Αναπαραγωγή Είναι ζευγάρι καναρινιών ή είναι δυό θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
Γεια σε όλους! Θα σας πω το πρόβλημα μου, γιατί ανακάλυψα αργα το petbirds και την αγάπη μου για τα καναρίνια.. απέκτησα λοιπον το Φλεβάρη ένα καναρίνι νεαρό που μου είπαν ότι είναι θηλυκό.. Ακολούθησα διατροφή με αυγό, σπόρους, μήλο. το πουλάκι κελαηδούσε μέρα με ημέρα πιο δυνατά και πιο ωραία. υποψιάστηκα ότι θα είναι αρσενικό. με έναν φλώρο που είχα από πέρσυ δεν θέλουν ούτε να βλέπονται! τέλος Μάρτη μου έκαναν δώρο ένα σίγουρο θηλυκό. τα είχα σε κοντινά κλουβιά, σύντομα το σίγουρο θηλυκό φλέρταρε το άλλο καναρινάκι καί άρχισε να κουβαλά χαρτάκια. το άλλο κελαηδούσε όταν δεν το έβλεπε.. Τά έβαλα σε ζευγαρώστρα το σίγουρο θηλυκό έφτιαξε σύντομα μια υπέροχη φωλιά, γέννησε 6 αβγουλάκια και τα κλωσσάει.. Τσακωμούς δεν είχαν, δεν είδα όμως και ερωτισμό.. Τώρα φίλοι μου το ένα κλωσσάει και το άλλο κελαηδάει χαρούμενο! ξέρω ότι δεν έκανα όσα έπρεπέ γιατί δεν ήξερα, αλλά θέλω να μου πείτε τι να κάνω ώστε να είναι καλά τα πουλάκια και αν λυθεί ο γρίφος με το γένος τους.. Τι να κάνω από εδώ και πέρα..
 
Μόλις κλείσει μία εβδομάδα επώασης, κάνε ωοσκόπηση. Πριν ενώσεις τα ζευγάρια, μπορείς να ελέγχεις τα πουλιά: Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;
τι να κάνω από εδώ και πέρα..
Διάβασε αυτά Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών κι αν σου μείνουν απορίες, εδώ είμαστε.
 
τα έχω διαβάσει τα άρθρα, είναι πολύ ενδιαφέροντα και έχω μάθει αρκετά, επειδή όμως είμαι άπειρος δεν μπορώ να ξεχωρίσω με σιγουριά το γένος.. Να αφήσω τα πουλάκια όπώς τα έχω τώρα στην ζευγαρώστρα και ότι γίνεί; το ένα κλωσάει και το άλλο κελαηδάει και τώρα πάρα πολυ! Θεωρώ απίθανο να γεννηθουν πουλάκια, βάτεμα δεν είδα.. Τα πουλάκια πριν αρχίσει τα αβγά ήταν μόλις 2 μέρες στο ίδιο κλουβι.. Ευχαριστώ.
 
Ποτέ δε ξέρεις! Έστω και ένα γρήγορο βατεμα μπορεί να γονιμοποιησει όλα τα αυγά! Εφόσον κελαηδάει και τσακώνεται με το φλώρο είναι πιθανότατα αρσενικό... Κάνε πολύ προσεκτικά την ωοσκοπηση ή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς περίμενε να περάσουν 14 μέρες. Αν τα αυγά είναι όλα κλουβια μας βγάζεις φωτο τον αρσενικό από κάτω να σου πούμε τελικά τι είναι! 😉

Υ. Γ.: βάλε το όνομα σου στο προφίλ σου.
Τώρα που κλωσαει μόνο σποράκια και φρέσκο νερό καθημερινά! Πότε έκανε το τελευταίο αυγό? Πότε κάθισε μόνιμα στη φωλιά; :)
 
ευχαριστώ για την βοήθεια.. Να πω την αλήθεια δεν θα μπορούσα να κάνω ωοσκόπηση.. Το τελευταιό αβγο το έκανε 12 Απρίλη αλλά ήδη από τις 10 καθόταν σχεδόν μόνιμα στη φωλιά, απλά τώρα βγαίνει ελάχιστα, τρώει γρήγορα κ επιστρέφει, φαίνεται καλή.. Με το αρσενικό τι να κάνω;να το βγάλω απο μέσα; Είναι καλά, κελαηδάει και κάθεται συχνά κοντά της στη φωλιά,υποθέτω για παρέα.. Προσπαθώ να μην τα ενοχλώ, είναι πολύ γλυκά και τα 2!
 
26 Απριλίου αν όντως είναι αρσενικό και όλα πήγαν καλά να περιμένεις αφίξεις! Αφού δεν είναι επιθετικό δεν υπάρχει λόγος να τα χωρισεις.. Κάθε μέρα μόνο σπόρους και φρέσκο νερό τίποτα άλλο! Παρακολουθηση από μακριά και υπομονή! Θα τη χρειαστείς! 😉
 
καλημέρα! σήμερα είδα το καναρινάκι που πιστεύω ότι είναι μάλλον αρσενικό να ταίζει το άλλο που κλωσάει στο στόμα!ήταν υπέροχο.. Αυτό ενισχύει την αποψη μου ότι είναι αρσενικό.. Κάνω λάθος; Πίστεύω ότι είναι μάλλον πολύ νεαρό αρσενικό. Έπειδή θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι να είναι άσπορα τα αυγά, έχω τύχη σε μία δεύτερη γέννα; Μήπως να το χωρίσω από το θηλυκό για να το ταίσω καλύτερα με αβγό και κανένα φρούτο;
 
Ένα-ένα! 😛
Λοιπόν!
  1. Το ότι ταιζονται στο στόμα ενισχύει την άποψη σου ότι είναι ζευγάρι και το ένα είναι όντως αρσενικό. Φυσικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος! Μόνο αν το φυσήξεις από κάτω θα είναι 100% αρσενικό.
  2. Άσε τη θηλυκια να τα κλωσησει και να κλείσει τον κύκλο της. Αυτό το χόμπι χρειάζεται υπομονή! Είναι το σημαντικοτερο! Δεν έχεις να χάσεις κάτι να περιμένεις... Άστα μόνα τους και μην τα ενοχλείς.
  3. Είτε είναι ασπορα είτε γεμάτα πάλι θα προλάβεις δεύτερη γέννα μην αγχώνεσαι! Μπορείς πριν τη δεύτερη γέννα να κάνεις μια μίνι διατροφική προετοιμασία και όλα θα πάνε καλά! 😉
  4. Όσο κλωσαει η κανάρα φρέσκο νερό καθημερινά, φυσικά οι σπόροι, λαχανικά(μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, μήλο, ραδίκια, αντίδια κτλ) μπορείς να δίνεις και μέρα παρά μέρα όπως και βότανα(είτε χλωρά είτε αποξηραμένα). Αν θες να προσφέρεις και κάτι παραπάνω στα μικρά σου Σπόροι φυτρώματος, Βλαστωμένοι σπόροι :)
 
Back
Top