Γενικά Είναι θηλυκό ή αρσενικό το παπαγαλάκι που πήρα σήμερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης athina35
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

athina35

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2023
Μηνύματα
3
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα..
Πήρα ένα παπαγαλάκι σήμερα
Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν είναι θηλυκό η αρσενικό;
Απο το μαγαζί μου είπαν ότι είναι αρσενικό αλλα δεν είμαι και σίγουρη ..
Και επίσης μπορώ να βαλω αλλο ένα διαφορετικού φύλου σε μερικές μέρες η δε θα το δεχτεί;
Ευχαριστώ
16762964774677314104252639496086.webp
 
Για το φύλο δεν είμαι σίγουρος ώστε να σου απαντήσω.
Παρόλα αυτά, το ενδεχόμενο να βάλεις άλλο μαζί του στο ίδιο κλουβί θα πρέπει να αποκλειστεί για λόγους ασφάλειας υπό την έννοια ότι τα πουλάκια θα πρέπει να κρατηθούν σε καραντίνα ώστε να δεις ότι όλα είναι εντάξει με την υγεία τους και έπειτα να ακολουθήσει σταδιακή γνωριμία μεταξύ τους κι ακολούθως να μπουν στο ίδιο κλουβί.
Επομένως αυτό που θα συμβούλευα είναι αν αγοράσεις νέο πουλάκι, να συζητήσουμε πρώτα για το άλλο κλουβί που θα πάρεις και κυρίως για τις διαστάσεις του, ώστε να μπορέσουν, όταν θα μείνουν μαζί, να ζήσουν σε ένα όσο το δυνατό πιο άνετο περιβάλλον.
 
Καλησπέρα και καλή συγκατοίκηση με το νέο σας πουλάκι.
Από τις γραμμές καταλαβαίνω ότι δεν είναι μεγάλο σε ηλικία, μια πιο απομακρυσμένη φωτογραφία ώστε να φαίνονται τα μάτια και καλύτερα οι γραμμές στο κεφάλι θα μπορούσαμε να καταλάβουμε αν είναι ενήλικο ή όχι.
Ο χαλινός- ρουθούνια είναι μπλε ΚΑΙ λευκός οπότε το λευκό χρώμα μας δίνει πως είναι κορίτσι σε μη αναπαραγωγική περίοδο. Όταν έρθει αυτή θα γίνει σταδιακά μπεζ και σκούρο καφέ.
 
Back
Top