Ασθένειες Είναι αρρώστια τα μαύρα στίγματα πάνω στο χαλινό μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StellaTR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StellaTR

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
44
Γεια σας έχω ενα παπαγαλακι ππυ το ράμφος χαλινο και τα πόδια έχουν γίνει άσπρα και έχουν μαύρα στίγματα επάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει αν είναι απο αρρώστια η απλα είναι γέρικο;
 
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η εικόνα του ράμφους και του χαλινού στη θέση σου θα το πήγαινα σε πτηνιατρο.
 
Υπάρχει περιπτωση να κολλήσει και το θηλυκό;
 
Νομιζω βλεπουμε μια προχωρημενη περιπτωση scaly face.

Θα αγορασεις την αλοιφη Εpithol και θα φτιαξει.
Κολλάει απο πτηνο σε πτηνο οποτε τα χωριζεις και γενικα κρατας το καλυτερο επιπεδο υγιεινής που μπορεις.

Ενημερωτικα μπορεις να ριξεις μια ματια και σε αλλα θεματα με Scaly face
 
Είδα ότι αυτό έχει μέσα βαζελίνη, αμα βάλω βαζελίνη που έχω σπίτι κανει;
 
Ποσο κοστίζει αυτή η αλοιφή;
[automerge]1571677291[/automerge]
Επείσης με το άλλο παπαγαλακι έχει 2 μέρες που τα έχω μαζί υπάρχει περιπτωση να έχει κολλήσει;
 
To budgie έχει scaly face και αρκετά προχωρημένο. Θέλει αντιμετώπιση άμεσα. Σου έγραψε ακριβώς τι χρειάζεται ο Αντώνης στο ποστ 7.

Επείσης με το άλλο παπαγαλακι έχει 2 μέρες που τα έχω μαζί υπάρχει περιπτωση να έχει κολλήσει;
Γιατί έβαλες καινούριο πουλάκι στο κλουβί αυτουνού; Αφού είναι φως φανάρι ότι κάτι δεν πάει καλά.
 
To budgie έχει scaly face και αρκετά προχωρημένο. Θέλει αντιμετώπιση άμεσα. Σου έγραψε ακριβώς τι χρειάζεται ο Αντώνης στο ποστ 7.


Γιατί έβαλες καινούριο πουλάκι στο κλουβί αυτουνού; Αφού είναι φως φανάρι ότι κάτι δεν πάει καλά.
Να βάλω για καλό και για κακό και στο άλλο πουλί;
 
Οταν μπορεσεις ανεβασε μια φωτο απο ραμφος/ποδια και σπο το αλλο πουλακι
 
To θηλυκό φαίνεται "καθαρό" προς το παρόν τουλάχιστον. Στέλλα, το κλουβί αυτό είναι λείαν ακατάλληλο για πουλιά. Τα στρόγγυλα κλουβιά είναι μια παλιά ξεπερασμένη μόδα που χαλάει στα πουλιά την αίσθηση του χώρου και του προσανατολισμού. Επίσης ο διαθέσιμος βιώσιμος χώρος είναι ελάχιστος για 2 μπάτζι. Χρειάζεσαι τουλάχιστον μια 60αρα ζευγαρώστρα.
 
Κι επίσης Στέλλα, αγόρασε ένα κλουβί νέο, πχ αυτό που σου βάζω σε link και πάρε το υγιές παπαγαλάκι και βάλε το εκεί και μάλιστα μακρυά από το ασθενές. Θα φροντίζεις πρώτα το υγιές κι έπειτα το άλλο και δεν θα μπερδέψεις καθόλου τα εξαρτήματα του κάθε κλουβιού. Και μάλιστα η μετακίνηση θα πρέπει να γίνει όσο το δυνατό πιο γρήγορα. Όταν το παπαγαλάκι με το scaly face φινει εντελώς καλά, μόνο τότε θα το φέρεις στο νέο του κλουβί. Τέλος, αν δίνεις χύμα τροφές, αυγό τροφές, βιταμίνες, θα τα πετάξεις και θα αγοράσεις επώνυμη συσκευασμένη τροφή, της οποίας τη συσκευασία θα ανοίξεις η ίδια σπίτι σου και την οποία θα κοιτάξεις να διατηρείς μακρυά από τα πουλιά κλειστή, ώστε να μην επιμολυνθει.

Καλή επιτυχία στη θεραπεία.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top