Διατροφή Είναι η πέτρα ασβεστίου απλός γύψος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BLUEY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BLUEY

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Άρτα
Καλημέρα. Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε το πρώτο μας Budgie και προσπαθούμε να μάθουμε για τη φροντίδα του. Αγόρασα χτες μια πετρα ασβεστιου και μου είπαν στο μαγαζί ότι ουσιαστικά αυτή η πετρα είναι απλός γυψος.... Ισχύει αυτό? Να τη δώσω ή να αγοράσω από αλλού?
 
Καλημέρα. Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε το πρώτο μας Budgie και προσπαθούμε να μάθουμε για τη φροντίδα του. Αγόρασα χτες μια πετρα ασβεστιου και μου είπαν στο μαγαζί ότι ουσιαστικά αυτή η πετρα είναι απλός γυψος.... Ισχύει αυτό? Να τη δώσω ή να αγοράσω από αλλού?
Πάρε του σουπιοκόκκαλο. Πολύ καλύτερο από πέτρα ασβεστίου. Μπορείς να του έχεις κ τα δύο, αν έχεις χώρο. Αλλά αν πρέπει να επιλέξεις ένα, επέλεξε σουπιοκόκκαλο.
 
καλησπερα.
Περα απο το αν κανει αυτα που υποσχεται η αν χρειαζεται στον οργανισμο τους η πετρα να πω τα παρακατω
Τι ειναι γυψος τεχνικα https://el.wikipedia.org/wiki/Γύψος
Δυο links απο σχετικα προιοντα που αναφερουν την συσταση τους


Εσυ σε ποιο προιον αναφερεσαι? να δουμε αν υπαρχει πουθενα η συσταση.
Ο φιλος pet shop που το ειπε σου εξηγησε ποιο γυψο εννοει? γιατι υπαρχει και ο γυψος για τα καλλιτεχνικα στο σχολειο υπαρχει και "οικοδομικος" γυψος και δεν θεωρω οτι ο γυψος που λεει ειναι καν προς βρωση..
Τελος αυτο στο ειπε αφου πληρωσες η σε απετρεψε απο την αγορα?
 
η πετρα είναι απλός γυψος.... Ισχύει αυτό?
Υπάρχουν αυτές "του κιλού" που είναι χύμα μέσα σε νάιλον σακούλα (δεν διαθέτει το PetBirds Shop) οι οποίες είναι γύψος σε καλούπι, συνήθως σε σχήμα καρδιάς.

Υπάρχουν και τα mineral blokcs όπως αυτά που σου δείχνει ο Νίκος ^ τα οποία είναι συμπιεσμένα ανόργανα άλατα ή ορυκτά με διάφορα πρόσθετα ιχνοστοιχεία.

Το συγκεκριμένο μπλοκ μάλιστα 👇 περιέχει μεταξύ άλλων σουπιοκόκκαλο.


Εδώ θα βρεις περισσότερα 👇:

 
Τέτοια καρδούλα μου έδωσε. Μου είπε ότι καλύτερο είναι το σουπιοκοκκαλο, ( έχω ζητήσει ήδη από φίλο ψαρα μόλις έχει σουπιές να μου κρατήσει),αλλά δεν είχε και πήρα αυτό. Απλά μου έκανε ότι είναι σκέτος γυψος και αν προσφέρει κάτι στο budgie μου.

καλησπερα.
Περα απο το αν κανει αυτα που υποσχεται η αν χρειαζεται στον οργανισμο τους η πετρα να πω τα παρακατω
Τι ειναι γυψος τεχνικα https://el.wikipedia.org/wiki/Γύψος
Δυο links απο σχετικα προιοντα που αναφερουν την συσταση τους


Εσυ σε ποιο προιον αναφερεσαι? να δουμε αν υπαρχει πουθενα η συσταση.
Ο φιλος pet shop που το ειπε σου εξηγησε ποιο γυψο εννοει? γιατι υπαρχει και ο γυψος για τα καλλιτεχνικα στο σχολειο υπαρχει και "οικοδομικος" γυψος και δεν θεωρω οτι ο γυψος που λεει ειναι καν προς βρωση..
Τελος αυτο στο ειπε αφου πληρωσες η σε απετρεψε απο την αγορα?
Καλημέρα. Γύψινου καρδούλα μου έδωσε. Μου είπε ότι καλύτερο είναι το σουπιοκοκκαλο. Πρώτα μου το είπε και έπειτα το πήρα, απλά δεν το έβαλα στο κλουβί. Είπα να ρωτήσω πρώτα...

Πάρε του σουπιοκόκκαλο. Πολύ καλύτερο από πέτρα ασβεστίου. Μπορείς να του έχεις κ τα δύο, αν έχεις χώρο. Αλλά αν πρέπει να επιλέξεις ένα, επέλεξε σουπιοκόκκαλο.
Το σουπιοκοκκαλο, το νωπο , ισχύει ότι πρέπει να το βράσω και μετά να το αφήσω στον ήλιο να στεγνώσει?
 
Αν το σουπιοκοκκαλο είναι συσκευασμένο εταιρείας δεν χρειάζεται είναι έτοιμο.
Αν μιλάς για κάποιο που πήρες από το ιχθυοπωλειο ή αγόρασες και είναι σε διάφανο σακουλάκι άρα χύμα και αγνώστου διεργασίας έχεις εδώ σε διάφορα άρθρα την διαδικασία
 
Τέτοια καρδούλα μου έδωσε. Μου είπε ότι καλύτερο είναι το σουπιοκοκκαλο, ( έχω ζητήσει ήδη από φίλο ψαρα μόλις έχει σουπιές να μου κρατήσει),αλλά δεν είχε και πήρα αυτό. Απλά μου έκανε ότι είναι σκέτος γυψος και αν προσφέρει κάτι στο budgie μου.


Καλημέρα. Γύψινου καρδούλα μου έδωσε. Μου είπε ότι καλύτερο είναι το σουπιοκοκκαλο. Πρώτα μου το είπε και έπειτα το πήρα, απλά δεν το έβαλα στο κλουβί. Είπα να ρωτήσω πρώτα...


Το σουπιοκοκκαλο, το νωπο , ισχύει ότι πρέπει να το βράσω και μετά να το αφήσω στον ήλιο να στεγνώσει?
Γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία; Που αν μην τι άλλο είναι κ χρονοβόρα (ξύσιμο, πλύσιμο, βράσιμο, στέγνωμα). Εγώ πάντως παίρνω ένα σουπιοκόκκαλο έτοιμο.
 
Γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία; Που αν μην τι άλλο είναι κ χρονοβόρα (ξύσιμο, πλύσιμο, βράσιμο, στέγνωμα). Εγώ πάντως παίρνω ένα σουπιοκόκκαλο έτοιμο.
Απλά σκέφτηκα ότι το νωπο, ίσως προσφέρει πιο πολλά, ίσως δεν έχει επεξεργαστεί....
 
Απλά σκέφτηκα ότι το νωπο, ίσως προσφέρει πιο πολλά, ίσως δεν έχει επεξεργαστεί....
Μα επεξεργασία απαιτείται για να το προσφέρεις. Άποψη μου είναι ότι το μόνο θετικό για τα νωπά σουπιοκόκκαλα είναι ότι τα παίρνεις χωρίς κόστος ή με ελάχιστο κόστος από τον ψαρά. Κ αν έχεις το μεράκι να το φτιάξεις μόνος σου.
 
Θεωρώ ότι έτοιμο κόκκαλο σουπιάς, συσκευασμένο, από κατάστημα petshop και κατάλευκο στο χρώμα είναι ό,τι πιο ασφαλές. Τα άλλα από τον ψαρά, την παραλία κλπ, μπορεί να φέρουν ουσίες, συγκεκριμένα μπορεί να έχουν προσροφήσει παθογόνα, τα οποία ναι μεν καταστρέφονται κατά την επεξεργασία, αλλά πάντοτε στον νου μου υπάρχει μια ανησυχία μήπως και κάτι από αυτά επιβίωσε του βρασμού με ξίδι.
 
Back
Top