Αναπαραγωγή Είναι η κατάλληλη περίοδος για αναπαραγωγή cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nakis21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nakis21

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2019
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα ζευγάρι cockatiel 2 χρονων και ζευγαρώνουν εδώ και πολύ καιρό. Σήμερα η θηλυκιά έκανε το πρώτο της αυγό το οποίο βρήκα σπασμένο. Είναι η κατάλληλη περίοδος για αναπαραγωγή; Πρέπει να τους βάλω φωλιά; Είναι η πρώτη φορά που κάποιο από τα παπαγαλάκια μου κάνει αυγό και δεν ξέρω τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω. Οι συμβουλές σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
 
Προφανώς τα πουλιά ζουν μέσα στο σπίτι αλλιώς πιστεύω πως δεν θα έβλεπες αυγό τέτοιον καιρό. Τα πουλιά σου δίνουν απάντηση στο ερώτημά σου. Ενίσχυσε τη διατροφή τους με πηγή ασβεστίου αν δεν έχουν και δώστους φωλιά κατάλληλη για κοκατίλ. Η διατροφή τους σε αυτή την περίοδο όπως και όταν θα μεγαλώνουν νεοσσού θα πρέπει να είναι πλούσια.
 
Προφανώς τα πουλιά ζουν μέσα στο σπίτι αλλιώς πιστεύω πως δεν θα έβλεπες αυγό τέτοιον καιρό. Τα πουλιά σου δίνουν απάντηση στο ερώτημά σου. Ενίσχυσε τη διατροφή τους με πηγή ασβεστίου αν δεν έχουν και δώστους φωλιά κατάλληλη για κοκατίλ. Η διατροφή τους σε αυτή την περίοδο όπως και όταν θα μεγαλώνουν νεοσσού θα πρέπει να είναι πλούσια.
Ναι η διατροφή τους περιλαμβάνει τα πάντα αλλά ανησύχησα που βρήκα σπασμένο το αυγό. Πιστεύεις θα κάνει και αλλα;
 
Ναι η διατροφή τους περιλαμβάνει τα πάντα αλλά ανησύχησα που βρήκα σπασμένο το αυγό. Πιστεύεις θα κάνει και αλλα;

Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Αν είχε φωλιά και ξεκινούσε να γεννάει, λογικά θα έκανε ένα κάθε δεύτερη μέρα. Βάλε τη φωλιά το συντομότερο αφού ζευγαρώνουν και περίμενε να δεις.
 
Back
Top