Ασθένειες Είναι επιπεφυκίτιδα;

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Μοιάζει με κάτι τέτοιο, αλλά θέλω τη γνώμη σας.
Εδώ στη Ρόδο δεν υπάρχει ούτε ίχνος επιστημονικής βοήθειας.
Μήπως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν;

Ηλικία Πουλιού:3 ετών
Φύλο:Θηλυκό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου:25-30
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 2005
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 9-8-2008
Διατροφή:Μείγμα σπόρων και 1 φορά την εβδομάδα αυγοτροφή.
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Κανονικά
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Κανονική
Κινητικότητα:Κανένα εμφανές πρόβλημα
Τρέφεται Κανονικά:Μια χαρά
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):Πρήξιμο βλεφάρου και απώλεια φτερών
Προηγηθείσα Θεραπεία:Καμμία
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):Όταν αποκτήθηκε
Παρατηρήσεις:Μεγάλο πρήξιμο, σχεδόν παραμόρφωση κεφαλιού!
 

Συνημμένα

  • 2008-08-10_16-05-34_10082008212.webp
    2008-08-10_16-05-34_10082008212.webp
    29,2 KB · Προβολές: 322
Αντρεα, παρατηρωντας τις δικες μου θυληκες διαπιστωσα οτι αρκετες παρουσιασαν καποια απωλεια σε πουπουλα απο τις περιοχες του ραμφους ( κυριως απο κατω) και των ματιων - μετωπο. Το παρουσιασαν και μερικες που μεγαλωσαν μωρα αλλα και 2-3 που δεν καναν τιποτα μαλλον λογω ηλικιας (δεν πυρρωσαν καθολου ) ακολουθοντας ομως κανονικα προγραμμα προετοιμασιας το οποιο καποια στιγμη διεκοπη ( περιπου αρχες Ιουνιου ) λογω εποχης. Δεν τους εδωσα τιποτα αλλο εκτος απο πολυβιταμινη εως τωρα, αλλα και το προβλημα τους δεν ειναι τοσο εντονο με παραμορφωση κλπ. Παντως δειχνουν υγειεστατες. Η επιπεφυκιτιδα απο οσο ξερω και εχω δει ξεκιναει με εμφανη τα σημαδια της στο λεπτο περιγραμα του ματιου, οποτε και επεμβαινουμε προλαμβανοντας χειροτερες καταστασεις. Τωρα τι μορφη και τι εξελιξη μπορει να εχει αυτη αν το πουλι ξυνεται εντονα και προκαλεσει καποια μολυνση μη σε παρω στο λαιμο μου. Οταν πρωτοξεκινησε πως ηταν; ειχε κοκκινισει το ματι; Ειχε καμια ελαφρα παραμορφωση στο περιγραμα του ματιου; (εκεινη την πολυ λεπτη ανοιχτοχρωμη φλουδα λεω). Ριξε αν μπορεις καμια ματια σε παλαιοτερα posts καπου εχει αναφερθει ξανα αυτο.
 
Ανδρέα μερικές φορές μπορεί να δημιουργηθούν τέτοιου είδους προβλήματα στα μάτια από πρωτόζωα (τριχομονάδα). Το flagyl είναι ένα φάρμακο που τα αντιμετωπίζει αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο αντίστοιχο για πουλιά.
 
Back
Top