Ασθένειες Είναι επικίνδυνη η αιθαλομίχλη στην υγεία των πτηνών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης psysonic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

psysonic

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2014
Μηνύματα
58
Πόλη
Αθήνα
Γνωρίζει κανείς αν το νέφος της αιθαλομίχλης είναι επικίνδυνο για την υγεία των πτηνών; Τις τελευταίες μέρες, στην Αθήνα τουλάχιστον,το φαινόμενο είναι πολύ έντονο και ανησυχώ για το καναρίνι που ζει έξω στο μπαλκόνι. Μήπως πρέπει να μπαίνει μέσα όταν είναι πολύ έντονο;
 
Με την λογική, αφού ανακοίνωσαν ότι είναι επικίνδυνο για τα μικρά παιδιά και τους πάσχοντες από αναπνευστικά κτλ. σε πουλιά τόσο ευαίσθητα ειδικά στο αναπνευστικό όπως τα καναρίνια, το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.
 
Έχει δίκιο η Μαρία.
Τα καναρίνια χρησιμοποιήθηκαν από τους εργάτες των ορυχείων πρώτα στην περιοχή του Harz (Γερμανία) ως σύστημα "ασφαλείας" για περιπτώσεις δηλητηριωδών αερίων μέσα στις στοές. Με το υπερευαίσθητο αναπνευστικό τους σύστημα προειδοποιούσαν τους εργάτες χάνοντας αυτά τη ζωή τους.
Αν λοιπόν οι συγκεντρώσεις είναι μεγάλες σε σημείο συναγερμού για τους ανθρώπους. Γι' αυτά έχει ξεπεραστεί κάθε όριο...
Η φωτογραφία είναι από την εποχή που τα καναρίνια χρησιμοποιούταν σαν "ανιχνευτές" αερίων και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "SCIENCE ILLUSTRATED"
kanarinia.webp
Να ρωτήσω όμως κάτι. Για ποια περιοχή της Αθήνας μιλάς;
πηγή
 
Πέρσυ.. Έχασα 5 πουλιά (καρδερίνες και καναρίνια)...όταν ένα βράδυ δεν έβλεπες στα πέντε μέτρα.
 
Αναφέρομαι για τη Ριζούπολη (Άνω Πατήσια κοντά).Αναρωτιόμουν γι'αυτόν ακριβώς το λόγο,την ευαισθησία τους και συγκεκριμένα θυμόμουν αυτό με τους εργάτες των ορυχείων από ένα βιβλίο που είχα διαβάσει

Βασίλη σε ποια περιοχή εσύ;
 
Καλά εσύ εκεί δε χρειάζεσαι την αιθαλομίχλη...

Θα σου φαίνεται πως θα είμαι μέσα στο μπετό και στο καυσαέριο, αλλά δεν είμαι έτσι.

Οταν έχει καθαρή ατμόσφαιρα ειδικά τον Χειμώνα απ το σπίτι βλέπω θάλασσα.

Είμαι πολύ ανοιχτά Γιάννη.
 
Καλό αυτό... όταν έρθω για καφέ... Θέλω να βλέπω θάλασσα.

Και τότε θα τα πληρώσεις όλα.

Μ έχεις πρήξει με τις παραβιάσεις του Φόρουμ και συ και η Μαριώ...😀

😛
 
😀... σε κάποιον έπρεπε να μάθω... κι εσύ ήσουν ότι καλύτερο.

Φταίω γω τώρα να σου κάνω αναφορά στον capten που νιώθω ... Πειραματό-ζωο;

ε;

😀

Αντε να χαθείς...😛
 
Back
Top