Αναπαραγωγή Είναι αργά τώρα και για επόμενη γέννα;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Ξέρω πως ο καιρός δεν είναι κατάλληλος για αναπαραγωγή (με 30 βαθμούς), αλλά το ένα μου ζευγάρι έχει ένα μικρό 16 ημερών, η μαμά μπαίνει μέσα στη φωλιά μαζί με το μικρό και τα έχω δει να ζευγαρώνουν κιόλας και με επηρέασαν τα άτιμα. 😛 Ενώ έλεγα δε θέλω άλλα μικρά και κάνει πολύ ζέστη και τέλος, σκέφτομαι τώρα και αν κάνει αυγά θα τα πετάξω; Δεν μου πάει η καρδιά.. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους: είναι πλέον αργά για να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα; Ή υπάρχει χρόνος;
 
Ενώ έλεγα δε θέλω άλλα μικρά και κάνει πολύ ζέστη και τέλος, σκέφτομαι τώρα και αν κάνει αυγά θα τα πετάξω; Δεν μου πάει η καρδιά..
Ένα δίκιο το έχει ο Τέο εδώ που τα λέμε, αλλά πέρα από αυτό, θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις μια ακόμη φωλιά από εδώ και πέρα. Μην αφήνεις το συναίσθημα να σε παρασύρει γιατί στο τέλος μπορεί να σε κάνει να μετανιώσεις.
 
φυσικα και είναι αργά τώρα. και εγώ απέσυρα 4 αυγά γιατί η κανάρα έσκαζε που καθόταν στήν φωλιά. Πάνω από 30 βαθμούς τα αυγά κλουβιάζουν. τα απέσυρα άμμεσα όταν είδα ότι ο αρσενικός έχει καρίνα από τήν κούραση ο καημένος. τώρα τα έχω στήν ξεκούραση και στο καλό φαγητό.
 
ε αφου μπορουμε να γραψουμε και εμεις τωρα 😛 αν δεν μπορεσεις να μειωσεις την θερμοκρασια καλο θα ηταν να τα σταματησεις.
πάνω από 30 βαθμούς τα αυγά κλουβιάζουν.

εννοεις αρκετα πανω απο 30 :)
 
εαν τα εχεις σε εξωτερικο χωρο και η ζεστη ειναι ανυποφορη τοτε καλο ειναι να τα σταματησεις εκτος κι αν τα εχεις σε εσωτερικο και ειναι ποιο ελεγχομενη η ζεστη
 
ε αφου μπορουμε να γραψουμε και εμεις τωρα 😛 αν δεν μπορεσεις να μειωσεις την θερμοκρασια καλο θα ηταν να τα σταματησεις.

εννοεις αρκετα πανω απο 30 :)
πάνω από 30 σταθερά πόσο αρκετά δηλαδή;στους 35 τα πουλιά κινδυνεύουν από θερμοπληξία.30 στήν ατμόσφαιρα άρα στήν φωλιά;
 
Κι εγώ θυμάμαι την περίπτωση της Κάτιας που της λέγαμε να τα σταματήσει ήδη προ δεκαήμερου, εβδομάδας;
Καλύτερα μην τα αφήσεις. Χτες βράδυ είχε τόση ζέστη όση το κατακαλόκαιρο.
 
πάνω από 30 σταθερά πόσο αρκετά δηλαδή;στους 35 τα πουλιά κινδυνεύουν από θερμοπληξία.30 στήν ατμόσφαιρα άρα στήν φωλιά;

πανω απο 30 σταθερα δυσκολα να εχει [ αν βαλεις ολο το βραδακι -πρωι-απογευματακι ]
αν εξω εχει 30 η φωλια θα εχει οτι θερμοκρασια εχει και η μανα ( σωστη ) αφου εκεινη εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο την εξωτερικη.
 
Και εγώ που μένω στο Αγρίνιο τώρα βρέχει και εξώ κάνει κρύο και πήρα τα καναρίνια μέσα στο σπίτι γιατί φοβάμαι για τα μικρά
 
αφού η φωλιά έχει τσόχα δεν μπορεί να έχει ότι έχει η μάνα.😱
δεν ειδα κατι για τσοχα σε καποιο μηνυμα απο τα παραπανω (αν και δεν ξερω αυτο πως θα αλλαζε τα πραματα).
πιστευω η συζητηση μας ειναι "ανουσια" και χαλαει το ποστ :)
 
Δεν ξέρω από καναρίνια αλλά επειδή παρακολουθώ τα θέματα στο φόρουμ, βλέπω εδώ μια κανάρα που ταλαιπωρείται αφάνταστα από την ζέστη Να αλλάξω θέση στη ζευγαρωστρα για να αποφύγω τη ζέστη; . Νομίζω κάθε λογικός άνθρωπος δεν το θέλει ακόμα κι αν φέτος μας παραπλανά ο καιρός, έχει κάποιες ώρες με πολλή ζέστη.
 
γενικα τα τελευταια μικρα πρεπει να σκανε το 1ο 10ημερο του Ιουνη το πολυ κανονικα.η ζεστη επηρεαζει τα πουλια σε ολες τις φασεις και τα μικρα που μεγαλωνουν μεσα στις ζεστες μαλλον δε θα βγουν τοσο καλα ποιοτικα οσο αυτα της ανοιξης.. Μικρα να βγαινουν Ιουλη και καυσωνες να μην εχει ειναι πολυ αργα
 
Καλησπέρα σας!
Ξέρω πως ο καιρός δεν είναι κατάλληλος για αναπαραγωγή (με 30 βαθμούς), αλλά το ένα μου ζευγάρι έχει ένα μικρό 16 ημερών, η μαμά μπαίνει μέσα στη φωλιά μαζί με το μικρό και τα έχω δει να ζευγαρώνουν κιόλας και με επηρέασαν τα άτιμα. 😛 Ενώ έλεγα δε θέλω άλλα μικρά και κάνει πολύ ζέστη και τέλος, σκέφτομαι τώρα και αν κάνει αυγά θα τα πετάξω; Δεν μου πάει η καρδιά.. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους: είναι πλέον αργά για να προχωρήσουν σε επόμενη γέννα; Ή υπάρχει χρόνος;

Δεν εχω καναρίνια πλέον και δεν είμαι ο πιο έμπειρος αλλά αν το ζευγάρι σου είναι σε καλή κατάσταση (ένα μικρό που έχουν τώρα δεν ειναι πολύ κουραστικό) και ο χώρος έχει καλές συνθήκες (όπως τις αισθάνεσαι) και δεν έχουν κάνει περισσότερες απο 2 γέννες τότε νομίζω οτι τα πέρνει για μια ακόμα γέννα.
 
Αν δεν πιάσεις το θηλυκό στο χέρι σου, δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση απο άποψη λίπους (πάχους) βρίσκεται. Υπάρχουν πουλιά που με μια γέννα "διαλύονται" και άλλα που τραβάνε μέχρι το φθινόπωρο. Πρέπει πάντα όμως να σκεπτόμαστε και ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που θα αντιμετωπίσει το θηλυκό μέσα στο καλοκαίρι. Πέραν απο τις υψηλές θερμοκρασίες και την χαμηλή υγρασία, θα πρέπει να ξεπεράσει τα εξωπαράσιτα, τα κουνούπια, την γρήγορη αλλοίωση των τροφών (αυγό -αυγοτροφή-πράσινα-φρούτα). Μ' άλλα λόγια όλα συνηγορούν οτι μέχρι τα τέλη ΙΟΥΝΙΟΥ πρέπει να έχουμε τελειώσει με την αναπαραγωγή.
 
με ενα και μονο ποστ του κ μακη δοθηκε πληρη απαντηση
 
Back
Top