Διατροφή Είναι εντάξει οι τροφές αυτές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dkard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dkard

PB Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2007
Μηνύματα
166
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Γεια σας,
Με την ευκαιρία που η Νάρα αποφάσισε να γίνει μητέρα πήγα σε ένα pet shop επώνυμο, το pet city στην Κηφισίας, και τους ζήτησα να μου δώσουν καλές τροφές. Μου πρότεινα τις καλύτερες, είπαν. Είναι οι εξής:
Βασική τροφή της Vitaktaft την premium menu η οποία λεει στην συσκευασία ότι έχει και βιταμίνες A, D3, B1, B2, B6, B12 KAI E. Είναι διάφοροι σπόροι, σε αεροστεγή συσκευασία με φερμουάρ που κλείνει.
Αυγοτροφή της beaphar την Bogena excellent eggfood.
Συμπλήρωμα
της beaphar την Bogena Insect Food. Έχει μέσα προσθήκη εντόμων, γαρίδες. Δεν ενθουσιάζονται να την φάνε.
Είναι εντάξει όλα αυτά;
Τι λετε χρειάζονται κάτι άλλο;
 
Συμπλήρωμα της beaphar την Bogena Insect Food. Έχει μέσα προσθήκη εντόμων, γαρίδες. Δεν ενθουσιάζονται να την φάνε.

Η Νάρα είναι καναρίνι ή καρδερίνα (λογικά για να είναι το ποστ εδώ ειναι καναρίνι :); το συγκεκριμένο προϊόν το έχω για την καρδερίνα μου και δεν νομίζω να είναι για καναρίνια (εκτός και αν το χρησιμοποιούν και άλλα μέλη ώστε να μας πούν)
Καλή επιτυχία
 
Θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη. Το συγκεκριμένο σκεύασμα απευθύνεται σε καρδερίνες ή καρδερινοκάναρα. Αν δεν με απατά η μνήμη μου η Νόρα είναι κανάρα. Το έδινα και εγω δοκιμαστικά στα καναρίνια μου αλλά δεν συγκινήθηκαν καθόλου. Αντιθέτως η καρδερινα και τα καρδερινοκάναρα έδειχναν μεγαλη προτίμηση.

Δεν νομιζω να χρειάζονται κάτι άλλο. Ολα αυτά συν φρέσκο φρουτάκι και λαχανικά και κανα φρέσκο αυγουλάκι είναι υπερ του δέοντως καλά!
 
Η Νάρα είναι κανάρα (Η Νάρα η κανάρα) περίπου 8 μηνών
Ναι παιδιά το συμπλήρωμα αυτό δεν το πολυτρώνε. Διαβάζω όμως στην συσκευασία : ''…είναι ένα υψηλής ποιότητας συμπλήρωμα διατροφής για Ευρωπαϊκά ωδικά πτηνά, καναρίνια, παραδείσια, …….. είναι πλούσια σε ζωικές πρωτείνες …… που προάγει ταυτόχρονα υπέροχα ωδικά αποτελέσματα…..''
Το αυγό το βράζουμε και το βάζουμε αφού το αλέσουμε λίγο με τα χέρια;. Μπαίνει και το ασπράδι και ο κρόκος υποθέτω.
 
Εγώ επειδή δεν έχω πολλά πουλάκια κόβω κάθε αυγό στα 2 και έτσι όπως είναι (με το τσόφλι) τα τοποθετώ στα κουπάκια τους :)
 
Δημήτρη θα έλεγα να καθηστερήσεις λίγο το
ζευγάρωμα της. Στα τέλη Απριλίου θα ήταν πολύ
καλά, μιας και η ΝΑΡΑ δεν έχει συμπληρώσει ακόμη
τους 8 μήνες.
 
Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο pet shop και αν πέσεις σε καλό πωλητή όλα καλά, διαφορετικά σου δίνουν άλλα αντί άλλων.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου η Νόρα είναι κανάρα.
Βρε θηρίο, ξέρεις όλα τα πουλιά με το όνομά τους!
 
Μπορειτε να βαλετε μια φωτογραφια με την αυγοτρφη; Για να δω πως ειναι.
 
Eυχαριστω!
Εμενα για αυγοτροφη μου εδωσαν κατι ασχετο. Που οι σποροι ας πουμε ηταν μεγαλοι. Και καπου καπου ειχε κατι μικρα κιτρινα κ μαυρα σπορακια. Απ εξω δεν εγραφε αυγοτροφη. ☹
 
Back
Top