Γενικά Είναι απαραιτητο να περασει πτερορροια τωρα;

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα, εδω και μέρες ρίχνω μια ματια στα πολλα θέματα/αναφορές που έχουν δημιουργηθει λόγω πτεροροιας. Τα συμπερασματα μου και απο τα αρθρα που είχα διαβασει παλια είναι πως η περιοδος ειναι Αυγουστο-αρχες Σεπτεμβρη και είναι μια δύσκολη περιοδος για τους μικρους μας.
Οσον αφορα τον Μαικλ δεν έχω παρατηρησει καμια αλλαγη στην συμπεριφορα του, ούτε βρίσκω πολλα πούπουλα. Σκουπίζω το δωματειο μου, στο χώρο που έχω το κλουβι σχεδον μέρα παρα μέρα γτ κατω γεμιζει σπόρια και ελαχιστα πουπουλα (αυτό γινεται από τοτε που τον πήρα) και αυτα δημιουργουνται τις ώρες που είναι κλεισμένος στο κλουβί.
Το μόνο που έχει αλλαξει πανω του, είναι πως έχει μικρινει η ουρα του, δηλαδη το μεγαλο πουπουλο/φτερο έπεσε πριν κανα 4 μέρες (και γι αυτο δεν ξέρω αν ευθυνεται το οτι στο ταξιδι του γυρισμου, καθοταν αρκετα στον πατο και το μερος που ακουμπουσε η ουρα-το πιο μακρυ φτερο του ήταν βρεγμενο απο την ποτιστρα του)
Και σκεφτομαι μηπως την πττεροροια την πέρασε τοτε που έγινε το περιστατικό με την σκυλίτσα; Ειχε γινει σαν μαδημενο κοτοπουλο το αγορι μου. (τελη Μαρτιου)
 

Συνημμένα

  • 20160329_104324.webp
    20160329_104324.webp
    40,9 KB · Προβολές: 30
  • 20160331_132202.webp
    20160331_132202.webp
    59,7 KB · Προβολές: 29
Και σκεφτομαι μηπως την πττεροροια την πέρασε τοτε που έγινε το περιστατικό με την σκυλίτσα; Ειχε γινει σαν μαδημενο κοτοπουλο το αγορι μου. (τελη Μαρτιου)
Αυτό που περιγράφεις εδώ μοιάζει με την https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/, που είναι κάτι ανησυχητικό μια και είναι εκτός εποχής.
Φυσικά όπως καταλαβαίνεις διαφέρει από την κανονική https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Όπως θα διαβάσεις και στο δεύτερο άρθρο η φυσιολογική πτερόρροια είναι μια φυσική διεργασία στον οργανισμό του πουλιού άκρως απαραίτητη.
Αλλάζει όλα του τα φτερά με καινούργια... Νέα και τέλεια φτερά... ικανά να του προσφέρουν ως τέλειοι μονωτήρες την προστασία που θα χρειαστεί το χειμώνα που ακολουθεί.
Εμείς δε χρειάζεται να ανησυχούμε...
Αρκεί να υπάρχει πλούσια και σωστή διατροφή στο πτηνό μας...

Φυσικά και τακτικότατο μπάνιο... ιδανικό για να απαλύνουμε τη "φαγούρα" της συγκεκριμένης κατάστασης.
 
Μαλιστα, ευχαριστω για τις παραπομπες, απλα σκέφτηκα μήπως επειδη τα αλλαξε τελη Μαρτιου να μην χρειαζταν και τωρα
Αυτο που μου εμεινε και λιγο με προβληματισε ηταν το ''Τα επινεφρίδια, οι θυρεοειδείς αδένες και οι γεννητικοί αδένες συνδέονται άμεσα με την πτερόρροια ή την καταστροφή των φτερών. Έτσι η έλλειψη ιωδίου, ειδικά σε παπαγάλους, προκαλεί δυσλειτουργία των θυρεοειδών αδένων με κύριο σύμπτωμα τη δύσπνοια''
Δεν μπορω να πω πως πεταει τελεια, τωρα τελευταια είχε φτιαξει το πεταγμα, αλλα και παλι απο τοτε που του εφυγε το μακρυ φτερο εγινε παλι ατσουμπουλος. Γενικα δεν αντεχει να πεταξει πολυ και στα 8-10σεκ κουραζεται και λαχανιαζει.
Μπανιο απο οτι εχω καταλαβει κανει μονο οταν ζεστενεται. ΅Ετσι οταν τον βασανιζουμε ή με κυνηγαει απο πισω στο σπιτι, μολις καθεται πανω μου λαχανιασμενος και ανοιγει τα φτερα τον παω στην βρυση και δροσιζεται.
Θελω να πιστευω πως απλα δεν παρατηρησα την πτεροροια ή απλα αργησε να ερθει γτ κατα τ αλλα φενεται υγιεις και πολυ ενεργετικος οπως ξερετε πολυ!
 
Δεν μπορω να πω πως πεταει τελεια, τωρα τελευταια είχε φτιαξει το πεταγμα, αλλα και παλι απο τοτε που του εφυγε το μακρυ φτερο εγινε παλι ατσουμπουλος. Γενικα δεν αντεχει να πεταξει πολυ και στα 8-10σεκ κουραζεται και λαχανιαζει.
Κάνε κι εσύ λίγο υπομονή να ντυθεί με τα καλά του και να δεις μετά.. Ποιος τον πιάνει...
Αυτο που μου εμεινε και λιγο με προβληματισε ηταν το ''Τα επινεφρίδια, οι θυρεοειδείς αδένες και οι γεννητικοί αδένες συνδέονται άμεσα με την πτερόρροια ή την καταστροφή των φτερών. Έτσι η έλλειψη ιωδίου, ειδικά σε παπαγάλους, προκαλεί δυσλειτουργία των θυρεοειδών αδένων με κύριο σύμπτωμα τη δύσπνοια''
Έλα τώρα... Ούτε η συντέλεια του κόσμου. Για μια εντελώς φυσιολογική διαδικασία...
Όλα τα πουλιά την περνάνε... Ο δικό σου θα χρειαστεί όλα τα φάρμακα του Ε. Σ. Υ.?
 
Κάνε κι εσύ λίγο υπομονή να ντυθεί με τα καλά του και να δεις μετά.. Ποιος τον πιάνει...

😛 Εδω τωρα τεριαζει ενα βιντεακι που τον έχω ''μπορει να μην ειμαστε τελειοι στο πεταγμα αλλα στο τρεξιμο πρωτοι'' Αυριο στα καμωματα αν ειναι..
 
απο τα αρθρα που είχα διαβασει παλια είναι πως η περιοδος ειναι Αυγουστο-αρχες Σεπτεμβρη και είναι μια δύσκολη περιοδος για τους μικρους μας.
απλα σκέφτηκα μήπως επειδη τα αλλαξε τελη Μαρτιου να μην χρειαζταν και τωρα
Να πω κάτι που είναι σημαντικό και που και εγώ πρόσφατα το έμαθα. Σε αντίθεση με τα καναρίνια μας που παιρνούν πτερόροια μια φορά το χρόνο (Τέλη Ιουλίου - Οκτώβρη), οι παπαγάλοι περνούν 2 φορές τον χρόνο. Μια κανονική το καλοκαίρι, όπως είπες Αύγουστο - Σεπτέμβρη, και μια τον χειμώνα που λέγεται ελλειπτική, στην οποία ανανεώνεται ένας μικρός αριθμός φτερών! Οπότε να περιμένεις και τον χειμώνα πτερόροια.

Και σκεφτομαι μηπως την πττεροροια την πέρασε τοτε που έγινε το περιστατικό με την σκυλίτσα; Ειχε γινει σαν μαδημενο κοτοπουλο το αγορι μου. (τελη Μαρτιου)
Το συμβάν του Μαρτίου πιθανότατα είχε να κάνει με την άτακτη σκυλίτσα!
 
Γιατί είναι εκτός εποχής Γιάννη;
Γιατί απ ότι κατάλαβα έγινε μετά το συμβάν με την σκυλίτσα και αυτή την πτερόροια την πέρασε Μάρτιο. Ανέστη οι παπαγάλοι δεν περνούν το καλοκαίρι και τον χειμώνα πτερόροιες; Διαφώτισε μας τους αδαής καναρινάδες! 😛
 
Δεν θυμάμαι τι ηλικία έχει το πουλάκι αυτό. Αν πρόκειται για κάποια απο τις πρώτες 2-3 πτερόροιές του τότε δεν είναι απαραίτητο πως αυτές θα συμβαίνουν μέσα στα φυσιολογικά χρονικά πλαίσια του μέσου όρου.

Τώρα δεν είναι εκτός εποχής σίγουρα. Πολλά πουλιά περνούν μια δεύτερη μικρή πτερόροια τον Φεβρουάριο-Μάρτιο συνήθως αυτά που ζουν μέσα στα σπίτια (τα μπάτζι είναι αποκλειστικά για μέσα) και βρίσκονται σχετικά κοντά σε πηγές θερμότητας.

Από τα δικά μου τα 2 έχουν τελειώσει πρόσφατα την πτερόροιά τους κι ο ένας αλλάζει ακόμη. Απο τότε που ζουν έξω περνούν μόνο μια φορά το χρόνο πτερόροια η οποία εξαρτάται απο απο τον καιρό. Αν κάνει ζέστη για κάμποσες ημέρες και μετά πέσει απότομα η θερμοκρασία για μερικές ακόμη αυτό είναι πολλές φορές ικανό να αναστατώσει τα πουλιά και να τα βάλει σε πτερόροια πριν την αναμενόμενη ώρα τους. Φέτος αυτό συνέβη με 2 από τα δικά.
 
Στα Μπάτζι, η πρώτη πτερόρροια συμβαίνει γύρω στον 6 με 7 μήνα της ζωής τους, ανεξάρτητα από την εποχή. Τότε είναι που τραβιούνται πίσω και οι ρίγες στο κεφάλι τους! Το σίγουρο πάντως είναι ότι έχουν 2 πτερορροιες τον χρόνο! Μία το καλοκαίρι, από Ιούνιο μέχρι τώρα, και μιά τον χειμώνα, από Δεκέμβριο έως Μάρτιο! Παρατηρώντας τα δικά μου που ζουν στις ίδιες συνθήκες, βλέπω ότι οι εποχές πτερορροιες είναι αυτές απλά αλλάζουν οι μήνες και μάλλον έχει να κάνει με το πότε είχαν την πρώτη τους! Η θηλυκιά είχε πρώτη Δεκέμβριο και τώρα Ιούλιο, ο αρσενικός είχε πρώτη Μάρτιο και τώρα Αύγουστο!

Όσο αναφορά τον Μάικλ, του Μαρτίου ίσως ήταν η πρώτη του!
 
Το ΤζιΤζι τσουρομαδαει εδω κ κανα 20 ημερο (αλλα ειναι με ωραιο φτερωμα ακομα!) και εγω μαζευω φτερα να τα κανω κολιε.
Ας μη σχολιαστουν τα καναρινια που ειναι σαν σακια με φασολια.
 
Back
Top