Αναπαραγωγή Είναι δυνατόν σε μια μέρα τα κοκατίλ να τα βρουν τόσο πολύ;

leon cupra

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα στο φόρουμ Τελικά τα κορίτσια χώρισαν στην θέση του ενός μπήκε ένας ωραιοτατος αρσενικος περίπου δύο ετών νορμάλ γκρει το ζευγάρι τα βρήκε κατευθείαν στο πρώτο 24ωρο και σήμερα την δεύτερή μέρα την καβάλησε και σαν να το κάνανε αν κρίνω από τα βίντεο που έχω δει... Είναι δυνατόν χωρις φωλια να προβουν σε αναπαραγωγη; Είναι δυνατόν σε μια μέρα να τα βρουν τόσο πολύ; Όλα μου κάνουν λόγο περίεργα... Οσο για το αλλο θηλυκό είχε και αυτό καλή τυχη πήγε σε σπίτι που το αγαπούν.. Που είχαν και αυτοι το ιδιο θέμα με μένα.. Είχαν δύο αρσενικά.. Οπότε τέλος καλο ολα καλα...
 

Συνημμένα

  • 20151129_101500.webp
    20151129_101500.webp
    127,9 KB · Προβολές: 0
  • 20151129_101820.webp
    20151129_101820.webp
    67 KB · Προβολές: 0
είναι δυνατόν χωρις φωλια να προβουν σε αναπαραγωγη; Είναι δυνατόν σε μια μέρα να τα βρουν τόσο πολύ;
Και στα δύο η απάντηση είναι, ναι.
Το θέμα είναι πως δεν έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία.
Δίνε μέρα παρά μέρα αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε, ωμό σουσάμι, πράσινα χορταρικά εκτός από σπανάκι, μήλο και βάλε και τρεις τέσσερις μέρες υγρό ασβέστιο στο νερό τους.
Αν θέλεις γέννα, βάλε φωλιά, την μεγάλη εξωτερική ξύλινη.
Να σου ζήσουν!
 
Και στα δύο η απάντηση είναι, ναι.
Το θέμα είναι πως δεν έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία.
Δίνε μέρα παρά μέρα αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε, ωμό σουσάμι, πράσινα χορταρικά εκτός από σπανάκι, μήλο και βάλε και τρεις τέσσερις μέρες υγρό ασβέστιο στο νερό τους.
Αν θέλεις γέννα, βάλε φωλιά, την μεγάλη εξωτερική ξύλινη.
Να σου ζήσουν!
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρια μου τους Έχω πολυβιταμινες στο νερό με βιταμίνη α' αυγοτροφη μαρούλι αλλά λέω να τα βάλω για γεννά κατά την άνοιξη όχι τώρα, δεν νομίζω χωρίς φωλιά να κάνουν τίποτα αυγά στην αμμο και να εχω τίποτα ιστορίες
 
Η περίοδος αναπαραγωγής τους είναι από τώρα μέχρι την άνοιξη. Αν ζευγαρώσουν και εφόσον είναι σε ηλικία γύρω στους 15-18 μήνες, το θηλυκό θα κάνει αυγά, προφανώς στον πάτο αν δεν υπάρχει φωλιά. Ακόμα και αν δεν θες γέννα, πρέπει να δώσεις όλη την τροφική βοήθεια στο θηλυκό για να περάσει την οργανική δοκιμασία της δημιουργίας των αυγών και να το αφήσεις να κλωσσήσει τα αυγά του για λίγες μέρες, ή καλύτερα κάποια πλαστικά που θα αγοράσεις μόλις δεις το πρώτο του αυγό. Αυτό θα το βοηθήσει να περάσει ομαλά την περίοδο και να ετοιμαστεί να είναι μια καλή μητέρα την επόμενη φορά.
 
Η περίοδος αναπαραγωγής τους είναι από τώρα μέχρι την άνοιξη. Αν ζευγαρώσουν και εφόσον είναι σε ηλικία γύρω στους 15-18 μήνες, το θηλυκό θα κάνει αυγά, προφανώς στον πάτο αν δεν υπάρχει φωλιά. Ακόμα και αν δεν θες γέννα, πρέπει να δώσεις όλη την τροφική βοήθεια στο θηλυκό για να περάσει την οργανική δοκιμασία της δημιουργίας των αυγών και να το αφήσεις να κλωσσήσει τα αυγά του για λίγες μέρες, ή καλύτερα κάποια πλαστικά που θα αγοράσεις μόλις δεις το πρώτο του αυγό. Αυτό θα το βοηθήσει να περάσει ομαλά την περίοδο και να ετοιμαστεί να είναι μια καλή μητέρα την επόμενη φορά.
Αυτό με την άμμο και τα πλαστικά αυγά με μπέρδεψε λιγο δλδ κάνει ένα αυγο και βάζω πλατικα μέρα και το ένα αβγό που θα κάνει δεν θα έχει νεοσσο;. Κλουβιο θα είναι; Παρεμπιπτόντως της τον φόρεσε πάλι πριν λίγο. Έχω σαλτάρει μπροστά μας το κανουν σαν να μην υπάρχουμε... Εσύ Μαρια πια η γνώμη σου να τους αγοράσω φωλιά;
 
εσύ Μαρια πια η γνώμη σου να τους αγοράσω φωλιά;
Ναι.
Εννοούσα αν δεν θέλεις γέννα, να πετάξεις τα αυγά που θα κάνει και να την αφήσεις λίγες μέρες με ψεύτικα να κάνει τον βιολογικό κύκλο της.
 
Ναι.
Εννοούσα αν δεν θέλεις γέννα, να πετάξεις τα αυγά που θα κάνει και να την αφήσεις λίγες μέρες με ψεύτικα να κάνει τον βιολογικό κύκλο της.
Καλημέρα Μαρία σε έχω ζαλίσει λίγο αλλά με κοκατιλ πρωτη φορα μου συμβαίνει, από τις 07:00 το έχουν κάνει 3 φορές είναι λογικό συνέχεια να την πρεσαρει; Όπου την βρει την καβαλαει και όπου σταματάει του τρίβεται αυτή... Έχω τρελαθεί λες και γυρίζεται ταινία πορνό σπίτι μου... Εκεί που θέλω να καταληξω είναι οτι ειναι φυσιολογικό να το κάνουν τόσες πολλές φορές; Και φωλιά ποτέ να του πάρω; Γιατί αυτό μου λες με τα ψεύτικα αβγά μου κάθεται κάπως σκληρό
 
σπανακι γιατι δεν τους δινεις Μαρια; υπαρχει καποιος λογος;
 
σπανακι γιατι δεν τους δινεις Μαρια; υπαρχει καποιος λογος;
Σπανάκι γενικά δίνουμε και είναι ωφέλιμο. Δεν δίνουμε κατά την περίοδο προετοιμασίας της ωοτοκίας, γιατί δυσκολεύει την καλή απορρόφηση του ασβεστίου και δυσκολεύει την δημιουργία των αυγών. Για να αποφύγουμε φαινόμενα δυστοκίας.
 
leon cupra τυχερός είσαι τελικά :D αφού είναι περίοδος αναπαραγωγής για τα κοκατιλ πως είπε και η κ. Μαρία... με το καλό να δεις μικρά σου εύχομαι φίλε! (αν το θες και εσύ φυσικά 😉
 
leon cupra τυχερός είσαι τελικά :D αφού είναι περίοδος αναπαραγωγής για τα κοκατιλ πως είπε και η κ. Μαρία... με το καλό να δεις μικρά σου εύχομαι φίλε! (αν το θες και εσύ φυσικά 😉
😀 θέλω δεν θέλω θα τα δω τα μικρα το έχουν αποφασίσει αν και θα ήθελα να γνωριστούν καλύτερα αυτά είχαν άλλη γωμη
 
Κουμπωσε και η φωλιά σήμερα.. και αντί να την ψαχουλευει το θηλυκό ασχολείται ο αρσενικος...ότι να'ναι
 
Οχι στο συγκεκριμένο είδος πρώτα ο αρσενικός φτιάχνει τη φωλιά στα μέτρα του και μετά έρχεται η κυρία για "επιθεωρηση" φυσιολογικοτατα είναι
 
Back
Top