Γενικά Είναι δυνατό να τραγουδάει ένα θηλυκό καναρίνι;

Blackbirds37

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2018
Μηνύματα
2
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλημερα ειμαι ο Γιαννης. Προσφατα αγορασα δυο μικρα καναρινακια 5,5 μηνων θυληκο ( οπως μου ειπαν) και 2,5 μηνων αρσενικο ( παλι οπως μου ειπαν) τα πηγα σπιτι τα εβαλα στο ιδιο κλουβακι. μετα απο δυο μερες το θυληκο αρχισε να χαλαει τον κοσμο απο το τραγουδι. Το αλλο το μικρουλι τπτ. Ειναι σιγουρα λαθος; Ειναι δυνατον να τραγουδαει ετσι ενα θυληκο; Πρεπει να τα χωρισω;
 
γεια σου Γιαννη!
είχα ένα τιμπράντο που κελαηδούσε (όχι όλο το ρεπερτόριο των τιμπράντος, αλλά 5-6 διαφορετικούς τόνους και αρκετά δυνατά μάλιστα)και το είχαμε για αγοράκι, μέχρι που μας έκανε ένα αυγουλάκι...
 
Ειναι δυνατον να τραγουδαει ετσι ενα θυληκο;
Τα μικρά σε ηλικία κελαηδούν (μουρμουρίζουν) όλα χωρίς ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις... λίγο πιο πολύ τα αρσενικά
Πολλές φορές όμως θα συναντήσουμε θηλυκά να κελαηδούν ειδικά την αναπαραγωγική περίοδο.
Είχα καταγράψει μάλιστα πιο παλιά μια κυρία να κελαηδάει... ή τέλος πάντων να προσπαθεί.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οπως σας ειπα πραγματικα ειμαι ασχετος απο πουλακια... Εχω γατακια σκυλακια ψαρακια κ ενα γλυκο κοριτσι αιτια ολων αυτων στο σπιτι. Μου ζητησε λοιπον και πουλακια... Πρωτη μου φορα ασχολουμαι με καναρινακια. Δεν γνωριζω τι ειναι τα δαχτυλιδακια. Πηρα ενα κλουβακι φαγητο και βιταμινη ( μια κιτρινη σκονη που μυριζει απιστευτα) τα εχω 4 μερες. και απλα το ενα χαλαει τον κοσμο απο το τραγουδι. Θα σας βγαλω φωτογραφια οταν φτασω σπιτι μπας και καταλαβετε κατι απο εκει.
 
πηρα ενα κλουβακι φαγητο και βιταμινη ( μια κιτρινη σκονη που μυριζει απιστευτα)
Όταν λες βιταμίνη εννοείς την κίτρινη σκονη σε διαφανές σακουλάκι ή την αυγοτροφη ; Αν εννοείς το πρώτο τότε καλύτερα να μην τη χρησιμοποιήσεις καθόλου τα υλικά δεν είναι απόλυτα γνωστά και σε πολλές περιπτώσεις ευθύνεται για την καταστροφή του συκωτιού των καναρινιών. Βγάλε μια φωτογραφία καλού κακού.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την κίτρινη σκόνη που μυρίζει υπέροχα την πετάς γιατί δεν έχει να προσφέρει τίποτα στα πουλακια, είναι σχεδόν απίθανο πετσοπας να σου έδωσε επώνυμο προϊόν κανονικής αυγοτροφης και όχι "βιταμίνη"

Το αν θα χρησιμοποιηθεί αυγοτροφη είναι στην δική σου κρίση.
Εναλλακτικά καλά βρασμενο(12-15 λεπτά)αυγο, φρούτα και λαχανικα (που έχουν πλυθει και στεγνώσει) και είσαι κομπλέ.

Σε ό,τι αναφορά τους σπόρους να προτιμήσεις επώνυμους(Vadigran,Manitoba,King,Versele laga κτλ) συσκευασμενους και όχι χύμα.

Καθημερινή αλλαγή νερού και διαθέσιμη μπανιέρα (να μην μένει πάνω από 15 λεπτά στο κλουβί κάνουν δεν κάνουν μπανιο) πρωινές ώρες τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες.

Τακτική καθαριότητα και να τα χαίρεσαι!
 
Είχα κι εγώ ένα θηλυκό χαρτζ ρολερ, δικής μου εκτροφής, που κελαηδούσε τόσο πολύ και τόσο μελωδικά που δεν σκέφτηκα καν να ψάξω το φύλο του. Ήμουν βέβαιη ότι ηταν αρσενικό μέχρι που έκανε αυγουλακι.
Το άλλο πουλάκι, αν είναι όντως 2.5 μηνών είναι λογικό να μην κελαηδάει ακόμη.
 
Back
Top