Γενικά Είναι αρσενικό το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vale ria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vale ria

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
2
Καλημέρα σας αποκτήσαμε έναν μικρούλη κοκατιλ .. μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας πει αν είναι αρσενικός η θηλυκό;;
 

Συνημμένα

  • IMG_20230820_163905.webp
    IMG_20230820_163905.webp
    325,5 KB · Προβολές: 22
Καλημέρα. Να το χαίρεστε, είναι πραγματικά πολύ πολύ όμορφο!.
Λόγω της μικρής του ηλικίας στα μάτια μου μοιάζει με θηλυκό, αλλά όλα σχεδόν τα κοκατίλ έως και την εφηβεία μοιάζουν με θηλυκά.
Ποια η ηλικία του;
Στην πραγματικότητα μετά την ηλικία των 9-12 μηνών θα μπορείτε να ξεχωρίσετε το φύλο του. Εκτός βέβαια κι αν διενεργήσετε DNA test για προσδιορισμό φύλου
 
@vale ria
Όχι, εφόσον πρόκειται για νεαρό πουλάκι κάνεις δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά το φύλο του.
Μόνο η εξέταση του DNA μπορεί να δείξει το φύλο σ'αυτή την ηλικία.
Στα cockatiel η διάκριση του φύλου μπορεί να γίνει μετά την πρώτη τους πτερόρρια σε ηλικία δηλαδή άνω των δεκα μηνών περίπου.
Νομίζω ότι έχεις ένα μικρό παρδαλό, πέρλα cockatiel ένα pied pearl cockatiel δηλαδή.
Σ'αυτή την μετάλλαξη ο διαχωρισμος φυλου γινεται δυσκολα. Συνήθως τα ενήλικα αρσενικά έχουν πιο καθαρό πρόσωπο (χωρις γκρι σημαδια δηλαδη) με έντονα κόκκινα μάγουλα.
Επίσης στα ενήλικα αρσενικά τα φτερά της ουράς από κάτω δεν έχουν πέρλες, ραβδώσεις.
Ένας άλλος τρόπος διάκρισης του φύλου είναι η συμπεριφορά του, και η στάση του σώματος του, όμως χρειάζεται εμπειρία.
 
@ianos είναι 2.5 μηνών το μικρούλη . Απλά ήθελα να δω μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς για να ξέρουμε πως να τον φωνάζουμε .. θα κάνουμε τεστ dna σε ένα μήνα που θα έρθει και το δεύτερο μικρούλη
 
Back
Top