Γενικά Είναι δυνατόν τα θηλυκά καναρίνια να κελαηδάνε σαν αρσενικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexlge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexlge

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής...
Έχω ένα καναρίνι εδώ και αρκετό καιρό που είναι αποδεδειγμένα θηλυκό, άσχετα που το αγόρασα για αρσενικό, γιατί γέννησε αυγά απουσία βέβαια αρσενικού.
Η απορία μου είναι η εξής:
Είναι δυνατόν τα θηλυκά καναρίνια να κελαηδάνε σαν αρσενικά;
Έχει ξεκινήσει το κελάηδημα από αρχές καλοκαιριού και μέχρι και σήμερα δεν έχει σταματημό.
Είχα και παλιότερα θυληκό καναρίνι αλλα δεν ήταν έτσι.
Είναι φυσιολογικό?
 
Το κελάηδημα των θυληκών καναρινιων είνα συνηθως ενα μονοτονο τσιου -τσιου. Συμβαινει όμως σε σπάνιες περιπτώσεις καποια θηλυκά να κελαηδουν σαν αρσενικά, αλλά το τραγουδι τους εχει πολυ χαμηλοτερη ένταση, πλοκή και διάρκεια απο των αρσενικών. Πολλές φορές καταφερνουν και ξεγελουν τους ιδιοκτήτες τους που τα παιρνούν για αρσενικά μεχρι που βλέπουν το αυγο! Ακριβως δηλαδη σαν την δικη σου περίπτωση:D Αν βεβαια ειχες αρσενικο να κανεις συγκριση, θα διέκρινες τις διαφορες στο κελάηδημα!

Μην σε ανησυχεί όμως! Εχεις αυτο που λενε 2 σε 1!:D
 
Να συμπληρώσω στα γραφόμενα της Τζωρτζίνας, που συμφωνώ,ότι οι
θυληκές όσο είναι πυρωμένες κελαιδούν αρκετά καλά.
Επίσης να ξέρεις ότι αυτό της το χάρισμα θα το μεταδόσει και σε κάποιους
από τους μελλοντικούς της απογόνους.
 
Το κελάηδημα των θυληκών καναρινιων είνα συνηθως ενα μονοτονο τσιου -τσιου. Συμβαινει όμως σε σπάνιες περιπτώσεις καποια θηλυκά να κελαηδουν σαν αρσενικά, αλλά το τραγουδι τους εχει πολυ χαμηλοτερη ένταση, πλοκή και διάρκεια απο των αρσενικών. Πολλές φορές καταφερνουν και ξεγελουν τους ιδιοκτήτες τους που τα παιρνούν για αρσενικά μεχρι που βλέπουν το αυγο! Ακριβως δηλαδη σαν την δικη σου περίπτωση:D Αν βεβαια ειχες αρσενικο να κανεις συγκριση, θα διέκρινες τις διαφορες στο κελάηδημα!

Μην σε ανησυχεί όμως! Εχεις αυτο που λενε 2 σε 1!:D
 
Καλημέρα

Μου έχεις τύχει πολλάκις, να κελαηδάνε τα θηλυκά.
Άλλες φορές απλά μονότονα και άλλες σχεδόν σαν αρσενικό καναρίνι.
Λόγω του ότι εκτρέφω καναρίνια φωνής και γίνεται πάντα ένας διαχωρισμός στο φύλλο τους έτσι ώστε να αποφύγουμε λάθος ακούσματα, φέτος άκουγα ένα ρεπερτόριο αρσενικού καναρινιού στην εξωτερική κλούβα, με λάθη όμως.
Αφού έκατσα για λίγο απέναντι για να βρω τον υποτιθέμενο δράστη, ανακάλυψα ότι ένα από τα περσινά θηλυκά μου κελάηδαγε κανονικότατα.
Πολλοί λένε ότι ζευγαρώνουν πιο εύκολα και προσελκύουν καλύτερα τα αρσενικά.
 
Καλημέρα

Μου έχεις τύχει πολλάκις, να κελαηδάνε τα θηλυκά.
Άλλες φορές απλά μονότονα και άλλες σχεδόν σαν αρσενικό καναρίνι.
Λόγω του ότι εκτρέφω καναρίνια φωνής και γίνεται πάντα ένας διαχωρισμός στο φύλλο τους έτσι ώστε να αποφύγουμε λάθος ακούσματα, φέτος άκουγα ένα ρεπερτόριο αρσενικού καναρινιού στην εξωτερική κλούβα, με λάθη όμως.
Αφού έκατσα για λίγο απέναντι για να βρω τον υποτιθέμενο δράστη, ανακάλυψα ότι ένα από τα περσινά θηλυκά μου κελάηδαγε κανονικότατα.
Πολλοί λένε ότι ζευγαρώνουν πιο εύκολα και προσελκύουν καλύτερα τα αρσενικά.

Μονο τα ομοφυλοφιλικα!
😛
Και εγω εχω ενα θηλυκο που κελαιδαει.
και ειναι οντως 2 σε 1!
 
το ιδιο ειχα και εγω! Ενα αποδεδειγμενο θυληκο καναρινι με δυο γεννεσ φετοσ! Να κελαηδαει ασταματητα και δυνατα! , δεν ξερω που οφειλετε! , αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση!
 
εγω ειχα ενα θυληκο που το ειχα βγαλει εγω και το ειχα για ολο το χειμωνα για αρσενικο και μαλιστα απο τα καλυτερα μουκαι φετος μου εβγαλε 6 πολυ ωραια καναρινακια.
 
Ειναι συχνο φαινομενο να κελαηδανε καποια θηλυκα, αυτο συμβαινει λογω του οτι το πουλακι ειναι πυρωμενο. Παιζει ρολο η θερμοκρασια.η διαρκεια φωτισμου, η διατροφη, αν υπαρχουν αρσενικα που με το κελαιδημα τους προκαλουν τα θηλυκα κ. Τ.λΜην ανησυχεις ειναι καλο σημαδι οχι ομως ζευγαρωμα αυτην την περιοδο.
 
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις σας.
Είναι απίστευτο αλλά είναι πραγματικά αυτό που λένε 2 σε 1.
Δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ.
Απολαμβάνω και θα απολαμβάνω πλέον την μελωδία της "ήσυχος".
 
εχω κι εγω μια καναρα η οποια εκανε 4 γεννες. Την ανοιξη ομως κελαιδουσε καλυτερα απο τα αρσενικα
 
Back
Top