Γενικά Είναι θηλυκό αχάτης ή κοινό;

Ηθελα να το βαλω με αρσενικο αχατη μωσαικου.. Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι αχατης δηλαδη;
 
Αφού είναι κοινό καναρίνι.. Μόνο με κοινό μπορείς να το βάλεις. Να σου ζήσει.
*όταν μπορέσεις αγόρασε πατηθρες ξύλινες2017-01-12-15-08-11--58905039.webp
Και βγάλε αυτές τις πλαστικές για το καλό της... Επίσης την πατηθρα την έχεις πολύ κοντά στα κάγκελα... Βαλτην πιο μπροστά...
**και στις ταιστρες να βάζεις πιο λίγη τροφή... (ελπίζω συσκευασμενη να είναι έτσι); 🙂
 
*όταν μπορέσεις αγόρασε πατηθρες ξύλινες
Και βγάλε αυτές τις πλαστικές για το καλό της... Επίσης την πατηθρα την έχεις πολύ κοντά στα κάγκελα... Βαλτην πιο μπροστά...
**και στις ταιστρες να βάζεις πιο λίγη τροφή... (ελπίζω συσκευασμενη να είναι έτσι); :)
Εύα μου... σωστές οι παρατηρήσεις... αλλά θα πρέπει παραμείνουμε στο αρχικό θέμα.
 
Εύα μου... σωστές οι παρατηρήσεις... αλλά θα πρέπει παραμείνουμε στο αρχικό θέμα.
Εντάξει βρε Γιάννη να βοηθήσει θέλει το κορίτσι για την καλύτερη φροντίδα του καναρινιού. Και εγώ ήθελα να πω να μην βάζει εφημερίδα γιατί το μελάνι κάνει κακό στα πόδια των καναρινιών μας. Αντί για εφημερίδα να προτιμάς χαρτί κουζίνας!
Ό,τι και να είναι είναι πανέμορφη και να σου ζήσει!
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες! Τα εχω φτιαξει ολα αυτα απλα η φωτο ειναι πιο παλια που την ειχα προσωρινα καπου.. Αν δε βρω αλλο πουλι αμα τη βαλω με κοκκινο αχατη μωσαικο τι χρωμα καναρινακια θα παρω; θα διαφερουν πολυ απτον αχατη εμφανησιακα; Ερασιτεχνικα ασχολουμαι
 
Αν δε βρω αλλο πουλι αμα τη βαλω με κοκκινο αχατη μωσαικο τι χρωμα καναρινακια θα παρω; θα διαφερουν πολυ απτον αχατη εμφανησιακα; Ερασιτεχνικα ασχολουμαι
Το πιο πιθανό είναι να πάρεις πουλιά παρόμοια με της φωτογραφίας,ίσως και κάποια χωρίς το λευκό σε ουρά και φτερά. Δεν μοιάζει πιθανό να αποκτήσεις παρδαλό, με μη σταθεροποιημένο μοτίβο. Τα χαρακτηριστικά του μωσαικού θα τα έχουν όλα.
Πέραν του ό,τι ειπώθηκε το θηλυκό της φωτογραφίας έχει πολύ φαιομελανίνη που σαν συνέπεια απομακρύνει το ίδιο και ακόμα πιο πολύ τους απογόνους απο το πρότυπο του αχάτη.
Συν οτι μπορεί να μιλάμε για καφέ σειρά.
 
...
Πέραν του ό,τι ειπώθηκε το θηλυκό της φωτογραφίας έχει πολύ φαιομελανίνη που σαν συνέπεια απομακρύνει το ίδιο και ακόμα πιο πολύ τους απογόνους απο το πρότυπο του αχάτη...
.

Αυτό είναι το βασικότερο. Με άλλα λόγια, ακόμα και να βγούν πουλιά χωρίς λευκά πρωτεύοντα δεν θα αποζημιώσουν την προσπάθεια.
 
Οποτε πρεπει να βρω μια θυληκια αχατης...
Σίγουρα, αν έχεις πράγματι ένα αντίστοιχο αρσενικό. Βάλε μια φωτογραφία του, αν θέλεις να πάρεις μερικές γνώμες για την ποιότητά του.
 
Back
Top