Αναπαραγωγή Είναι θηλυκό το καναρίνι για να το ζευγαρώσω;

macgeorge24255

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2011
Μηνύματα
18
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα έχω 1 αρσενικό καναρίνι πριν μια εβδομαδα ζήτησα και μου έφεραν ενα θηλυκό αλλά δεν μπορω να καταλάβω αν είναι όντως, μπορείτε να με βοήθησετε σας παρακαλω τραβηξα φωτογραφίες την γενετική του περιοχή. Αλλά δυστυχώς μου λέει το αρχείο είναι πολύ μεγαλο τι να κάνω; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

IMG_20150313_135552-001.webp IMG_20150313_135540-002.webp
 
Οι φωτογραφίες ανέβηκαν.
 
Τωρα να πω και γω η απειρη οτι δεν διακρινω κατι; Για θηλυκο το κοβω, αν ειναι αρσενικο φιλε μου δεν εχει προσοντα :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Εγώ λέω πως είναι θηλυκό.

Πολλές φορές βοηθάει και η συμπεριφορά ενός πουλιού στην αναγνώριση του φύλου. Για παράδειγμα, όταν ακούει τον αρσενικό να τραγουδάει πως αντιδρά; Πολλά θηλυκά αντιδρούν με μια ευχάριστη αναστάτωση στο άκουσμα ενός αρσενικού με δυνατό κελάηδισμα. Κάνουν σαν να θέλουν να δραπετεύσουν. Χοροπηδάνε από κλαρί σε κλαρί εκστασιασμένα. Καλά αν είναι και έτοιμα, στήνονται κιόλας. Από την άλλη ο αρσενικός πως αντιδρά στη θέα της;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι ναι τα έχω στη ζευγαρωστρα δυο βδομάδες τώρα

Διευκρίνιση ο αρσενικός ανοίγει το στόμα του μόλις τον πλησιάζει
 
Διευκρίνιση ο αρσενικός ανοίγει το στόμα του μόλις τον πλησιάζει

Το κατάλαβα. Η ζευγαρώστρα δεν έχει χώρισμα ώστε να συνηθίσει το ένα την παρουσία του άλλου πρώτα χωρίς σωματική επαφή; Η συμπεριφορά του αρσενικού μου φαίνεται πολύ λογική, καθώς δέχτηκε στην ουσία έναν εισβολέα στο χώρο του, ασχέτως αν είναι θηλυκού γένους.
 
Ευχαριστω πολύ θα ακολουθησω τις οδηγίες πιστα και θα βάλω το χώρισμα έστω και αργά και θα ενημερωνω τι γινεται
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top