Φροντίδα Είναι ασφαλή για budgie τα κλουβιά με ηλεκτροστατική βαφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pit

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω τα κλουβια ή οι κλουβες που ειναι βαμμενα-ες με ηλεκτροστατικη βαφη ειναι ασφαλη για τα budgie; Εννοω επειδη συνεχως δαγκωνουνε τα καγκελα, μηπως φευγει ευκολα η μπογια ή υπαρχει θεμα υγειας για τα μικρα πτηνα; Κανοντας μια ερωτηση σε καποιο καταστημα (της Θεσσαλονικης) που εμπορευεται αλλα και κατασκευαζει (κλουβες, προσοψεις κτλ) μου ειπε οτι το χρωμα θα ξεφλουδιζεται. Αρα τι προτεινεται ως καταλληλο υλικο για τα κλουβια ή τις κλουβες;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Καλησπέρα, η ηλεκτροστατικη βαφη χαρακτηριζεται για την ανθεκτικοτητα της και για το ποσο καλα "παταει" στο μεταλλο.
Αυτο γνωριζω ως πληροφορια εγω.
 
@Pit μπορείς να μας δείξεις ένα κλουβί ως παράδειγμα;
 
Καλημερα. Δεν ειμαι κατοχος ουτε budgie, αρα ουτε και κλουβιου. Με προτροπη της μικρης μου, ειμαι υποψηφιος κατοχος. απλα πριν κανω την οποια κινηση, θα ηθελα να σιγουρευτω οτι μπορω να ανταπεξελθω στις υποχρεωσεις που θα υπαρξουν. Δεν ειναι κατα την γνωμη μου τοσο απλο οσο φαινεται, ουτε απλα αγοραζουμε ενα κλουβι, ενα πουλακι και τελειωσαμε. Τις απαιτήσεις του μικρου μας φιλου θα πρεπει να τις γνωριζουμε εκ των προτερων, ωστε να μην καταληξει η φροντιδα του να γινει μια αγγαρεια. Εξαλλου, τι μας φταιει το καημενο; Το κλουβι, επειδη ουσιαστικα θα ειναι το σπιτι του, θα πρεπει να ειναι το καταλληλο απο ολες τις αποψεις, αρα, και απο το τι υλικο ειναι φτιαγμενο. Επειδη οπως σας ειπα, δεν εχω καποια εμπειρια, απευθύνθηκα σε σας, στο φορουμ, για να λυσω την-τις απορια-ες μου. Οπως προανεφερα, μου εκανε εντυπωση η ειλικρινής απαντηση του συγκεκριμενου καταστηματος σχετικα με την αντοχη της βαφης.

Αυτολεξεί ο διαλογος (μεσω μηνυμάτων) ηταν:

- Καλησπερα. Θα ηθελα να σας ρωτησω, η κλουβα (ή το κλουβι) για τα παπαγαλακια budgie, απο τι υλικο πρεπει να ειναι φτιαγμενη ετσι ωστε να μην απειλειται η υγεια τους, δεδομενου οτι δαγκωνουν συνεχως τα καγκελα. Η οποια βαφη ειναι θεμα χρονου να βγει απο τα δαγκωματα, αρα ποια κλουβα ή κλουβι αβαφο για 2 budgie προτεινετα; Ευχαριστω για τον χρονο σας
- Καλησπέρα! Τα κλουβιά είναι βαμμένα με ηλεκτροστατική βαφή. Μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί κάποιο προβλήμα για την υγεία τους.
-Συγνωμη που επιμενω, το χρωμα της ηλεκτροστατικης βαφης που αναφερατε αντεχει στα δαγκωματα ή με τον καιρο φευγουν κομματακια;
-Θα ξεφλουδίζει.

Αυτα και συγνωμη αν σας κουρασα.
.
 
Απο την στιγμη που στο κλουβακι θα γινεται σωστη χρηση και συντηρηση δεν θα εχεις προβλημα.
Ολα τα πραγματα εχουν μια διαρκεια ζωης,τιποτα δεν ειναι για παντα!

Καλα κανεις και το ψαχνεις ομως, κανει το σωστο.
Σε οτι αναφορα τα πουλακια τωρα, σκεφτεσαι αργοτερα να κανεις καποιο ζευγαρακι;
Την αγορα θα την κανεις απο καποιον εκτροφεα ή απο pet?
 
Όλα με ηλεκτροστατικη είναι τα κλουβια και δεν έχει ακουστεί πρόβλημα, μονο αν φύγει η βαφη κάποια στιγμή και αρχίζει κ σκουριάζει το μέταλλο από τα πλυσίματα! Έχοντας ρωτήσει Αθήνα για επαναβαψιμο μου είπαν ότι τα κλουβια της Κλουβοτεχνικης μπορούν να επιστραφούν για βαφη και αυτό για καθαρά λογιστικούς λόγους ότι είναι δικό τους το προϊόν, το κόστος 15 ευρώ για κλουβι μεσαίου παπαγάλου, με αγορά στα 40 με 50 ευρω καινουργιο! Βέβαια αυτό συμφέρει σε κατοίκους Αθηνων
 
Εγω νομιζω οτι αν περνατε ενα κλουβι νικελ δεν θα ειχατε προβλημα... Εχω και εγω και ειναι αντοχης αν συντηρουνται σωστα😉

Αν θελετε βεβαια μπορητε να κανετε μια δικια σας κατασκευη με κουνελοσυρμα... αλλα αυτο ειναι πιο βολικο σε εξωτερικο χωρο κατα την γνωμη μου.😀
 
Back
Top