Φροντίδα Είναι επικίνδυνη για τα πτηνά αυτή η ψείρα;

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους. Έχουμε φτιάξει stand από ξύλο και το έχω ντύσει με σίτα, για να προφιλαψω τα καναρίνια μου από τα αρπαχτικά. Σήμερα βρήκα πάνω στο ξύλο να περπατάνε πολλές ψείρες σαν και αυτή που σαν εχω βάλει ποιό κάτω. Πείτε μου μόνο πως δεν είναι κόκκινη ψείρα σας παρακαλώ, και πως ανησυχώ χωρίς λόγο!

01_39090.webp02_39090.webp
 
Πείτε μου μόνο πως δεν είναι κόκκινη ψείρα σας
Κόκκινη γίνεται αφού πιει αίμα, στην αρχή είναι μαύρη.
Στα κλουβιά είδες κάτι;
Ίσως είναι κάποιο παράσιτο του ξύλου.
Την ημέρα οι ψείρες κρύβονται και δεν φαίνονται εύκολα εκτός και αν ο πληθυσμός τους έχει γίνει τεράστιος.
Μπόρεσες να τις δεις με γυμνό μάτι;
 
Ναι κ. Γιάννη φενόντουσαν άνετα. Δεν ήταν μαύρες αλλά καφέ ανοιχτό, περίπου ίδια απόχρωση με το ξύλο δηλαδή. Στα κλουβιά δεν είδα κάτι.
Ίσως είναι κάποιο παράσιτο του ξύλου.
Μακάρι, η αλήθεια είναι ότι αν ήταν κόκκινη ψείρα και εγώ νομίζω ότι δεν θα ήταν τόσο εμφανές.
 
Μακάρι, η αλήθεια είναι ότι αν ήταν κόκκινη ψείρα και εγώ νομίζω ότι δεν θα ήταν τόσο εμφανές.
Όταν φτάνουν σε μεγάλο αριθμό θα έβλεπες στα κάγκελα του κλουβιού μαύρα στίγματα σαν βρωμιά.
φενόντουσαν άνετα.
Κατά πάσα πιθανότητα είναι παράσιτα του ξύλου, θα πρέπει να μεταφέρεις τα κλουβιά και να περάσεις κάποιο παρασιτοκτόνο όλο το stand.
Στα κλουβιά βάλε μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα διπλωμένη σε 2-3 σημεία το βράδυ και το πρωί έλεγξε τες για μαύρα στίγματα.
 
@Liakos18 Παρε μια πατηθρα ανοιξε την παλαμη σου και χτυπα την ξερεις εκει περα που κουμπωνει πανω στην παλαμη σου! Αν βγει κατι και κουνιεται θα το δεις πανω στην παλαμη σου!
 
Back
Top