Ασθένειες Είναι απαραίτητο να χορηγώ στα καναρίνια βιταμίνες κατά την πτερόρροια;

Marina Manika

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2022
Μηνύματα
41
Πόλη
Τύρναβος
Καλησπέρα σε όλους! Έχω 3 καναρίνια χρώματος τα οποία έχουν ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα πτερορροια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να τους χορηγώ κάποιες βιταμίνες ίσως για την πτερορροια η κάτι οτιδήποτε που πρέπει άλλο να κάνω και δεν το γνωρίζω.
 
Κατά την διάρκεια της πτερόρριας τα καναρίνια χρειάζονται περισσότερες πρωτεΐνες (4-5 φορές την εβδομάδα αυγό ή αυγοτροφή)
βιταμίνες (πράσινα φυλλώδη λαχανικά καθημερινά)
και ασβέστιο (σουπιοκόκκαλο μόνιμα στο κλουβί).
Εάν ακολουθείς την πιο πάνω διατροφή, μαζί με ένα επώνυμο ποιοτικό μείγμα σπόρων δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις κάποιο συμπλήρωμα.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο.
 
Έχω 3 καναρίνια χρώματος
Αν θέλεις να διατηρήσουν το χρώμα τους θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την αντίστοιχη αυγοτροφή (κόκκινη για τα κόκκινα ή κίτρινη για τα κίτρινα) και ίσως κάποια χρωστική στο νερό τους ή στην αυγοτροφή.
Όλα τα παραπάνω καλό είναι να ξεκινάνε στην αρχή της πτερόρροιας.
Μερικές φωτογραφίες (μέγεθος έως 1Mb) από τα πουλάκια θα βοηθούσαν για να σου πουν οι πιο ειδικοί ακόμα πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.
 
Καλησπέρα σε όλους! Έχω 3 καναρίνια χρώματος τα οποία έχουν ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα πτερορροια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να τους χορηγώ κάποιες βιταμίνες ίσως για την πτερορροια η κάτι οτιδήποτε που πρέπει άλλο να κάνω και δεν το γνωρίζω.

@Vada τα τηρώ έτσι ακριβώς απλώς έχουν μόνιμα αυγοτροφή διότι την έχω κάνει ανάμιξη με την αντίστοιχη χρωστική που πρέπει για να διατηρούν το χρώμα τους. Κατά τα άλλα έχουν και σουπιοκοκαλο και φρουτάκια και λαχανικά.
 
Back
Top