Γενικά Είναι απλό καναρίνι η ράτσας;

sotiris1989

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2022
Μηνύματα
87
Πόλη
περιστερι
θελω να κανω μια τελευταια ερωτηση ....Αυτο εδω ειναι ενα πουλακι που εδωσα στον αδερφο μου....Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι απλο πουλακι η ρατσας ? σας ρωταω διοτι απο το καταστημα που το αγαρασα μου ειπαν πως ειναι απλο κοινο πουλακι
 

Συνημμένα

  • 319903163_544460100867746_7640562180440838781_n.webp
    319903163_544460100867746_7640562180440838781_n.webp
    24,4 KB · Προβολές: 51
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα.

Αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει πολύ, μοιάζει να είναι ένα κοινό καναρίνι.
μια τελευταια ερωτηση τα κοινα πουλια ειναι ποιο χαλια απο τα ρατσας ?
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: MARY58
Όλα τα πουλάκια έχουν την ομορφιά τους και τα δικά τους χαρακτηριστικά που τα κάνουν να ξεχωρίζουν.
τα κοινα πουλια ειναι ποιο χαλια απο τα ρατσας ?
Το αντίθετο συμβαίνει, τα κοινά είναι πιο ανθεκτικά από πολλά καναρίνια ράτσας.

Αν εννοείς από θέμα φωνής σίγουρα κελαηδάνε διαφορετικά από τα 3 είδη καναρινιών φωνής.
 
@sotiris1989 τι εννοείς; Πιο χάλια; Είναι τέλεια καναρινάκια. Τα καναρίνια φωνής όπως τα τιμπραντο φημίζονται για τα μελωδικά κελαιδισματα τους. Τα καναρίνια χρώματος για τα χρώματα τους. Αλλά πίστεψέ με κ τα κοινά καναρινάκια έχουν κ όμορφα χρώματα κ κελαιδανε μια χαρά. Τα καναρίνια στις φωτό είναι πολύ όμορφα. Το κλουβί πάλι μικρό.
 
@sotiris1989 τι εννοείς; Πιο χάλια; Είναι τέλεια καναρινάκια. Τα καναρίνια φωνής όπως τα τιμπραντο φημίζονται για τα μελωδικά κελαιδισματα τους. Τα καναρίνια χρώματος για τα χρώματα τους. Αλλά πίστεψέ με κ τα κοινά καναρινάκια έχουν κ όμορφα χρώματα κ κελαιδανε μια χαρά. Τα καναρίνια στις φωτό είναι πολύ όμορφα. Το κλουβί πάλι μικρό.
το αλλαξε το κουτι ο αδερφος μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Όλα τα πουλάκια έχουν την ομορφιά τους και τα δικά τους χαρακτηριστικά που τα κάνουν να ξεχωρίζουν.

Το αντίθετο συμβαίνει, τα κοινά είναι πιο ανθεκτικά από πολλά καναρίνια ράτσας.

Αν εννοείς από θέμα φωνής σίγουρα κελαηδάνε διαφορετικά από τα 3 είδη καναρινιών φωνής.
τελος φιλε γιαννη ...πηρα σε εναν φιλο ενα πουλακι αυτο εδω ..και θελω να μου πεις ειναι μωζαικ η κοινο ?
[automerge]1671317085[/automerge]
@sotiris1989 να το χαίρεσαι! Στην αυγοθηκη έχεις βάλει ανάποδα το πλαστικό δακτυλίδι/πατήθρα της αυγοθηκης.
το κιτρινο πουλακι που ειδατε στην φωτο ειναι τιμπραντο !
 

Συνημμένα

  • 319923394_1942989152575755_1897283044932734_n.webp
    319923394_1942989152575755_1897283044932734_n.webp
    122,9 KB · Προβολές: 26
το κιτρινο πουλακι που ειδατε στην φωτο ειναι τιμπραντο !
Ναι το είπες στο πρώτο σου ποστ. Κ πάλι να το χαίρεσαι! Είναι όλα πολύ όμορφα. Όπως είναι κ του αδελφού σου. Δεν υπάρχουν πιο χάλια καναρινάκια. Αυτό ήθελα να σου πω.
Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιο υπόστρωμα κάτω από την σχάρα για να απορροφάει την υγρασία από τις κουτσουλιές.
 
Ναι το είπες στο πρώτο σου ποστ. Κ πάλι να το χαίρεσαι! Είναι όλα πολύ όμορφα. Όπως είναι κ του αδελφού σου. Δεν υπάρχουν πιο χάλια καναρινάκια. Αυτό ήθελα να σου πω.
Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιο υπόστρωμα κάτω από την σχάρα για να απορροφάει την υγρασία από τις κουτσουλιές.
βαζω αμμο απο όστρακο
[automerge]1671317842[/automerge]
βαζω αμμο απο όστρακο
απλα θα ηθελα να μαθω απο τα παιδια μεσα εδω αν το πουλακι που παρεθεσα ποιο πανω ειναι ασπρο κιτρινο μωσαικο !
 
@sotiris1989 είναι πολύ λεπτή η στρώση. Δηλαδή πέφτουν οι κουτσουλιές στο πλαστικό. Εγώ βάζω λευκές σελίδες Α3 κ τις αλλάζω κάθε δύο μέρες. Υπάρχουν όμως πολλές κ άλλες επιλογές για υπόστρωμα εδώ
 
@sotiris1989 είναι πολύ λεπτή η στρώση. Δηλαδή πέφτουν οι κουτσουλιές στο πλαστικό. Εγώ βάζω λευκές σελίδες Α3 κ τις αλλάζω κάθε δύο μέρες. Υπάρχουν όμως πολλές κ άλλες επιλογές για υπόστρωμα εδώ
εγω μερα παρα μερα αλλαζω νερο και καθε σαββατο καθαριζω τα πουλια
 
εγω μερα παρα μερα αλλαζω νερο
Σωτήρη, το νερό το αλλάζουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Είναι πολύ πολύ σημαντικό.
Αν θες μπορείς να ξεκινήσεις ένα ποστ για την φροντίδα των καναρινιών, κ να ρωτήσεις ότι θες.
 
Σωτήρη, το νερό το αλλάζουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Είναι πολύ πολύ σημαντικό.
Αν θες μπορείς να ξεκινήσεις ένα ποστ για την φροντίδα των καναρινιών, κ να ρωτήσεις ότι θες.
ευχαριστω να ειστε καλα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Τα μωσαϊκά έχουν ιδιαιτερότητες στην διατροφή τους που πρέπει να προσέξεις και να μάθεις αν θες να διατηρήσεις το κίτρινο χρώμα της μάσκας και των άλλων σημείων.
ενας εκτροφεας που ασχολείται με τα μωζαικ μου ειπε να δωσω αυγοτροφη ουδετερου τυπου !
Συνήθως αυτή δίνουν όλο τον χρόνο εκτός από την περίοδο της πτερόρροιας που δίνουν αυγοτροφή για κίτρινα ( ίσως και κάποια χρωστική στο νερό).
Όπως και να έχει να γνωρίζεις ότι το χρώμα τους επηρεάζεται (''βάφεται'') κατά την διάρκεια της πτερόρροιας, μετά την ολοκλήρωση της πτερόρροιας δεν μπορεί να επηρεαστεί ο χρωματισμός τους.
 
Τα μωσαϊκά έχουν ιδιαιτερότητες στην διατροφή τους που πρέπει να προσέξεις και να μάθεις αν θες να διατηρήσεις το κίτρινο χρώμα της μάσκας και των άλλων σημείων.

Συνήθως αυτή δίνουν όλο τον χρόνο εκτός από την περίοδο της πτερόρροιας που δίνουν αυγοτροφή για κίτρινα ( ίσως και κάποια χρωστική στο νερό).
Όπως και να έχει να γνωρίζεις ότι το χρώμα τους επηρεάζεται (''βάφεται'') κατά την διάρκεια της πτερόρροιας, μετά την ολοκλήρωση της πτερόρροιας δεν μπορεί να επηρεαστεί ο χρωματισμός τους.
εγω που δεν ειμαι εκτροφεας του δινω τροφη χωρις ρουψεν ....to frouti patte της verse laga και δυο φορες την εβδομαδα μηλο....και στο πατο του κλουβιου του βαζω αμμο απο οστρακο ....απο την δικια μου την πλευρα πρεπει να του δινω κατι αλλο ?
 
Back
Top