Γενικά Είναι αρσενικό αυτό το cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
74
Πόλη
Κηφισιά
Γεια χαρα! Ο γαμπρος μαλλον βρεθηκε για την γλυκια μου Σακιρα!

Μπορει καποιος με συγουρια να μου πει αν ειναι αρσενικος;

Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • 4e7fa635.webp
    4e7fa635.webp
    27,2 KB · Προβολές: 118
Δημήτρη,
Διαχωρισμός φίλου στα Albino cockatiel:
Κίτρινος κυματισμός ουράς σε λευκό φόντο είναι μια ένδειξη θηλυκού.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στους lutino & albino Cockatiel κίτρινες κηλίδες σε λευκό φόντο, είναι καλά ορατή μόνο σε λαμπρό φως του ήλιου.
.. Κοίτα με πολύ προσοχή την ουρά και τα φτερά του παπαγάλου. αμα θα δεις κηλίδες στα φτερά και γραμμούλες στην ουρά ειναι θηλυκό (αμα δεν έχει τότε ειναι αρσενικό). Μπορείς να ατα δεις μόνο στο φως του ήλιου. Για 100% αποτέλεσμα χρησιμοποιούν το τεστ ΔΝΑ.
 
Δημήτρη,
Διαχωρισμός φίλου στα Albino cockatiel:
Κίτρινος κυματισμός ουράς σε λευκό φόντο είναι μια ένδειξη θηλυκού.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στους lutino & albino Cockatiel κίτρινες κηλίδες σε λευκό φόντο, είναι καλά ορατή μόνο σε λαμπρό φως του ήλιου.


Πωλινα εχω την εντυπωση οτι αυτο που λες γινεται μονο στα λουτινο. Εισαι σιγουρη οτι γινεται και στα αλμπινο;
 
εχει μάτια αρσενικού πάντως :)



Πωλινα εχω την εντυπωση οτι αυτο που λες γινεται μονο στα λουτινο. Εισαι σιγουρη οτι γινεται και στα αλμπινο;
Φωτάκο, ειλικρινά, στα αλμπίνος δεν εχω κοιτάξει ποτέ, δεν μου εχει τύχη... όμως αυτο έλεγε το άρθρο... Τι να πω...
 
Δημήτρη,
.. Κοίτα με πολύ προσοχή την ουρά και τα φτερά του παπαγάλου. αμα θα δεις κηλίδες στα φτερά και γραμμούλες στην ουρά ειναι θηλυκό (αμα δεν έχει τότε ειναι αρσενικό). Μπορείς να ατα δεις μόνο στο φως του ήλιου. Για 100% αποτέλεσμα χρησιμοποιούν το τεστ ΔΝΑ.

ειναι ΚΑΤΑΛΕΥΚΟ !

Δηλ. Δεν υπαρχουν καταλευκα θυληκα;


Σας ευχαριστω! 🙂
 
Φυσικα και υπαρχουν καταλευκα θηλυκα.

Σε αυτον τον χρωματισμο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο. Μπορεις να το αγορασεις και να παρατηρησεις την συμπεριφορα του(αν "χορευει", αν κελαιδαει κλπ) η να του κανεις τεστ DNA. Παντως ειναι πολυ ομορφο..
 
Back
Top