Γενικά Είναι θηλυκό ή είναι αρσενικό και θέλει την προσαρμογή του;

spirtoulis

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
54
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα,
Όπως έχω διαβάσει κι άλλα post θα κάνω κι εγω μια ερώτηση σχετικά με το φύλλο ενός καναρινιού που αγόρασα.
Προχθές αγόρασα από ένα pet shop ένα λευκό καναρίνι. Το δαχτυλίδι του λέει 2008. Είχε τα αρσενικά σε ξεχωριστά κλουβιά, αλλά δεν ξέρω πως μου έκατσε.Άκουσα και είδα ένα λευκό που είχε σε ένα κλουβί μαζί με τα άλλα. Είμαι 99% σίγουρος ότι το είδα και το άκουσα. Το κλουβί είχε 2 λευκά όμοια.Ζήτησα να μου βάλει αυτό που είδα. Όταν το πήγα σε συγγενικό σπίτι που έχει ένα καναρίνι με τρομερή φωνή δεν το ακουσα να κελαιδάει. Το άφησα μια μέρα και πάλι τίποτα.
Το πήγα πίσω γτ νόμισα ότι ήταν θηλυκό. Για να μην συνεχίσω να σας μου είπαν ότι είναι αρσενικό. Το έβαλα με το αρσενικό του ξαδερφού μου και τσακώνονταν. Το πήρα σπίτι μου. Το κρέμασα στον τοίχο. Του έβαλα αυγοτροφή και βιταμίνη στο νεράκι του.
Τπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό ή είναι αρσενικό και θέλει την προσαρμογή του;
 
Καλησπέρα,
Όπως έχω διαβάσει κι άλλα post θα κάνω κι εγω μια ερώτηση σχετικά με το φύλλο ενός καναρινιού που αγόρασα.
Προχθές αγόρασα από ένα pet shop ένα λευκό καναρίνι. Το δαχτυλίδι του λέει 2008. Είχε τα αρσενικά σε ξεχωριστά κλουβιά, αλλά δεν ξέρω πως μου έκατσε.Άκουσα και είδα ένα λευκό που είχε σε ένα κλουβί μαζί με τα άλλα. Είμαι 99% σίγουρος ότι το είδα και το άκουσα. Το κλουβί είχε 2 λευκά όμοια.Ζήτησα να μου βάλει αυτό που είδα. Όταν το πήγα σε συγγενικό σπίτι που έχει ένα καναρίνι με τρομερή φωνή δεν το ακουσα να κελαιδάει. Το άφησα μια μέρα και πάλι τίποτα.
Το πήγα πίσω γτ νόμισα ότι ήταν θηλυκό. Για να μην συνεχίσω να σας μου είπαν ότι είναι αρσενικό. Το έβαλα με το αρσενικό του ξαδερφού μου και τσακώνονταν. Το πήρα σπίτι μου. Το κρέμασα στον τοίχο. Του έβαλα αυγοτροφή και βιταμίνη στο νεράκι του.
Τπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό ή είναι αρσενικό και θέλει την προσαρμογή του;

Καλησπερα! Αφου το ακουσες γιατι εχεις αμφιβολιες; Αν ειναι πυρωμενο φαινεται κι απο αρχαριο το φυλο του!
Το οτι το εβαλες στο χωρο ενος αλλου καναρινιου και τσακωθηκαν δεν σημαινει οτι δεν ειναι θηλυκο! Και τα αντιθετα φυλα τσακωνονται αν τα βαλεις αποτομα μαζι!
Δωστου χρονο να συνηθισει το καινουριο του κοσμο και να εισαι σιγουρος πως αν του τα παρεχεις ολα σωστα, το αγαπας και το φροντιζεις θα σου αφιερωσει ενα τραγουδακι:D
Αν παλι περασει ο καιρος και δεν κελαηδησει τοτε ειναι κοριτσακι
Οπως και να χει καλοριζικο:)Ειναι πανεμορφα τα λευκα
 
Exω αμφιβολίες γτ έχω έναν αστιγματισμό και μπορεί να ακουγα άλλο και να έβλεπα αυτό. Συν ότι το κλουβί είχε 2 λευκά. Μήπως μου ξέφυγε στιγμιαία και πήρα το άλλο!
 
Σήμερα το πρωί τον άκουσα να κελαϊδάει.
Όμως το κελαϊδημά του δεν έχει μεγάλη διάρκεια. Θα προσαρμοστεί σιγά σιγά και θα μεγαλώσει ή θα μείνει έτσι;
 
Ολα θα γίνουν σιγά σιγά. Μη βιάζεσαι. Θέλει λιγο χρόνο για να προσαρμοστεί.
 
Όταν αγοράζουμε ένα καινούργιο πουλάκι η πρώτη ενέργεια που θα πρέπει να κάνουμε είναι αυτή Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης . Μην το παρακάμπτεις, διάβασε το και θα καταλάβεις γιατί.

Επίσης, το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να πάμε το πουλί σε ένα άλλο σπίτι και όχι στο χώρο που προορίζουμε γι' αυτό. Είναι εντελώς φυσιολογικό να είναι τρομαγμένο και να μην κελαηδάει όταν βρίσκεται στο χώρο ενός άλλου πουλιού, το οποίο μάλιστα προσπαθεί να επιβάλλει την κυριαρχία του με το κελάηδημά του, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό.

Το λάθος συνεχίζεται με την επιστροφή του πουλιού στο PS και τέλος με το να το πας σε άλλο σπίτι και να το βάλεις στο ίδιο κλουβί με ένα αρσενικό, για να δείτε τι θα γίνει. Είναι απίστευτο το σοκ και το στρες που έχει υποστεί τις δύο τελευταίες μέρες.

Διάβασε το άρθρο στο οποίο σε παραπέμπω και δώσε του την ευκαιρία να σου τραγουδήσει όταν συνέλθει.
 
Back
Top