Ασθένειες Είναι ευλογία ή κάτι δερματικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xarisk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xarisk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
115
Πόλη
Τρίπολη
Γειά σας ή καναρα μου είναι εδώ και 9-10 μέρες με το πόδι της φουσκωμένο και μαύρο. Όπως είδα και από άλλα θέματα είναι ξηρή εύλογια. Τρψει κανονικά κάθετε κανονικά και δνς δείχνει σημάδια ότι έχει κάποιο πρόβλημα εκτός από το πόδι που ειναι φουσκωμένο και μαύρο στο δάχτυλο. Την χώρισα τώρα από τα άλλα πουλιά γιατι τώρα το καταλαβα. Πείτε μου τι να κάνω για να μην ψωφισει. Της χωρηγησα όπως είδα το aviomycine της tafarm για να μην προσχώρηση η μόλυνση. Τι άλλο να κάνω
 
Θα πάρεις κρέμα betadine και θα πιάσεις το πουλάκι να του κάνεις μια ελαφρά επάλειψη.
Πριν όμως βάλεις την αλοιφή να μην ξεχάσεις να τραβήξεις δυο τρεις φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις εδώ για να έχουμε εικόνα και να βοηθήσουμε καλύτερα.
 
Γιάννη δεν μπορώ να τραβήξω φοτογραφια διότι (θα ακουστεί περίεργο) αλλά. Δεν έχω χώρο στο τηλέφωνο μου. Θα βάλω betadine στο πόδι Πόσες φορές την μέρα θέλω μόνο να μου πεις. Και αν έκανα καλά που έβαλα το aviomycine της tafarm για να μην προσχώρηση η μόλυνση. Με το betadine θα γίνει καλά (μην ξεχνάς ότι είναι μεγάλο όχι πολύ αλλά μεγάλο. Και μαύρο)

Μόλις της έβαλα betadine 3 4 σταγόνες πάνω στην πληγή. Ελπιζω να μην ψωφισει. Τι λες εσύ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλά έκανες και έβαλες σταγόνες.
Όμως με τις σταγόνες θα πρέπει να πιάνεις το πουλί 2-3 φορές τη μέρα.
Με την κρέμα που επιμένω πως πρέπει να προμηθευτείς αρκεί μία.
Για τις φωτογραφίες τώρα... Βρες τρόπο και βγάλε μια φωτογραφία έστω κι αν χρειαστεί να σβήσεις κάτι στο κινητό σου γιατί η ανησυχία σου για τη ζωή του πουλιού που έχεις δεν είναι ιδιαίτερα αβάσιμη...
 
Γιάννη έβαλα betadine σε σταγόνες και θα του κάνω όπως μου είπες 2 3 φορές την μέρα επάλειψη. Τώρα αν είναι θα αγοράσω betadine σε κρέμα. Το μόνο που θέλω από εσένα είναι να μου είπες αν πιστεύεις πως μετά από την θεραπεία το πουλί θα ψωφισει. Επειδή τώρα θα φύγω για μια δουλειά. Θα βγάλω της φωτογραφιες στις 2 30 που θα γυρίσω..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Xarisk τα περισσότερα πουλιά μετά από την αγωγή που κάνεις και με την betadine cream γίνονται καλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...
 
Το μέγεθος της προσβολής έχει σημαντικό ρόλο στο αν θα ζήσει ή όχι. Το μεγαλύτερο ποσοστό των πτηνών αναρρώνουν χωρίς απώλειες.
Τα παραπάνω ισχύουν στην περίπτωση που μιλάμε για ευλογιά... είναι όμως ευλογιά;

Θα περιμένουμε και τις φωτογραφίες
 
Δεν μπορώ να στηλώ φωτογραφια διότι μου ζητάει URL και δεν μου το λέει η φωτογραφία
Λάθος τρόπος... εδώ οι σωστές οδηγίες! petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/
 
Με την κρέμα να κάνω επάλειψη μια φορά την μέρα ενώ με τις σταγόνες 2 3 Σωστά;
 
@Xarisk

Αν βάζεις κρεμα betadine οι σταγόνες betadine δεν χρειάζονται θα κάνουν κακό στο πουλί...
Μόνο κρεμα μια φορά την ημέρα και ιδανικα το σούρουπο πριν κοιμηθεί...
Όλα καλά θα πάνε...
 
Θα λερωθεί όλο το φτέρωμά του.
Νωρίς το πρωί είναι καλύτερα.
Παιδια ευχαριστώ θα άπω να προμηθευτώ το απόγευμα που ανοιγουν τα φάρμακια. Να στε καλά για την βοήθεια

@Xarisk

Αν βάζεις κρεμα betadine οι σταγόνες betadine δεν χρειάζονται θα κάνουν κακό στο πουλί...
Μόνο κρεμα μια φορά την ημέρα και ιδανικα το σούρουπο πριν κοιμηθεί...
Όλα καλά θα πάνε...
Ευχαριστώ και εγώ αυτό νομιζω
 
Γειά σας. Χθες της έβαλα την κρέμα όπως μου είπατε. Σήμερα το πρωί είχε μειωθεί από μπροστά (αλλά είκανα μια βλακεια έβαλα μόνο μπροστά κρέμα χθες και όχι περιμετρικά. Σήμερα θα βάλω περιμετρικά. Από ότι φαίνεται όλα θα πάνε καλά. Θελω να μου πείτε για πόσο πρέπει να α συνεχίσω την θεραπεία με την κρέμα betadine
 
Back
Top