Διατροφή Είναι δύσκολο να μάθουν να τρώνε τα μπάτζι φρούτα και λαχανικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene21

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2022
Μηνύματα
80
Πόλη
Athens
Καλημέρα οοοοολη μέρα!!!
Παααλι πολλά έγραψα, εύχομαι να μην κουράζω, αλλά κάνω αναζήτηση μέσα στο φόρουμ και δεν βρίσκω τις απαντήσεις που θέλω

Πόσο δύσκολο είναι να συνηθίσουν να τρώνε τα μπατζι φρούτα και λαχανικά?

Τα έχω 14 μέρες τους έχω προσφέρει διάφορα, αλλά τίποτα.

Τους έχω βάλει μήλο κομματάκι στα κάγκελα τρεις φορές ούτε που τα ακούμπησαν

Καρότο στην βασική ταΐστρα τριμμένο από πάνω πήγαινε στην αρχή το αρσενικό μόνο αλλά δεν αφαγε, μετά το ανακάτεψα και έφαγε

Ρόκα στα κάγκελα, να πω την αλήθεια ήταν πολύ η ποσότητα
Την επόμενη μέρα έβαλα μαϊντανό στα κάγκελα 2-3 κλοναρια τίποτα πάλι και μετά το έκοψα κομματάκια στην βασική ταΐστρα.... Καλά εκεί αηδία που τα παρακολουθουσα, αν είχαν χέρι θα έκλειναν την μύτη τους

Και τέλος ένα μικρό κομμάτι μπρόκολο στα κάγκελα ούτε αυτό το ακούμπησαν

Κάνω κάτι λάθος? Ή απλά είναι του junk food Τα πουλιά μου?

Τρώνε μόνο παπαγαλινη από το μαγαζί που τα έφεραν και μου έδωσαν και αυγοτροφη που την έχω μόνιμα σε μια ταΐστρα, χτες είδα το αρσενικό να την τσιμπάει λίγο


Δεν έχω καταλάβει όμως η αυγοτροφη του εμπορίου είναι απαραίτητη για τα πουλιά ή είναι και αυτή junk food
 
Δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά ότι θα δοκιμάσουν κάτι άλλο εκτός από σπόρους. Δεν κάνεις κάτι λάθος απλά χρειάζεται υπομονή και πολλές πολλές δοκιμές μέχρι να βρεις αν τους αρέσει κάτι. Δοκίμασε διαφορετικά σχέδια και μεγέθη σε αυτά που τους δίνεις. Π.χ ολόκληρα κομμάτια, σε φλούδες, σε κυβακια κτλπ κτλπ. Τα δικά μου δεν θέλουν οτιδήποτε κόκκινο θέλουν μόνο πράσινα και αυτά όχι όλα. Καλό θα ήταν επίσης να δίνεις μόνο συσκευασμένη τροφή και όχι χύμα που λογικά έχεις απτό πετ σοπ. Αυγοτροφη και αυτή συσκευασμένη και όχι μόνιμα μέσα στην ταιστρα , 1 φορά την εβδομάδα ειναι εντάξει. Το ίδιο ισχύει και για την αυγοτροφη εννοείται, μπορεί μια αυγοτροφη να την φάνε και μια άλλη όχι. Σπόρους θα σου πρότεινα την prestige budgies premium και αυγοτροφη μια από τις παρακάτω μάρκες, versele laga/beaphar/deli nature/cede .
 
@HxC πήρα συσκευασμένη τροφή την Gourmet & την Premium, αυγοτροφη μόνο δεν πήρα, στην επόμενη παραγγελία
Θα τους προσφέρω στην αρχή την τροφή σκέτη να δω αν την φάνε αλλιώς θα προσπαθήσω σιγά σιγά σε μίξη με την παλιά τους. Το διάβασα μέσα από το φόρουμ αυτό
Όσο για τα υπόλοιπα εύχομαι κάποια στιγμή να ανακαλύψω τι τους αρέσει!!!
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου, καλό υπόλοιπο ότι και αν κάνεις 😊
 
Γεια σου. Δοκίμασε άνηθο. Συνήθως έχει αποδοχή.
Για να τα μάθεις να τρώνε λαχανικά (πέραν όσων σου είπε ο @HxC ), ίσως αποτελεσματικό θα ήταν να τους τα βάλεις πρωί - πρωί, αφού αποβραδίς έχεις αφαιρέσει τους σπόρους τους. Τα αφήνεις μία ώρα κι έπειτα τα βγάζεις. Επίσης κάποιοι παπαγάλοι παρατηρούν τι τρώμε εμείς και δοκιμάζουν, οπότε προσπάθησε και αυτό.
Όμως κάτι αναφέρεις ότι βάζεις φρούτα ή λαχανικά στην κυρίως ταΐστρα τους....αν λοιπόν εννοείς ότι στην ταΐστρα έχει και σπόρους, τότε λόγω του ότι από αυτήν την μείξη οι σπόροι παίρνουν υγρασία και αλλοιώνονται πιο εύκολα, καλύτερα να το αποφύγεις ή απλά βάζεις τα π.χ. τρίμματα καρότου σε μια ταΐστρα κι έπειτα ρίχνεις από πάνω τους ελάχιστους σπόρους. Κάτι ανάλογο θα μπορούσες να κάνεις και με σπόρους από κεχρί μίλλετ που το τρώνε σχεδόν όλοι οι παπαγάλοι σαν τρελοί.
Υπομονή λοιπόν και Καλή Επιτυχία!
 
Είχε λίγα σποράκια η ταΐστρα μετά τα απέρριψα και αυτά
Θα το δοκιμάσω και πρωινές ώρες γιατί συνήθως τα βάζω απόγευμα. Το βράδυ πάντα τους βγάζω τις ταΐστρες

Όσο για την παρατήρηση τίποτα, έτρωγα το μπρόκολο μπροστά τους αν και με κοιτούσαν δεν το δοκίμασαν


Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα τις εφαρμόσω 😊😊😊
Καλη συνέχεια ότι και αν κάνεις 😊!!!
 
Ευγενία ( αν το λέω σωστά). Έχω ένα μπάτζι από μωρό. Το μεγάλωσα με κρέμα . Τώρα είναι περίπου 5 μίση μηνών. Παρότι το έχω από μικρό και του πρόσφερα τα πάντα αυτό όπως είναι φυσικό προτιμά ότι του αρέσει . Το μόνο που μπορώ να πω ότι δοκιμάζει όχι τρώει όπως κάνουν τα καναρίνια είναι το μαρούλι. Φαντάσου ότι δεν τρώει ούτε την παπαγαλήνη . Από σπόρους τρώει βρώμη και κεχρί. Το κεχρί όχι αυτό που είναι σε τσαμπί αλλά αυτό που βρίσκεται να καταλάβεις στις τροφές των καναρινιών. Έχω δοκιμάσει πολλά. Πέλλετ με σπόρους και γιαούρτι σε μπαλάκια. Τίποτα. Το ξέρω ότι δεν παίρνει τα απαιτούμενα διατροφικά στοιχεία που πρέπει να λαμβάνει αλλά δεν μπορώ να τον πιέσω με το ζόρι. Οπότε πιστεύω ότι θα δεις τι προτιμάνε από φρούτα και λαχανικά τα δικά σου. Δοκίμασε διάφορα και παρατήρησε τι κάνουν. Τρώνε ή παίζουν με αυτά. Γενικά τα παπαγαλάκια δεν είναι πολύ δεκτικά στα φρούτα και στα λαχανικά.
 
@crisam σωστά το λες το όνομα
Πραγματικά δεν ξέρω και σήμερα το πρωί που τους έβαλα ανιθο που ήταν νηστικά ίσα ίσα που το τραβολογησαν

Βέβαια και αυτό είναι ένα βήμα, αφού μέχρι τώρα δεν πλησιάζουν τίποτα 😊
 
@MARY58 βρήκα μέσα στο φόρουμ μια συνταγή τέτοια, θα προσπαθήσω να τους τα προσφέρω πρώτα ολόκληρα και αν δεν πιάσει θα προσπαθήσω και αυτό

Αν και βλέπω ότι στα δικά μου τα ενοχλεί η μυρωδιά, όταν ψιλοκοψα τον μαϊντανό πήγαιναν πάνω από την ταΐστρα και τα έβλεπες πλησίαζαν να φάνε και μετά πήγαιναν πίσω, για αηδία, πάλι καλά που δεν μιλάνε νομίζω ότι θα με έβριζαν
 
@MARY58 εντάξει άμα τους βάλω και την πιπεριά Halloween νομίζω ότι τα πουλιά θα πετάξουν μακριά και θα σηκώσουν και το κλουβί μαζί από την τρομάρα τους 😂😂😂
Εδώ δεν πλησιάζουν το μαρουλοφυλλο
Θα δοκιμάσω το σμουθι κάποια στιγμή, αποθηκεύτηκε η συνταγουλα
 
Ευγενία να έχεις στο νου σου ότι τα μπάτζι είναι κατεξοχή σποροφάγα πουλιά. Κατάγονται απο έρημες περιοχές όπου δεν φυτρώνουν καρποφόρα φυτά. Τρέφονται κυρίως με τους σπόρους των αγριόχορτων. Μην περιμένεις δηλαδή να πέφτουν με τα μούτρα σε πράσινες σαλάτες όπως κάνουν κάποια άλλα είδη. Η διατροφή έχει επίσης κι επίκτητο κομμάτι που μαθαίνεται δηλαδή και στα πουλιά αυτό συμβαίνει με την παρατήρηση άλλων πουλιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Eugene21 Είμαι στη φάση που ήσουν εσύ με τα παπαγαλάκια σου τον περασμένο Νοέμβριο, προσπαθώ να μάθω στο Δημήτρη να τρώει λαχανικά και φρούτα αλλά ΔΕΝ...
Κατάφερες τελικά να τα μάθεις να τρώνε ή να μην ελπίζω άδικα?
 
Back
Top