Φροντίδα Είναι δύσκολο να εξημερώσω 2 parottlet μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mike01
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mike01

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας και απο εμένα. Θέλω να ρωτήσω αν θα μου είναι πολυ δύσκολο να ημερευσω τα 2 παροτλετ μου. Το αρσενικό 2 μηνών κ το θηλυκό 5 μηνών. Το θυληκο τσιμπάει τα πόδια του αρσενικού πότε ποτε αλλα πολυ συχνά δίνουν πολλά Φιλάκια. Το αρσενικό ο "τσίου" είναι πιο ήρεμος από το θηλυκό την "μπλου".
 

Συνημμένα

  • P_20200204_161636.webp
    P_20200204_161636.webp
    89,5 KB · Προβολές: 16
  • P_20200204_161721.webp
    P_20200204_161721.webp
    96,7 KB · Προβολές: 15
Μιχάλη αν ασχοληθείς μαζί τους αρκετά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Έκανες καλά που τα πήρες 2 μαζί απο την αρχή. Το θηλυκό φαίνεται λίγο μαδημένο στο κεφάλι, γνωρίζεις το λόγο;
 
Μου ειπε κατι ο φιλος μου για καποια πτερορια

Η πτερόροια είναι η φυσιολογική διαδικασία που τα πουλιά αλλάζουν το φτέρωμά τους. Η κανονική πτεόροια δεν αφήνει κενά σημάδια στο φτέρωμα. Κάτι άλλο γίνεται με το πουλάκι, αν δεν την μαδάει το αρσενικό σου, τότε μάλλον τη μαδούσε κάποιο άλλο εκεί που ζούσε πριν. Με καλή διατροφή και λίγη υπομονή θα φτιάξει. Αν έχεις παράθυρο που το πιάνει ο ήλιος θα σου πρότεινα να τα βάζεις μερικές φορές την εβδομάδα γιατί ο ήλιος είναι απαραίτητος για την καλή υγεία τους. Όχι στη ντάλα που λέμε αλλά το μισό κλουβί να είναι στη σκιά ώστε να μπορούν να διαλέξουν που να καθίσουν.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου φοιβο. ετσι που μου απαντάτε παιδιά αισθάνομαι ασφαλης στο να μεγαλώσω 2 υπέροχα πλασματακια.
[automerge]1580927093[/automerge]
Να τα χαιρεσαι Μιχαλη!
ευχαριστω πολυυυ
 
Back
Top