Διατροφή Είναι απαραίτητο το Aidonine της Tafarm για 10 μέρες το μήνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Macisseg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Macisseg

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2018
Μηνύματα
53
Πόλη
Χαλκίδα
Καλησπέρα παιδιά. Ο τύπος που μου πούλησε τον Ρόκυ μου είπε να του δίνω για 10 μέρες το μήνα Αιδονίνη TAFARM. Απ ότι διάβασα είναι πολυβιταμινούχο και ενισχυτικό κελαηδίσματος! Χρειάζεται τελικά κάτι τέτοιο ή όχι;
 
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, παπαγάλος δεν είναι ο Ροκυ;
Αυτό το σκεύασμα είναι για ωδικά πτηνά και εκτος απ' το κελάηδησμα επιτείνει και το πύρωμα (σεξουαλική αναζωπύρωση) και δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το δώσεις σε ένα πουλάκι έτσι χωρίς λόγο. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έτσι το βλέπω. Δε θα έδινα στο πουλάκι "φάρμακα" χωρίς αιτία, για τον ίδιο λόγο που δε θα τα έπαιρνα ούτε εγώ αν δεν είχα κάποιο πρόβλημα
Θα σου απαντήσουν κι άλλοι φαντάζομαι, αλλά εγώ λέω να μη του δίνεις.

Παραθέτω και τα όσα βρήκα για το σκεύασμα Aidonine solution - Tafarm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι φίλε μου ο Ρόκυ είναι ο παπαγάλος της φωτογραφίας. Και εγώ που διάβασα σχετικά άρθρα, κάτι δεν μου καθόταν καλά και γι αυτό είπα να το αναφέρω εδω και να πάρω τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ Ερνέστο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
και εγώ όχι θα πω .
πρώτα απ'όλα γιατί δεν υπάρχει λόγος να δώσεις βιταμίνες. Θα φροντίσεις να το μάθεις να τρώει χόρτα, λαχανικά και φρούτα για να πάρει τις βιταμίνες που χρειάζεται.
και δεύτερον να δώσεις βιταμίνες για να ενισχύσεις την ικανότητα του παπαγάλου να κελαηδάει;😀
τα κοκατίλ όταν τα πιάνει,ξεχνάνε να σταματήσουν.ωτοασπίδες θα χρειάζεσαι,όχι ενισχυτικό 😀
 
Πολυβιταμινες δίνουμε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και περιόδους και όταν υπάρχει λόγος.
Μετά από χρήση κάποιας αντιβιωσης (αχρειαστη να είναι).όταν το πουλάκι έχει περάσει ή πρόκειται να περάσει έντονο στρες... Και κατά τη προετοιμασία της αναπαραγωγής και κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας.
Αν όμως το πουλάκι έχει μια καλή και ισορροπημένη διατροφή με λαχανικά-φρούτα-ξηρους καρπους-φυτρα σπόρων κλπ είναι περιττή η χρήση σκευασμάτων, γιατί έχουμε φροντίσει να έχει αποθέματα το πουλάκι και να περνάει πιο ανώδυνα τις περιόδους με μεγαλύτερες απαιτήσεις.
Ένα σκεύασμα είναι η εύκολη λύση που κάποιοι το χρησιμοποιούν ντοπάροντας τα πουλιά τους και στο τέλος καταλήγουν με άλλα προβλήματα... Οπως κατεστραμμένο συκώτι. Γιατί όπως και να το κάνουμε ένα σκεύασμα είναι ένα σκεύασμα...
 
Back
Top