Αναπαραγωγή Είναι αργά για να ζευγάρωμα;

ΛΕΩΝΙΔΑΣ

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σασ φίλοι μου θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αργά για να ζευγάρωμα και αν όχι τι διατροφή πρέπαι να ακολουθήσω τα έχω βάλει τα καναρίνια μου εδώ και δέκα μέρες στη ζευγαρώστρα αλλά δεν βλέπω καμία κίνηση από τη θηλυκιά
 
Αργά δεν είναι. Αλλά θέλουν και την κατάλληλη προετοιμασία τα πουλιά για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή. Κοίταξε στο forum υπάρχουν θέματα που ασχολούνται με την προετοιμασία για ζευγάρωμα.
 
Προλαβαίνεις ακόμα για αναπαραγωγή. Τα πουλιά τα έχεις μέσα ή έξω;
Αν θες πες μας τι τα ταϊζεις;
 
οχι δεν ειναι αργα για ζευγαρωμα. Να τους βαζεις συχνα αυγο, φρουτα και λαχανικα και πολυβιταμινες μερικες φορες. Να τα περποιησε και να μην τα ενοχλεις πολυ. Ο αρσενικος την κινυγαει; Κανε υπομονη καλη συνεχεια
 
τα πουλιά τα έχω έξω τα ταΐζω τροφή του εμπορίου ανάμικτη, βιταμίνη με αυγό, μήλο και αγγουράκι μου είπε ένας φίλος να τα βάλω βιτάμινη στο νερό τι λέτε
 
Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά, η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα χώρισμα στα πουλάκια και να ξεκινήσεις να δίνεις αυγό καθημερινά καθώς και μια πολυβιταμίνη στο νερό, στη μεριά του θηλυκού βάλε και μια φωλιά, όταν δεις ότι αρχίζει να βάσει μέσα υλικά (π.χ. κομματάκια εφημεριδα) βγάζεις το χώρισμα. Εύχομαι σύντομα επιτυχίες.
 
Από τη στιγμή που είναι σε εξωτερικό χώρο τα πουλιά είναι λογικό να αργήσουν να ζευγαρώσουν. Βλέπεις ότι ο καιρός δεν έχει στρώσει ακόμα.

Κάνε αυτά που σου είπαν παραπάνω και υπομονή όλα θα γίνουν.

Καλή επιτυχία.
 
Back
Top