Γενικά Είναι αρσενικό ή θηλυκό (ringneck μπλε);

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Καλώς σας βρήκαμε (εγώ και ο Link) αν και δεν γνωρίζω αν είναι αγοράκι αλλά το ελπίζω. Τον αγόρασα από πετ σοπ με δαχτυλίδι στο πόδι. Όταν ήρθε στο λαιμό δεν είχε καθόλου το δαχτυλίδι. Έτσι πίστευα ότι ήταν θηλυκό. Τελικά μετά από 2 εβδομάδες άρχισε να εμφανίζει ένα άσπρο δαχτυλίδι στο λαιμό. Ακόμη δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι αρσενικό ή θηλυκό οπότε μέσα από τις φωτογραφίες ίσως κάποιος-α βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μου γράφει ότι το μέγεθος της φωτογραφίας είναι αρκετά μεγάλο οπότε τις ανέβασα σε άλλη σελίδα.

11128hig6e.webp 222sec5fn.webp 3332cckric.webp 444102to4j.webp
 
Καλώς τους

Πολύ όμορφα τα μπλε ringneck. Κούκλος είναι. Για το φύλο δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά νομίζω ότι μετά τους 18 μήνες φαίνεται.

Πόσο χρονών είναι; Πες μας παραπάνω για αυτον. Βγαίνει από το κλουβί; Τι τρώει;
 
Καλώς τους

Πόσο χρονών είναι; Πες μας παραπάνω για αυτον. Βγαίνει από το κλουβί; Τι τρώει;

Επειδή δεν είχε δαχτυλίδι στο λαιμό από ότι διάβασα πρέπει να ήταν κάτω από ενός ετών. Οπότε πλέον λόγο δαχτυλιδιού και μόνο υπολογίζω 1 χρονών και 1.5 μηνών. Δυστυχώς λόγο δουλειάς δεν είχα πολύ χρόνο αλλά πλέον έχουμε φτάσει στο στάδιο να τρώει από το χέρι μου. Πιστεύω είναι θέμα ημερών να κάνει την πρώτη του βόλτα στο δωμάτιο. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν βιάζομαι να γίνει κάτι τέτοιο γιατί μετά με βλέπω να μένω άνεργος για να κάθομαι με τον Λινκ στο σπίτι χα χα. Σαν διατροφή του δίνω καθημερινά φρέσκα φρούτα, τους ξηρούς καρπούς που αγοράζω από το πετ σοπ, διάφορα στικ πάλι αγορασμένα από πετ σοπ και οτιδήποτε φτιάχνω για φαγητό, του δίνω πάντα να δοκιμάζει. (Αυτό με τις μπουκιές από ότι τρώω το έκανα και σε όλα μου τα σκυλιά οπότε αν και κακό είναι μια συνήθεια πολλών χρόνων). Το σίγουρο είναι ότι τρελαίνεται για το ζυμάρι της κρέπας αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το τρώει. Γνωρίζω βέβαια πως απαγορεύεται το αλάτι, καφεΐνη, σοκολάτα, κρεμμύδι, σκόρδο.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Είναι πολύ θετικό που χτίζεται την σχέση σας. Το Link να φανταστώ είναι από το Zelda;

Γενικά υπάρχουν πολλά που θα μπορούσες να του δώσεις για φαγητο. Υπάρχουν πολύ ωραία θέματα εδώ στο forum που το αναλύουν.

Τα στικ δεν προσφέρουν τπτ. Μόνο ζάχαρη. Οι ξηροί καρποί γενικά είναι παχυντικοι και καλύτερα να τους χρησιμοποιείς στην εκπαιδευση.

Τώρα για τις τροφές που τρως εσύ είναι λίγο ρίσκο να του δίνεις. Γενικά τα πουλιά δεν έχουν τον οργανισμό τον σκυλιών. Είναι πολύ ευπαθή. Καλύτερα να τρώει μόνο ότι είναι κατάλληλο.
 
Να χαίρεσαι τον παπαγάλο σου. Πιθανά, λόγω του δακτυλίου που αναπτύσσεται είναι αρσενικός.
Πρόσεξε όμως:
Όχι έξω χωρίς προστασία από τα αρπακτικά, συμπεριλαμβανομένων και των πετουμενων
Η διατροφή του δεν θα πρέπει να περιλαμβάνει στικς για τον λόγο που σου αναφέρθηκε πριν, ενώ πρέπει να προέρχεται, για λόγους ασφαλείας, μη επιμόλυνσης, αλλά και για να είναι ισορροπημένη, από κλειστή συσκευασία με εμπορικό όνομα, την οποία μάλιστα θα ανοίξεις ο ίδιος, δλδ, όχι από σακί του πετσοπ πρόσφατα ανοιγμένο.
 
- Είναι πολύ θετικό που χτίζεται την σχέση σας. Το Link να φανταστώ είναι από το Zelda;
- Ναι από το Zelda. Μεγάλη καψούρα από το nes ακόμη οπότε βγήκε και το όνομα του παπαγάλου μιας και το link στην σειρά του παιχνιδιού είναι unisex και το φύλο του παπαγάλου ακόμη άγνωστο.

- Γενικά υπάρχουν πολλά που θα μπορούσες να του δώσεις για φαγητο. Υπάρχουν πολύ ωραία θέματα εδώ στο forum που το αναλύουν.
- Σε γενικές γραμμές επειδή μένω μόνος η διατροφή και στους 2 μας είναι θέμα οπότε προσπαθώ μέχρι να δω πιο είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω να του παρέχω όσο περισσότερα μπορώ.

- Τα στικ δεν προσφέρουν τπτ. Μόνο ζάχαρη. Οι ξηροί καρποί γενικά είναι παχυντικοι και καλύτερα να τους χρησιμοποιείς στην εκπαιδευση.
Τώρα για τις τροφές που τρως εσύ είναι λίγο ρίσκο να του δίνεις. Γενικά τα πουλιά δεν έχουν τον οργανισμό τον σκυλιών. Είναι πολύ ευπαθή. Καλύτερα να τρώει μόνο ότι είναι κατάλληλο.
- Διαβάζω καθημερινά από πριν γίνω μέλος αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έβγαλα άκρη. Δεν διάβαζα μόνο από το συγκεκριμένο φόρουμ αλλά γενικά στις αναζητήσεις της γοογκλ οπότε το συμπέρασμα ήταν 50-50 για το αν κάνει ή όχι να τρώει ο παπαγάλος σπιτικό φαγητό. (Φυσικά μιλάω για μακαρόνια,ρύζι και γενικά απλά φαγητά πάντα). Σε πετ σοπ που ρώτησα από πριν πάρω τον Λινκ για την διατροφή η απάντηση ήταν "Τρώει τα πάντα. Ότι με δει να κρατάω στο χέρι, θέλει να φάει και ο παπαγάλος." Για αυτό σκέφτηκα ότι δεν βλάπτει να του δίνω κάθε φορά κάτι για την γεύση.Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να γίνω μέλος ώστε να διαβάζω καθημερινά απορίες κι από άλλους για να μαθαίνω περισσότερες πληροφορίες για τον Λινκ.
 
Η διατροφή του δεν θα πρέπει να περιλαμβάνει στικς για τον λόγο που σου αναφέρθηκε πριν, ενώ πρέπει να προέρχεται, για λόγους ασφαλείας, μη επιμόλυνσης, αλλά και για να είναι ισορροπημένη, από κλειστή συσκευασία με εμπορικό όνομα, την οποία μάλιστα θα ανοίξεις ο ίδιος, δλδ, όχι από σακί του πετσοπ πρόσφατα ανοιγμένο.

Είναι όλα σφραγισμένα τα στικ. Το καλό με αυτά είναι πως όταν τα τελειώνει μετά μπορούν να γίνουν διάφορα παιχνιδάκια για τον Λινκ όπως σκάλες.
 
Και πολύ καλά κάνεις και ενημερωνεσαι. Είμαι από κινητό για να σου βάλω κάποια ενδεικτικά θεματα διατροφής.

Επειδή και εγώ με την μαγειρικη είμαι τσακωμενος αυτό που θέλω να φτιάξω είναι μια ζαρτινιερα με βασιλικό ρίγανη κλπ βότανα που και καλό τους κάνουν και σχετικά εύκολη είναι η συντήρηση τους.
 
Είναι όλα σφραγισμένα τα στικ. Το καλό με αυτά είναι πως όταν τα τελειώνει μετά μπορούν να γίνουν διάφορα παιχνιδάκια για τον Λινκ όπως σκάλες.
Μα δεν αναφερόμουν στα στικς..Αυτά πρέπει να τα σταματήσεις άμεσα. Πρόκειται για κακής ποιότητας σπόρους + γλυκαντικές ουσίες και το μόνο που μπορεί να επιφέρουν είναι προβλήματα στην υγεία του, πχ μύκητες. Αναφέρομαι στην αγορά πλήρους συσκευασμένης τροφής.
 
καλα κανεις και ενημερωνεσε, για τις αναγκες του. επειδη ειναι μικρος ακομα μαθετον να τρωη λαχανικα, φρουτα. Προσωπικα ειμαι υπερ η τροφη του να ειναι συσκευασμενη, και γνωμη μου μακρια απο τα στικ. Να περνατε καλα και να μαθενουμε νεα.
 
Back
Top