Αναπαραγωγή Είναι αργά να κάνω αρχή αναπαραγωγικής προετοιμασίας στις 10 Απριλίου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Λοιπόν όπως κάθε χρόνο ξεκινάω γυρω στις δέκα Απριλίου να κάνω προετοιμασία οπότε αρχές Μαΐου ν είναι έτοιμα τα πουλάκια.. Η ερώτηση μου είναι μήπως αργω ν ξεκινήσω; η μήπως βιάζομαι; Μιλάμε για εξωτερική εκτροφή.. Και ρωτάω διότι δεν έχω ακόμα το προσδόκιμο νεοσσών που θέλω... Και ίσως εκεί να είμαι λάθος..
 
Μήπως... λέω μήπως είναι πολύ αργά για αναπαραγωγή; Πιστεύω πως πρέπει να προσπαθήσεις να ετοιμάσεις τα πουλιά για τις αρχές Απριλίου, αν φυσικά ο καιρός βοηθήσει.
 
Το ν τα ετοιμάσω γίνεται.. Άρα ήμουν λίγο λάθος ε; Για αυτό ποτέ δεν πήρα τρίτη γέννα ευχαριστώ πολύ Γιάννη.. Θ γίνει έτσι φέτος.. Και ίσως πάρω 30 πουλιά παραπάνω.. Ευχαριστώ πολύ. απλή αμέλεια κ απόδειξη απειρίας.. Παρόλο που έχω έναν καλό αριθμό πτηνων.. Φέτος θ φανώ αντάξιος των προσδοκιών...
 
Το ν τα ετοιμάσω γίνεται.. Άρα ήμουν λίγο λάθος ε; Για αυτό ποτέ δεν πήρα τρίτη γέννα ευχαριστώ πολύ Γιάννη.. Θ γίνει έτσι φέτος.. Και ίσως πάρω 30 πουλιά παραπάνω.. Ευχαριστώ πολύ. απλή αμέλεια κ απόδειξη απειρίας.. Παρόλο που έχω έναν καλό αριθμό πτηνων.. Φέτος θ φανώ αντάξιος των προσδοκιών...
Την τρίτη γέννα να την αποφεύγεις, δεν υπάρχει λόγος να πιέζεις τόσο πολύ τα πτηνά σου, εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος εκτροφικός στόχος. Δυο γέννες μπορεί να σου δώσουν κατά μέσο όρο 7-8 γερά πουλάκια.
Λοιπόν όπως κάθε χρόνο ξεκινάω γύρω στις δέκα Απριλίου να κάνω προετοιμασία οπότε αρχές Μαΐου ν είναι έτοιμα τα πουλάκια..
Οι ζεστές μέρες που έχει ως συνήθως ο Μάιος πιέζουν πολύ περισσότερο τους νεοσσούς αλλά και τους γονείς τους. Επιπρόσθετα είναι σε πλήρη έξαρση λόγο ζέστης κάθε είδους παράσιτο κάνοντας την αναπαραγωγή ακόμη πιο επίπονη.
Αν ξεκινήσεις Απρίλιο μέχρι τέλος Μαΐου θα έχεις ολοκληρώσει κάθε εκτροφική σου προσπάθεια και θα δώσεις και τον απαραίτητο χρόνο να ετοιμαστούν μικροί και μεγάλοι για την πτερόροια που θα ακολουθήσει.
 
Σε βρίσκω απόλυτα σωστά κ είμαι συμφωνώς με ότι είπες.. Θα αλλάξω τα πλάνα μου λοιπόν.. Είσαι τυχερός που δεν είμαι από Βόλο..😀 θ είχα γίνει θαμώνας στο εκτροφείο σου ν μάθω περισσότερα..
 
Σε βρίσκω απόλυτα σωστά κ είμαι συμφωνώς με ότι είπες.. Θα αλλάξω τα πλάνα μου λοιπόν.. Είσαι τυχερός που δεν είμαι από Βόλο..😀 θ είχα γίνει θαμώνας στο εκτροφείο σου ν μάθω περισσότερα..
Όποτε θέλεις και όποτε περάσεις... καφές υπάρχει για όλους.
 
Back
Top