Αναπαραγωγή Είναι η συμπεριφορά των lovebirds μου ένδειξη ζευγαρώματος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdgirl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdgirl

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Για σας εχω παρει εδω και 3 μηνες 1 ζευγαρι lovebirds ηταν μικρα οταν τα πηρα τους εμεναν μερικα φτερα να βγαλουν ακομα.Χθες το αρσενικο ανεβηκε πανω συο θυληκο και την τσιμπησε εκει που ζευγαρωνουν το ιδιο και σημερα. Επισης σημερα κυνηγαει τη θυληκια για να ανεβει πανω της αυτο το κανουν για να παιξουν;
 
Εφόσον είναι τόσο μικρά ακόμα, μάλλον είναι παιχνίδι. Δηλαδή υπολογίζεις ότι είναι περίπου 5 μηνών;
 
Δεν είναι και απίθανο να είναι ερωτικό παιχνίδι. Περίμενε παρατηρώντας, καθώς η εποχή δεν είναι και πολύ κατάλληλη.
 
Απο τη μια η εποχη που δεν ειναι καταληλη απο την αλλη το μικρο της ηλικιας τους,θα ελεγα πως ειναι επικυνδινο να ζευγαρωσουν 3 με 4 μηνες ακομα υπομονη μια καλη τρωφικη προετοιμασια και αστα μετα να κανουν μια γερη πανω απολα οικογενεια:)
 
τι ενοεις ειναι επικυνδινο γιατι σημερα εδω και μια ωρα το σρσενικο προσπαθει να ανεβει παλι πανω στο θυληκο
 
Μπορει να δειχνουν σεξουαλικη συμπεριφορα απο τωρα αλλα δεν ειναι καθολου καλη ηλικια για ζευγαρωματα. Ειδικα για το θηλυκο σου μπορει να αποβει πολυ επικινδυνο ως και μοιραιο. Σκεπαζε τα να κοιμουνται νωριτερα απ'οτι νυχτωνει σε δωματιο χωρις τεχνητο φως για 10-12 ωρες (εως και 14 ωρες αν δεν σταματαει η συμπεριφορα αυτη) και κοψε την αυγοτροφη και τις βιταμινες αν δινεις. Εγω θα εδινα μονο σπορους και ενα λαχανικο καθε δευτερη ημερα.
 
Back
Top