Διατροφή Είναι η Orlux bianco πλήρης τροφή για λευκά καναρίνια;

frixosmares

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2013
Μηνύματα
44
Πόλη
Στρόβολος
μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με αυτή τι τροφή για λευκά καναρίνια
Orlux bianco
είναι πλήρες τροφή;

 
Αυτή η τροφή είναι αυγοτροφή.. Είναι για την αναπαραγωγή λέει, άρα λογικά δε θα περιεχει κρόκο.. Και κάνει για τα λευκά και δεν τα χρωματίζει.. Η λεγόμενη "ουδέτερη αυγοτροφή" χωρίς χρωστικές. Η μάρκα είναι, κατά τη γνώμη μου, κορυφαία σε ποιότητα.

Όταν λες πλήρης τροφή εννοείς να μη δίνεις τίποτα άλλο;
 
για να είμαι ειλικρινής για αβγότροφή την αγόρασα αλλά μετά που κάθισα να διαβάσω τι λέει στην συσκευασία γράφει ξηροί τροφή δεν περιέχει αβγό, υψηλής περιεκτικότητας σε βιταμίνη A
 
Δεν είναι πλήρης τροφή (έτσι όπως το εννοείς). Ένα καλό μείγμα τροφής είναι απαραίτητο.
Mπορείς να χορηγείς το ασπράδι του αυγού που είναι σκέτη πρωτεϊνη.
Ο κρόκος περιέχει λουτεϊνη που βοηθάει στη δημιουργία χρώματος, πράγμα που δεν θέλουμε στα λευκά.
''Orlux bianco.Tροφη ιδανικη για την εκτροφη λευκωνκαι λοιπων χρωματων καναρινιων, οπου πρεπει να αποφευγεται ο εντονος χρωματισμοςτων φτερων. Περιεχει επιπλεον λυσινη και μεθιονινη για την βελτιστη αναπτυξη σωματος και πτερωματος.Δεν περιεχει ουτε χρωστικες ουτε αυγο. Με υψηλη περιεκτικοτητα σε βιταμινη Α.''

''Στα καθαρά λευκά καναρίνια (λευκό υπολειπόμενο), επιβάλλεται να χορηγούμε βιταμίνη Α όλες τις εποχές, τουλάχιστον μία ή δύο φορές την εβδομάδα, επειδή δεν την παράγει ο οργανισμός τους. Στα κόκκινα καναρίνια πρέπει να υπάρχει καρότο ψιλοκομμένο καθώς και καροτονοειδές χρωστικές στο νερό, σχεδόν μόνιμα κατά την αλλαγή πτερώματος (και λίγο πριν από αυτήν) και αρκετά συχνά κατά τις υπόλοιπες περιόδους. Περίπου μια φορά την εβδομάδα δηλαδή, χορηγούμε χρωστική στο νερό, και σχεδόν καθημερινά τριμμένο καρότο, σπανάκι και οτιδήποτε περιέχει καροτίνη Β. Αυτά τα χορηγούμε για την διατήρηση του κόκκινου χρώματος. ''- Από avian world
 
Για πλήρης τροφή δεν είναι.. Στα λευκά θα δίνεις κανονικά σπόρους, όπως σε όλα τα καναρίνια. Για να γίνει η διατροφή τους πλήρης, πέρα από σπόρους θα δίνεις λαχανικά, φρούτα και αυγοτροφή που είναι χωρίς κρόκο. Τέτοια αυγοτροφή είναι αυτή που μας έδειξες :)

Διάβασε και αυτό: Πως γινεται η αυγοτροφη για τα λευκα και μωζαικ καναρινια;
 
με λίγα λόγια θα αντικαταστήσω την αυγότροφή που έβαζα στο ζευγάρι με αυτή Orlux bianco
 
Ναι! Είναι κατάλληλη για λευκά και μωζαικ.. Τώρα η τροφή τους θα είναι πλήρης! 😉
 
αν εχεις σκοπο να κατεβεις σε αγωνες τοτε ναι να τα κανεις ολα αυτα και μειγμα χωρις ρουπσεν γιατι τα κιτρινιζει, αλλα εαν οχι, κανε οτι θα εκανες και στα απλα καναρινια, γιατι με μια πρωτη ματια δεν παιρνουν χρωμα τα ασπρα, γιατι δεν εχουν μελανινη και λιποχρωμα καθολου, οποτε μην σε ανγχωνει
 
όχι σκοπό να κατέβω σε άγονες δεν έχω μέχρι σήμερα εδώ και περίπου ένα χρόνο τους έδινα κανονική αυγότροφή που έδινα σε όλα τα καναρίνια το μόνο που παρατήρησα είναι ότι μια λεπτή κίτρινη γραμμή να εμφανίζεται σιγά σιγά στη φτερούγα του. Δεν πήγα να αγοράσω συγκεκριμένη αυγότροφή για λευκά απλά αυτή βρήκα μπροστά μου εκείνη τι στιγμή ήταν σε καλή τιμή και για αυτό την αγόρασα μετά πρόσεξα τι πήρα αν είναι μπορώ να πάω να την αλλάξω και να πάρω αυτή που έπαιρνα συνήθως.
 
αν εχεις σκοπο να τη δινεις σε ολα τοτε να πας να την αλλαξεις εαν ειναι να τι δινεις μονο σε ασπρα η μωσαικου (αληθεια τι καναρινια εχεις) τοτε να την κρατησεις
 
έχω ένα ζευγάρι που είναι άσπρο αρσενικό και κίτρινη μωσαϊκή θηλυκή. ένα που είναι κόκκινο αρσενικό και κόκκινη μωσαϊκή το θηλυκό (σε αυτά βάζω κοκκινοτροφή). ένα ζευγάρι πράσινα. ένα κίτρινα. και το τελευταίο ζευγάρι κίτρινα σατινέ. Πέντε ζευγαράκια στο σύνολο
 
Οι διασταυρώσεις των μωσαϊκού τύπου.

cf80cf84ceb5cf81cf89cebcceb1cf84ceb1-32.webp cf80cf84ceb5cf81cf89cebcceb1cf84ceb1-22.webp

Μωσαϊκό Χ έντονο, μας δίνει (i/mos = έντονο φορέας μωσαϊκού) ΕΝΤΟΝΑ φορείς μωσαϊκού κατά 50%, και 50% μωσαϊκά ενδιάμεσα (mos+ = μωσαϊκού ενδιάμεσα).
Τα μεν πρώτα είναι "αποτυχημένα ΕΝΤΟΝΑ ". Τα δε δεύτερα είναι μωσαϊκά που έχουν ιδιαίτερα θαμπό λιπόχρωμα και απλωμένο σε μεγάλη επιφάνεια (καταστροφικά).

Να σκεφτεί κανείς οτι έχουν περάσει 500 χρόνια για να σταθεροποιηθούν οι ράτσες.
Δεν είναι κρίμα λοιπόν να ζευγαρώνουμε υπαρκτές ποικιλίες και αντί να έχουμε σαν στόχο την βελτίωσή τους να τις καταργούμε;

Τα μωσαικού πτερώματος πουλιά τα ζευγαρώνουμε ΠΑΝΤΑ με αντίστοιχα μωσαικού ! Τα δε έντονα ή χιονε λιποχρωμικά με το αντίθετό τους.
 
Φριξο σου τα ειπε ολα ο Μακης εγω τι να πω, αρα αυγοτροφη οτι θελεις δωσε, απλα να ειναι μαρκας και κλειστει
 
δεν είχα και δεν έχω σκοπό να χαλάσω τα χρώματα τον πουλιών μου που με τόσο κόπο έψαξα να τα βρω και να τα διαλέξω απλά ο τύπος που μου πούλησε τα συγκεκριμένα μου είπε ότι η γόνοι τους θα είναι 50% μωσαϊκά 50% λευκά και τα αντίστοιχα στα κόκκινα είμαι καινούριος στο χόμπι και δεν γνωρίζω πολλά μου είπε ότι το λευκό είναι κυρίαρχο και δεν γίνετε να ζευγαρώσει με άλλο κυρίαρχο και για αυτό μου έδωσε τα μωσαϊκά για ταίρι μάλλον έπεσα θύμα στα λόγια του
 
ναι αν δουν οτι δεν εισαι εμπειρος σου λενε χιλιες μπαρουφες για να σε πεισουν να αγορασεις, δεν πειραζει ομως βαλε μας φωτογραφιες τα πουλια σου να σου πουμε ακριβως τι ρατσα; Ειναι το καθε ενακαι του χρονου βρισκεις τα αναλογα και τα κανεις οπως πρεπει
 
δεν είχα και δεν έχω σκοπό να χαλάσω τα χρώματα τον πουλιών μου που με τόσο κόπο έψαξα να τα βρω και να τα διαλέξω απλά ο τύπος που μου πούλησε τα συγκεκριμένα μου είπε ότι η γόνοι τους θα είναι 50% μωσαϊκά 50% λευκά και τα αντίστοιχα στα κόκκινα είμαι καινούριος στο χόμπι και δεν γνωρίζω πολλά μου είπε ότι το λευκό είναι κυρίαρχο και δεν γίνετε να ζευγαρώσει με άλλο κυρίαρχο και για αυτό μου έδωσε τα μωσαϊκά για ταίρι μάλλον έπεσα θύμα στα λόγια του

-Για ενημέρωση. Το Λευκό κυρίαρχο μπορεί να έχει ταίρι είτε ΚΙΤΡΙΝΟ είτε ΛΕΥΚΟ υποχωρητικό. Η κόκκινη μωσαικού που έχεις, θέλει ένα αρσενικό ΚΟΚΚΙΝΟ μωσαικού. Ο δε ΚΟΚΚΚΙΝΟΣ σου θέλει ένα αντιθέτου πτερώματος ΚΟΚΚΙΝΟ θηλυκό. Αν τελικά αποκτήσεις τα ανάλογα ζευγάρια χρειάζεται προσοχή στην διατροφή τους. Τα μωσαικού πτερώματος έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες σε σχέση με τα απλά λιποχρωμικά(εντονα ή χιονέ). Εδώ θα είμαστε για οποιαδήποτε βοήθεια.
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κύριο Μάκη. Θα πρέπει να ζευγαρώνουμε έντονο με χιονέ και τα μωσαϊκού μεταξύ τους. Απλή δοκιμασμένη συνταγή. Δεν είναι ανάγκη να ανακαλύψουμε τον τροχό ξανά.

‘Ένα επιπλέον κριτήριο είναι και η σκληρότητα του φτερώματος. Δεν ζευγαρώνουμε καναρίνια με πολύ σκληρό φτέρωμα μεταξύ τους ή πολύ μαλακό μεταξύ τους. Προσπαθούμε να οδηγήσουμε τους απογόνους των πουλιών μας σε μέσης σκληρότητας πτέρωμα.
 
Back
Top