Ασθένειες Είναι δυνατό να περνάει το καναρίνι μου τέτοια εποχή πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδιά καλημέρα. Το καναρινακι μου (θηλυκό) τις τελευταίες μέρες ρίχνει πολλά φτερακια καθώς και από το κεφαλάκι του. Είναι δυνατόν τέτοια εποχή να περνάει πτερόρροια; Του δίνω pterophene και μπανακι κάθε μέρα καθώς και αυγοτροφη πώς αλλιώς μπορώ να το βοηθήσω. Έξω δεν το βγάζω γιατί φοβάμαι μη κρυώσει
 
Πού βρίσκεται το καναρίνι; Είναι μόνιμη η θέση του κλουβιού και σε ποιο σημείο του σπιτιού; Ποια ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η διατροφή του;
 
@Stavros είναι κάπου στο κέντρο του σπιτιού κάτω από παράθυρο. Την τελευταία εβδομάδα του άλλαξα θέση δηλ από την μία μεριά του τοίχου στον απέναντι. Από διατροφή τους σπόρους του αυγουλακι μια φορά στις 10 μέρες η αυγοτροφη. Μπρόκολο που του αρέσει μια φορά την εβδομάδα η μήλο κ λίγο μανταρίνι
 
είναι κάπου στο κέντρο του σπιτιού κάτω από παράθυρο
Υπάρχει αναμμένο φως το βράδυ;

Την τελευταία εβδομάδα του άλλαξα θέση δηλ από την μία μεριά του τοίχου στον απέναντι
Μετά από αυτό ξεκίνησε η πτερόρροια;

τους σπόρους του
Ποιους σπόρους του δίνεις;
 
Είναι δυνατόν τέτοια εποχή να περνάει πτερόρροια

Είναι δυστυχώς. αν κρίνω και από τις δικές μου(3) που είναι έξω όλο το χρόνο. Η μια ξεκίνησε τώρα, ενώ οι άλλες δύο δεν έχουν περάσει καθόλου πτερόρροια... Και είμαι απόλυτα βέβαιος γιατί η κάθε μια είναι σε δικό της κλουβί. Πρώτη φορά μου συμβαίνει πάντως.
 
Η@Stavros αφήνω αναμένω 1 φωτάκι νυκτός. Γιατί έχω και τα παπαγαλάκια μου κ καμία φορά παθαίνουν πανικό στο απόλυτο σκοτάδι. Είχε ξεκινήσει πτερόρροια πριν να του αλλάξω θέση ίσως όχι τόσο πολύ.
[automerge]1639081896[/automerge]
@Stavros από τροφή του δίνω την delli natura αναμιγμενη με versale laga prestige. Κ από θέρμανση ελάχιστη γιατί ακόμη δεν έχει πολύ κρύο. Βέβαια να τονισω ότι έχουμε αλλάξει πόλη εδώ κ κάποιους μήνες, μήπως είναι αυτός ο λόγος; ποιο ζεστό μέρος από τα Γιάννενα πρώτος χειμώνας που είναι εδώ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δίνε του ένα πολυβιταμινούχο για μερικές μέρες και αύξησε την αυγοτροφή σε δύο φορές την εβδομάδα, για να δούμε πως θα πάει. Να του βάζεις να κάνει και κανένα μπάνιο αν υπάρχει δυνατότητα.
 
Δίνε του ένα πολυβιταμινούχο για μερικές μέρες και αύξησε την αυγοτροφή σε δύο φορές την εβδομάδα, για να δούμε πως θα πάει. Να του βάζεις να κάνει και κανένα μπάνιο αν υπάρχει δυνατότητα.
Σε ευχαριστώ Σταύρο θα του δώσω περισσότερο αυγουλακι και βιταμίνες όσο για μπάνιο έτσι και αλλιώς κάνει σχεδόν κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι η μεγάλη του αδυναμία.
 
Δεν γνωρίζω. Η Tafarm αναφέρει πολύ λίγες και πολύ γενικές πληροφορίες για τα σκευάσματα της. Γι' αυτό το λόγο δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις με άλλα προϊόντα. Προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι αν δεν μπορούσα να το συγκρίνω με άλλα προϊόντα.
 
@linaκαλημερα. Δεν θέλω σε επηρεάσω με το μήνυμα μου. Εγω χρησιμοποίησα το ταφαρμ vitamin γενικής χρήσης και ακόμη έβλεπα πούπουλα στο κλουβάκι. Την τελευταία βδομάδα πήρα το Muta vit έχω κανει χρήση 3 ημερών σύμφωνα με τις οδηγιες του σκευάσματος και βλεπω το πουλάκι πιο ζωηρό ενώ έχουν περιοριστεί τα πούπουλα
 
Back
Top