Αναπαραγωγή Είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή τα εγγλέζικα Budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτομαι να παρω μια θηλυκια για το μπατζι μου. Ο δικος μου ειναι εγγλεζικο μπατζι. Προτιμω να παρω θηλυκο επισης εγγλεζικο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη δυο εγγλεζικα μαζι.Ισχυει; Μηπως να προτιμησω κοινο θηλυκο;
 
Μηπως να προτιμησω κοινο θηλυκο;
Έτσι, όμως, δεν θα σημειωθεί στα μικρά απόκλιση από τα πρότυπα των English budgie;
Δεν θα ήταν προτιμότερο να υπάρξουν ''καθαρόαιμοι'' απόγονοι;
δυσκολα στην αναπαραγωγη δυο εγγλεζικα μαζι.Ισχυει;
Δεν το γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι η δυσκολία αυτή -αν υπάρχει,θα δώσει μια περαιτέρω μαγεία στο ''αποτέλεσμα'' της προσπάθειας και περισσότερη ικανοποίηση στον ιδιοκτήτη/εκτροφέα.
 
Εχω διαβασει οτι απο διασταυρωση κοινου με εγγλεζικο το 90% βγαινουν κοινα, δεν ξερω αν ισχυει βεβαια.. Και γω θα προτιμουσα εγγλεζακια μικρα παντως.
 
Εχω διαβασει οτι απο διασταυρωση κοινου με εγγλεζικο το 90% βγαινουν κοινα, δεν ξερω αν ισχυει βεβαια..Και γω θα προτιμουσα εγγλεζακια μικρα παντως.
Και εγώ πιστεύω ότι αυτό θα ήταν μακράν το καλύτερο.
Καλή επιτυχία πάντως στην απόπειρά σας!
 
Δεν το έχω ακούσει ή διαβάσει Ειρήνη μου και τώρα που το έψαξα λιγάκι εξαιτίας σου, δεν εντόπισα κάποια αναφορά. Θα το έχω στο νου μου.
Είχα θηλυκό εγγλέζικο, το οποίο ζευγάρωσα με κοινό. Δεν είχα πρόθεση να κάνω γέννα αλλά ταίριαξε πολύ το ζευγάρι και το προχώρησα.
Υπήρξε πολύ καλή "σύζυγος" και εξαιρετική μητέρα. Επειδή έκανε και δεύτερη γέννα, στη δεύτερη μάλλον κουράστηκε; δεν ξέρω και σταμάτησε να ταΐζει πριν τον απογαλακτισμό. Τα είχα σε κλούβα όμως και υπήρχε ένα αζευγάρωτο και στείρο όπως αποδείχθηκε lutino θηλυκό και ανέλαβε με αυταπάρνιση την συνέχεια του ταΐσματος. Μαμόθρεφτα τα έκανε, τα τάϊζε και στο κλαδί.
Πιθανολογώ πως το εγγλέζικο θηλυκό δεν αισθανόταν καλά στην υγεία του, γιατί το πολύ σε ένα μήνα κατόπιν το έχασα αιφνιδιαστικά.
Αν αυτό σημαίνει μια σχετική ευαισθησία δεν ξέρω, δεν το πιστεύω πάντως.
Θεωρώ λάθος μου που άφησα δεύτερη γέννα και φταίξιμό μου που κατέρρευσε το θηλυκό μου.
Λέω κι εγώ να πάρεις εγγλέζικο, μη χαλάσεις τη ράτσα.
 
Το οτι ειναι πιο ευαισθητα τα εγγλεζικα με προβληματιζει, το χα δει κι εγω σε διαφορα αρθρα οταν εψαχνα να παρω αυυον που εχω τωρα.
Επισης, να παρω πουλακι ταισμενο στο χερι η οχι; Νομιζω πως καπου εχω δει οτι δυο ημερα μαζι δε το πολυεχουν, ισχυει;
Εμενα ο δικος μου ειναι μεν ταισμενος στο χερι αλλα δε θελει και πολλα πολλα, δε θα χει προβλημα δηλαδη να δεχτει αλλο πουλακι σαν κατι αλλα ημερα που νομιζουν οτι ειναι ανθρωποι
 
Πουλιά ταΐσμένα στο χέρι, σπάνια γίνονται καλοί γονείς. Εκτός αν έχουν ταϊστεί εκ παραλλήλου ή από μια μεγάλη ηλικία και μετά πχ μετά τον 1,5 μήνα.
Τα εγγλέζικα πλησιάζονται σχετικά εύκολα και από μόνα τους. Η δική μου ήταν άγρια αλλά τελικά και στο χέρι μου ερχόταν και όταν γέννησε με άφηνε να επεξεργάζομαι την φωλιά.
Καλύτερα ψιλοάγριο εν ολίγοις θα έλεγα :)
 
Καλησπερα παιδια, σημερα μου φεραν δωρο μια κοινη πρασινη παπαγαλινα.
Ο δικος μου με το που την εφερα στο σπιτι αρχισε να φωναζει, υπαρχει περιπτωση να αντιληφθηκε την παρουσια της μεσω της μυρωδιας η κατι τετοιο; Ηταν και ειναι σε διαφορετικα δωματια.. Μου κανε εντυπωση γιατι η παπαγαλινα δεν εβγαλε αχνα για να πω οτι ο αρσενικος την ακουσε και την καταλαβε.
Επισης ο χαλινος της ειναι τερμα καφε.
Αυτο σημαινει οτι θα αρχισει να μου κανει τιποτα ασπορα τωρα οπου να ναι;
 
Να σου ζήσει!
Ο δικος μου με το που την εφερα στο σπιτι αρχισε να φωναζει, υπαρχει περιπτωση να αντιληφθηκε την παρουσια της μεσω της μυρωδιας η κατι τετοιο; Ηταν και ειναι σε διαφορετικα δωματια.. Μου κανε εντυπωση γιατι η παπαγαλινα δεν εβγαλε αχνα για να πω οτι ο αρσενικος την ακουσε και την καταλαβε.
Επισης ο χαλινος της ειναι τερμα καφε.
Περίεργο και πολύ ενδιαφέρον αν και να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω να σου απαντήσω 😛
Να έπαιξε ρόλο η ορμονική της φάση; Δεν ξέρω.
Μπορεί να κάνει αυγά, εμένα η κοκατιλίνα μου συνεχίζει ακάθεκτη. Σουπιοκόκκαλο δίνε και τίποτ' άλλο.
 
Σημερα απ το πρωι φωναζει ο αρσενικος και απανταει η θηλυκια, γινεται χαμος.
Παροτι δεν εχουν οπτικη επαφη προφανως η θηλυκια εκανε αισθητη την παρουσια της και τωρα ο Νεμο εχει ξεσηκωθει.🙄
 
Τι ηλικία έχει το κορίτσι; Θα μεγαλώσει πρώτα φυσικά. Σουπιοκόκκαλο, δεν βοηθάει μόνο στα οστά αλλά και στους μύες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Εχω σουπιοκοκκαλο, εννοειται.

Ηλικια δε ξερω ακριβως γιατι μου το φερανε δωρο, αλλα ειναι σιγουρα ενηλικο πουλι
 
Α άρα είναι έτοιμα για ζευγάρωμα και τα δύο. Βέβαια θα "χαλάσεις" το εγγλέζικο αλλά μικρό το κακό. Κάποια παιδιά θα βγουν μεγαλόσωμα πάντως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πραγματι ειναι ετοιμα, ο χαλινος της Μανγκο ειναι σκουρο καφε και του Νεμο σκουρο μπλε.
Οσο για τα μωρακια, κι εγω θα προτιμουσα εγγλεζακια αλλα τι να κανουμε, το δωρο ειναι δωρο
Ειμαι σιγουρη οτι θα βγαλουν ωραια μωρακια οπως και να χει, εχουν και οι δυο γονεις πολυ ομορφα και φωτεινα χρωματα:)
 
Back
Top