Γενικά Είναι απλό καναρίνι ή είναι κάποιο άλλο είδος;

Θανος Κ.

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Οινόφυτα
Μπορειτε να μου πειτε αμα ειναι κιτρινο καναρινι ή ειναι καποιο αλλο ειδος ο tweety γιατι εχει μαυρο κεφαλι

missing-image.png
 
Μάλλον δεν βοηθούν οι φωτογραφίες... μοιάζει λίγο περισσότερο χιονέ αλλά ναι απλό καναρινάκι... κουκλιτσα αν θες τη γνώμη μου. Κοκκινίζει λίγο ή έτσι το κάνει η φωτό
 
Η αίσθηση που έχω είναι οτι πρόκειται για κίτρινο καναρίνι που κάποια στιγμή πριν την πτερόρροια έφαγε κόκκινη χρωστική. Πιθανολογώ σαν αυτές του εμπορίου που τις ονομάζουν βιταμίνες
 
Εμένα η θηλυκια μου κάνει για μωζαικ.

Υ. Γ.: βρε Θάνο μου μην τα ενοχλείς τώρα που είναι με έναν νεοσσό μιας ημέρας. Απόλυτη ηρεμία και ησυχία θέλουν αλλιώς μπορεί να σταματήσουν να ταΐζουν και να μη ζήσει το μικρό! Επειδή ξέρω πως δε θες να γίνει κάτι τέτοιο, μην τα πειράζεις, μην τα βγάζεις φώτο και ο,τι κάνεις με ήρεμες κινήσεις και πάρα πολύ διακριτικά! Το μόνο που θα κάνεις καθημερινά είναι θα αλλάζεις το νερό της ποτιστρας, θα βάζεις αυγό βραστό το οποίο θα αφαιρείς μετά από 5-6 ώρες και θα τσεκάρεις αν οι ταιστρες έχουν σπόρους. 10 λεπτά υπόθεση και τίποτα άλλο!
 
Κι εμένα για κοινά μου μοιάζουν... Πάντως, θα σου δώσουν κατά πάσα πιθανότητα πολύχρωμους απογόνους! Σαν τα δικά μου...
Πρόσεχέ τα, κράτα τα σε ηρεμία και όσο γίνεται όχι σε πολύ ζεστό μέρος και χωρίς ρεύματα αέρα...
:)
 
Πανέμορφα και κυριολεκτικά μοναδικά πουλιά. Πραγματικά άυτό με το καπέλο του έχεις βγάλει όνομα, ή χρειάζεσαι νονό να το βαφτίσει, χα χα χα... Αν θες νονό εδώ είμαι. Κάτι σε "Rambo" θα του ταίριαζε!
 
Back
Top