάποιον τρόπο. Όταν και αν είναι να κάνει αυγό, θα το κάνει. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς περισσότερο.
 
Μα δεν μπορείς να το επισπέυσεις αυτό με κάποιον τρόπο. Όταν και αν είναι να κάνει αυγό, θα το κάνει. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς περισσότερο.
Ωραία σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
 
Back
Top