Φροντίδα Είναι απαραίτητο το στρώμα υγιεινής στο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά στις γυναίκες σήμερα :).Ήθελα να ρωτήσω το υπόστρωμα είναι απαραίτητο στο κλουβί; Και τί ακριβώς εννούμε υπόστρωμα; Μια κόλλα χαρτί δεν είναι αρκετό?
 
Το υπόστρωμα είναι το υλικό που επιφορτίζεται με πολύ κρίσιμες "αποστολές".
Είναι το υλικό που θα πρέπει να έχει σπουδαία (την καλύτερη) απορροφητική ικανότητα, ώστε να στεγνώνει γρήγορα τις εκκρίσεις των πτηνών...
Έτσι αποφεύγονται η δημιουργία βακτηρίων, μυκήτων κλπ και οι κάθε είδους οσμές..
Στις περιπτώσεις μάλιστα που δεν υπάρχει διαχωριστικό στον πάτο του κλουβιού, τότε η επιλογή του πρέπει να γίνει με ιδιαίτερη προσοχή... ώστε να μην μπορούν τα πτηνά να φάνε τους σπόρους που πιθανόν να βρίσκονται διασκορπισμένοι κάτω... και κυρίως να μην μολύνονται τα πόδια του... Και δε μιλάμε εδώ για ομορφιά αλλά για κινδύνους.
Υπάρχει ειδική άμμος, ροκανίδια ξύλου (οξιάς) και ένα σωρό άλλα... Τελευταία ακούγονται ο ζεόλιθος, το πέλετ, αλλά για μένα τα δυο πρώτα είναι πολύ καλά με το ξύλο οξιάς να επικρατεί...
Υπάρχουν μάλιστα αρκετές συζητήσεις σχετικά... και μπορείς να διαβάσεις για το Υπόστρωμα υγιεινής στα κλουβιά των πουλιών | Σελίδα 14 που σου συνιστά και η Μαρία.
Τώρα για το χαρτί.. Έχει μαι σχετικά καλή δυνατότητα απορρόφησης (κάποια χαρτιά και όχι των περιοδικών) και με τακτικές αλλαγές μπορεί να το χρησιμοποιήσεις.
Βασική προϋπόθεση να υπάρχει διαχωριστικό πλέγμα στον πάτωμα των κλουβιών ώστε να μη φέρνουν σε επαφή τα μάτια, ράμφος κλπ με τα εκκρίματα που υπάρχουν εκεί... Κι η μεταφορά των νοσογόνων καταστάσεων από τον πάτο του κλουβιού στο ίδιο το πουλί είναι πολύ εύκολο να γίνει.. Πατώντας το πτηνό πάνω στις εκκρίσεις του και στη συνέχεια πάνω στις πατήθρες... μεταφέρει "πολλά" επικίνδυνα για την υγεία του σ' αυτές... Όταν στη συνέχει τρίψει το ράμφος ή ακόμη και τα μάτια του πάνω τους.. Τότε εύκολα μπορεί να νοσήσει...
Κι αυτό εμείς δεν το θέλουμε.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα! Διαβάζω διάφορα για τα υποστώματα κλουβιών και ομολογουμένως έχω μπερδευτεί...
Πέλετ ξύλου, ελαφρόπετρα (περλίτης), ψιλοτριμμένη οξεία, πριονίδια για κουνέλια... Τελικά, ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο; To να εναλλάσουμε το υπόστρωμα στο κλουβί είναι καλό (δηλ σήμερα περλίτη, μετα από μια εβδομάδα οξειά);
Επίσης διαβάζω πως δε πρέπει το πουλί να έρχεται σε επαφή με τις ακαθαρσίες του... Μα έτσι και αλλιώς τα πουλιά, ακόμα και σχάρα να υπάρχει στον πάτο του κλουβιού, ραμφίζουν τις τροφές που πέφτουν κάτω... Πρέπει να υπάρχει η σχάρα στο πάτο του κλουβιού ή όχι;Έχω μπερδευτεί...☹
 
Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι...
Η πιο καλή κατά τη γνώμη μου επιλογή αποτελεί το κομματάκια οξιάς σε 6 ή 10 μμ.
Πολύ απορροφητικά, δεν αφήνουν οσμές κλπ.
Όμως αν δεν δοκιμάσεις δεν θα έχεις άποψη ποτέ...
Δοκιμάζοντας μαθαίνουμε...
 
Ευχαριστώ Γιάννη. Από πού τη προμηθευόμαστε;
Και με τη σχάρα στο πάτο του κλουβιού τί κάνουμε; Γιατί κακά τα ψέματα,... Μαζεύει πολύ βρωμιά...
 
Εγω καθε φορα που καθαριζω την ξυνω με μια σπατουλα ωστε να φευγουν τα περισσοτερα. Οταν μπορω στο μεγαλο κααθαρισμο (δεν μπορω να το κανω στα κλουβια που εχουν συρταρι γιατι εχει υψος) μουλιαζω τον πατο σε μια λεκανη με ελαχιστο νερο και μετα τριβω με σφουγγαρι που πλενουμε τα πιατα, και για τους... επιμονους λεκεδες με συρματακι ή συρματινη βουρτσα για τις ψησταριες.
 
Ευχαριστώ Γιάννη. Από πού τη προμηθευόμαστε;
Και με τη σχάρα στο πάτο του κλουβιού τί κάνουμε; Γιατί κακά τα ψέματα,... Μαζεύει πολύ βρωμιά...
Καθαρίζεις όποτε οι συνθήκες στο επιτρέπουν και κυρίως όταν βλέπεις συσσώρευση βρωμιάς...
Εδώ δεν υπάρχει κανόνας για το πότε πρέπει να καθαριστούν... άλλες φορές που έχει μικρά πολύ συχνά και άλλες όχι και τόσο...
Η καλύτερη λύση είναι να βγαίνει η σχάρα...
Εκεί την πλένεις όταν τη δεις πολύ βρώμικη και την επιστρέφεις...
Εγώ για την αναπαραγωγή έχω αγοράσει μερικές ζευγαρώστρες extra και χρησιμοποιώ τη σχάρα και το ταψάκι τους κατά το δοκούν... όπου υπάρχει ανάγκη.
Έτσι περιοδικά καθαρίζονται όλα χωρίς πίεση και κούραση.

Ευχαριστώ Γιάννη. Από πού τη προμηθευόμαστε;
Υπάρχει σε όλα τα μεγάλα pet ...
 
Εγώ για την αναπαραγωγή έχω αγοράσει μερικές ζευγαρώστρες extra και χρησιμοποιώ τη σχάρα και το ταψάκι τους κατά το δοκούν... όπου υπάρχει ανάγκη.
Έτσι περιοδικά καθαρίζονται όλα χωρίς πίεση και κούραση.

Συμφωνό με τον Γιάννη. Ειναι η καλύτερη λύση στην καθαριότητα.

Επίσης βάζω ζεολιθο και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος. Ειναι ένα υλικό που δεσμεύει βακτήρια, μύκητες, αέρια, ανόργανες, οργανικές και οργανομεταλλικές ενώσεις και ρυθμίζει προς το ουδέτερο τα όξινα και αλκαλικά εδάφη.
 
Συμφωνό με τον Γιάννη. Ειναι η καλύτερη λύση στην καθαριότητα.

Επίσης βάζω ζεολιθο και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος. Ειναι ένα υλικό που δεσμεύει βακτήρια, μύκητες, αέρια, ανόργανες, οργανικές και οργανομεταλλικές ενώσεις και ρυθμίζει προς το ουδέτερο τα όξινα και αλκαλικά εδάφη.
Από σκόνες πώς πας;
 
Είδα αυτό πριν κάτι μέρες. Έχει κάποιος εμπειρία με κάτι τέτοιο για υπόστρωμα;
Animalia :: Πτηνό :: Υγιεινή & Φροντίδα :: NATUR-STREU- Υπόστρωμα Ιστού Κάνναβης | animalia.gr/shop/product.php?productid=4551&cat=63&page=1
 
Δεν το ξέρω στην πράξη, από τα χαρακτηριστικά του πάντως δείχνει μια χαρά! Δεν κατάφερα όμως να βρω αν γράφει πουθενά τον όγκο που καλύπτει για να μπορείς να συγκρίνεις κατά πόσο συμφέρει σε σχέση με άλλα προϊόντα.
 
Δεν κατάφερα όμως να βρω αν γράφει πουθενά τον όγκο που καλύπτει για να μπορείς να συγκρίνεις κατά πόσο συμφέρει σε σχέση με άλλα προϊόντα.
Αυτό το πρόσεξα κι εγώ χτες, ούτε βάρος ή κάτι άλλο φαίνεται.
 
Το βάρος δεν είναι τόσο χρήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναφέρεται ο όγκος του για να μπορεί να γίνει σύγκριση με άλλα προϊόντα, τουλάχιστον στο θέμα του κόστους. Ως υλικό πάντως πιστεύω ότι θα είναι καλό, όπως είναι βέβαια καλό σε όποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιείται.
 
Εγώ που χρησιμοποιώ φύλλα Α4 δεν έχω πρόβλημα. Τα κάγκελα από τον πάτο έχουνε κενό οπότε δεν το τρώει το χαρτί.Απλά έλεγα μήπως ήτανε καλύτερο αυτό. Πάντως 18 ευρώ ψιλό ακριβό το βρίσκω 😛
 
Εγώ που χρησιμοποιώ φύλλα Α4 δεν έχω πρόβλημα. Τα κάγκελα από τον πάτο έχουνε κενό οπότε δεν το τρώει το χαρτί.Απλά έλεγα μήπως ήτανε καλύτερο αυτό. Πάντως 18 ευρώ ψιλό ακριβό το βρίσκω 😛
Σε σχέση με το χαρτί ναι...
Είναι όμως απείρως καλύτερο και διασφαλίζει υγεία στα πτηνά.
 
Οκ μάλλον θα το πάρω κάποια στιγμή και θα σας πω εντυπώσεις :)
 
Οκ μάλλον θα το πάρω κάποια στιγμή και θα σας πω εντυπώσεις :)
Να ξέρεις πως με αυτό το υπόστρωμα δεν χρειάζεται παρά μόνο "σταχολόγηση" των κουτσουλιών και αλλαγή 2-3 βδομάδες αργότερα (ίσως και παραπάνω).
 
Back
Top