Γενικά Είναι αρσενικό ή θηλυκό αυτό το μπάτζι;

kalliopemariatsamaid

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2021
Μηνύματα
21
Πόλη
Μυτιλήνη
Είναι αρσενικό ή θηλυκό αυτό το μπάτζι;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220305_150232.webp
    IMG_20220305_150232.webp
    42,7 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20220305_160005.webp
    IMG_20220305_160005.webp
    39,9 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20220305_150146.webp
    IMG_20220305_150146.webp
    31,6 KB · Προβολές: 8
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Φοίβος Νομίζω ότι βλέπω λίγη ίριδα στην μία φωτογραφία, οπότε εκεί πρέπει να είναι, να κοντεύει τον χρόνο. Αυτό όμως σημαίνει ότι τα μάτια είναι ή κόκκινα και το πουλάκι είναι αρσενικό λουτίνο, ή σκούρα βιολετια/μάυρα και ο χαλινός θα γίνει μπλε σύντομα. Μαύρα μάτια με ίριδα και ροζ χαλινό δεν γίνεται, εκτός κι αν είναι κάποια πολύ σύνθετη μετάλλαξη όπου το spangle κρύβει Pied.
 
@Nausicaa στο έντονο φώς που τα παρατήρησα σαν κόκκινο κάνουν! Δεν καθόταν και να το δω καλά γύριζε συνέχεια!
[automerge]1646499547[/automerge]
@Φοίβος κοκκινίζουν τα ματάκια του σε έντονο φωτισμό αλλά θέλει να το προσέξεις καλά! Από ότι είδα όσο καθόταν! Ο πετσοπας με είπε ότι είναι θηλυκό και όχι μωρό! Το ράμφος είναι καφέ και τα πόδια σε σχέση με το άλλο που έχει μπλέ ράμφος και πόδια.
 
@kalliopemariatsamaid Κόκκινα μάτια σημαίνει λουτίνο, αλλά δεν νομίζω ο χαλινός να είναι καφέ, δείχνει είτε ροζ είτε λευκωπός ανάλογα με το φως. Το καφέ των θηλυκών είναι όπως της Ίριδας παρακάτω. Λευκό δακτύλιο στα μάτια έχει? Το χρώμα των ποδιών αι του ράμφους είναι απλώς θέμα παραγωγής μελανίνης, δεν έχει σχέση με το φύλο, παρά μόνο με την χρωματική μετάλλαξη. Ο χαλινός και η παρουσία δακτυλίου στα μάτια μας χρησιμεύει μόνο.
 

Συνημμένα

  • 20220214_150715 (1).webp
    20220214_150715 (1).webp
    104,4 KB · Προβολές: 8
@Nausicaa τον δακτύλιο τον βλέπουμε στο εσωτερικό του ματιού η στο εξωτερικό το βλέφαρο δηλαδή; Και πώς το βλέπω πρέπει κάτι να κάνω εγώ ή έτσι απλά φαίνεται; ρωτάω γιατί είμαι άσχετη εντελώς δεν γνωρίζω
 
@kalliopemariatsamaid Η ίριδα του ματιού, γυρω από την κόκκινη κόρη. Αν υπάρχει, είναι λευκή, όπως και του Σκρουτζ, που έχει την ίδια μετάλλαξη με το δικό σας πουλάκι.
 

Συνημμένα

  • 20211213_104038.webp
    20211213_104038.webp
    68,9 KB · Προβολές: 8
@Nausicaa αν τον δακτύλιο τον βλέπουμε στο εσωτερικό του ματιού όπως εμάς παράδειγμα αυτό με την μπλέ μύτη ο δακτύλιος διακρίνεται από μακριά ενώ στο κίτρινο κι ο σύζυγος που το είδε διακρίνει κόκκινα μάτια αλλά όχι δακτύλιο
[automerge]1646502895[/automerge]
@Nausicaa όχι όχι δεν είναι έτσι με τίποτα! Έτσι είναι το πράσινο με την μπλέ μύτη στο κίτρινο δεν διακρίνεται καθόλου! Ούτε εγώ το βλέπω ούτε ο σύζυγος!
 
@kalliopemariatsamaid Ναι, ειναι η ίριδα του ματιού τους. Καθόλου, ακόμα κι αν έχετε πολλά φώτα αναμμένα? Στην φωτογραφία που το κρατα μοιάζει να υπάρχει λίγο λευκό. Αν ειναι μωρο, δεν έχει καθλου, αν είναι ενήλικο, ο δακτύλιος ειναι κλειστός και συνεχής, αν ειναι κάπου ανάμεσα, μπορεί να φαίνεται σε κάποια τόξα και όχι σε αλλα.
 
@Nausicaa προς το τέλος του ματιού στην κοχη του βλεφάρου προς τον αυχένα του διακρίνεται λίγο άσπρο όταν παίζει τα μάτια του! Αλλά και αυτό το είδαμε με φακό που ρίξαμε πάνω για καλύτερο φωτισμό!
 
@kalliopemariatsamaid Τότε πρέπει να ειναι μεταξύ 6 και 10 μηνών, 8-10 το πιο πιθανό. Δεν αναπτύσσουν ίριδα όλα τα πουλάκια ακριβώς την ίδια στιγμή, αλλα αυτος ειναι ο μέσος όρος. Δύσκολο να μην ειναι αρσενικό. Αν σε δυο μήνες δεν έχει γίνει καφέ ο χαλινος, είναι σίγουρο, θα μείνει όπως είναι, όπως και του Σκρουτζ.
 
@Nausicaa ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για κάθε λεπτομέρεια και βοήθεια! Δύο αρσενικά μαζί κάνουν στο ίδιο κλουβί; Θα κελαηδανε ή όχι; Γιατί αυτά δεν κάνουν τίποτα! Κιχ δεν βγάζουν αλλιώς να πάω πίσω το κίτρινο και να πάρω ένα θηλυκό σίγουρο
 
@kalliopemariatsamaid όχι, αντιθέτως τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα μεταξύ τους δυο αρσενικά απότι ζευγαρι. Μην συγκρίνετε με τα καναρίνια, τα παπαγαλάκια δεν τραγουδούν μόνο για το ταίρι τους, αλλα και για χόμπι. Και τα αρσενικά περισσότερο από τα θηλυκά. Αλωστε το λατινικό τους ονομα δεν σημαίνει μελωδικός παπαγάλος για το τίποτα! Προς το παρόν είναι κατατρομαγμενα, θα χρειαστούν μια εβδομάδα να προσαρμοστουν, μεχρι τοτε αφηστε τα στην ησυχία τους, πλησιάστε μόνο για τα βασικά, τροφή, νερό, καθαρισμός, τα υπόλοιπα μόνο εφόσον δεν ειναι φρικαρισμενα. εΕν τω μεταξύ θα προτεινα να ρίξετε μια ματια στο άρθρο φροντίδας μπατζι εδω, ώστε να δείτε ποσο μεγαλο κλουβι χρειάζονται, τι κλαδιά, διατροφή, παιχνίδια κλπ.

τπτ, γιαυτο είμαστε εδώ!
 
@Nausicaa ευχαριστώ πολύ και πάλι έχω παραγγείλει την κατάλληλη προίκα για τα παπαγαλάκια τροφή παιχνίδια αξεσουάρ ότι ακριβώς χρειάζονται και την τρίτη θα τα έχω στα χέρια μου! Ευελπιστώ να πάνε όλα καλά!
 
Back
Top