Γενικά Είναι αρσενικό ή θηλυκό το 70 ημερών cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
παρακαλώ πειτε μου είμαι λιγακι αρχάρια , παρόλο που ενημερώνομαι απ΄το google για τα μωράκια μου
Σήμερα απέκτησα ένα cockatiel 70 ημερών και δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θυληκό, ίσως να μπορουσατε με
βοηθήσετε ... Επίσης αν μπορώ να το εξημερώσω ευκολα γιατί ήταν πολύ φοβισμένο και χτυπιοταν στο κλουβί
και του έβαλα μουσική και ηρέμησε (στενοχωρήθηκα) γιατί δεν το περίμενα ότι θ΄αντιδρούσε έτσι πριν το παρω
 

Συνημμένα

  • κοκατιλ.webp
    κοκατιλ.webp
    48,1 KB · Προβολές: 18
  • κοκατιλ1.webp
    κοκατιλ1.webp
    70,2 KB · Προβολές: 18
  • κοκατιλ2.webp
    κοκατιλ2.webp
    43,8 KB · Προβολές: 18
Καλησπέρα, να τα χαίρεστε τα πουλάκια σας! Δεν γνωρίζω από κοκατίλ, αλλά γενικά, όσο πιο φοβισμένο είναι ένα παπαγαλάκι, τόσο πιο αργά το πλησιάζεις. Σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει "θα ήθελα", υπάρχει μόνο "ό,τι μπορει ο παπαγάλος". Δεν ξερω τι είχατε κατά νου προτού το πάρετε, πάντως είναι απολύτως φυσιολογικό ένα πουλάκι να είναι τρομοκρατημένο με την αλλαγή περιβάλλοντος, προσώπων, φροντιστών και πάει λέγοντας. Γενικά, είναι κανόνας να αφήνουμε το καινουργιο πουλάκι στην ησυχία του τις πρώτες μέρες με μόνο την απαραίτητη επαφή αλλαγής τροφής, νερού, υποστρώματος, και ίσως ήσυχης παρουσίας στο ίδιο δωμάτιο. Επίσης, όπως πράξατε, μουσική και τραγούδι από άλλα πτηνά βοηθούν πολύ στρεσαρισμένα παπαγαλάκια. Όπως ανέφερα, δεν γνωρίζω για τις ιδιαιτερότητες των κοκατίλ, αν 70 ημερών είναι οκ για υιοθεσία και πώς αντιδρούν συνήθως, έχει όμως σημασία από πού ή μάλλον ποιον το πήρατε. Είναι μεγαλωμένο στο χέρι με κρέμα, είναι εκτροφείου μεγαλωμένο από τους παπαγαλογονείς του, είναι από πετσοπ? Όλα αυτά παίζουν ρόλο. Σε κάθε περίπτωση, δείξτε κατανόηση και υπομονή, μιλάμε για ζωάκια τόσο μικρά σε σύγκριση με εμάς τους ανθρώπους, που είναι παράξενο το ότι δεν είναι μονίμως πανικόβλητα. Απλώς, επειδή ένα πτηνό σε πανικό μπορεί να χτυπήσει, ελέγξτε ότι το κλουβι καραντίνας δεν έχει επικίνδυνα σημεία, όπως αιχμηρά κάγκελα παιχνίδια με σκοινιά όπου μπορεί το κοκατίλ να μπλεχτεί κλπ. Σας εύχομαι το καλύτερο!
Σημείωση: Το πιο πιθανό το παρόν και το παραπάνω μήνυμα να μεταφερθούν στο Thread φροντίδα και εκπαίδευση, το λέω για αποφυγή σύγχυσης σε περίπτωση που αναζητήσετε στο μέλλον τις ακόλουθες απαντήσεις.
 
@Nausicaa το μωράκι μου εχει ηρεμήσει τώρα , σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε
[automerge]1627068962[/automerge]
επίσης να σας πω ότι δεν το πήρα από κάπου τυχαία , το έψαξα πολύ και ξέρω ότι είναι ταισμένο με κρέμα
και αναθρεμένο μέχρι ΄τωρα με πολλή στοργή , έτσι θέλω να πιστεύω γιατί έτσι θέλω να το φροντίσω
με αγάπη και χρόνο
 
ήταν πολύ φοβισμένο και χτυπιοταν στο κλουβί
δεν το περίμενα ότι θ΄αντιδρούσε έτσι πριν το παρω
Λογικό είναι να φοβάται τις πρώτες μέρες. Άγνωστος χώρος, άγνωστα πρόσωπα...Άφησε στην ησυχία του τουλάχιστον για μια εβδομάδα. Πρέπει να έχει συνηθίσει εσένα και τον χώρο του για να ξεκινήσεις την εκπαίδευση του. Αφού όμως, όπως αναφέρεις παραπάνω ότι έχει ηρεμήσει μπορείς να αρχίσεις την εξημέρωση του.Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα πουλιά και δεν γνωρίζω πολλά όμως όπως έχω διαβάσει όλα τα είδη μικρών και μεσαίων παπαγάλων είναι παρόμοια στην εκπαίδευση τους. Ένα βασικό πλεονέκτημα είναι η νεαρή του ηλικία και το ότι είναι ταϊσμένο στο χέρι που σημαίνει ότι έχει συνηθίσει το ανθρωπινό χέρι και τον άνθρωπο. Αυτό κάνει την εκπαίδευση του κατά πολύ ευκολότερη.Μπορίς επίσης να δεις παρόμοιά θέματα, άρθρα και βίντεο που αφορούν αυτό το θέμα,π.χ. https://community.petbirds.gr/threads/Πόσο-καιρό-σας-πήρε-να-εκπαιδεύσετε-τον-παπαγάλο-σας-και-πως.39865/, https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ και
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εμένα με βοήθησαν πολύ και τα τρία στην εξημέρωση των budgie μου.
Για τα φύλο του δεν ξέρω, όμως μπορείς να κάνεις την έρευνα σου για να λύσεις την απορία σου!
Να σου ζήσει είναι πανέμορφο! 🙂🤩
[automerge]1627109874[/automerge]
Συγνώμη για τις επαναλήψεις δεν είχα δει το μήνυμα της Ναυσικά...
 
@RONH Τέλεια, καλύτερη επιλογή δεν θα μπορούσατε να κάνετε. Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. Δεν είμαι ειδική στο φύλο των κοκατίλ, αλλά ο @Φοίβος πρόσφατα έγραψε σε αντίστοιχο thread ότι τα θηλυκά κοκατίλ παράγουν μονοτονικούς βοκαλισμούς και τίποτα πιο σύνθετο, σε αντίθεση με τα αρσενικά. Όταν λοιπόν είναι πιο συνηθισμένο στην παρουσία σας μπορείτε να πάρετε το κλουβί και να το βγάλετε έξω, σε μπαλκόνι/κήπο (παντα προστατευμένο) και να ακούσετε το τραγούδι του.

@Ιωάννης 2021 Τραγωδία :P Ενημερώνω όμως ότι το βίντεο "δεν είναι διαθέσιμο" για κάποιο λόγο. Είναι εκείνο το θηλυκό κοκατίλ?
 
@Ιωάννης 2021 Τραγωδία :P Ενημερώνω όμως ότι το βίντεο "δεν είναι διαθέσιμο" για κάποιο λόγο. Είναι εκείνο το θηλυκό κοκατίλ?
Ο τίτλος του βίντεο είναι "cockatiel αρχική εκπαίδευση". Αν ψάξετε στο youtube θα το βρείτε με αυτόν τον τίτλο. (:

 
Για το θέμα φύλου πιθανότατα να είναι θυληκο επειδή έχει ελάχιστο κίτρινο στο προσωπο. Για το θέμα εκπαίδευσης άμα δεν έχεις καθόλου εμπειρία σε αυτό θα είναι πολύ δύσκολο, αλλά όπως και να χει βοηθάει η νεαρή του ηλικία και μπορεί από μονο του να σου δείξει σημάδια για να το πλησιάσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RONH
Back
Top