Φροντίδα Είναι κακό οι παπαγάλοι να είναι μέσα στο σπίτι όλον το χρόνο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Γεια σας, Είναι κακό οι παπαγάλοι να είναι μέσα στο σπίτι όλον το χρόνο;
 
Καλησπερα. Οταν λες μεσα στο σπιτι; Που; Κουζινα; Σαλονι; Μπαινει ηλιος; Αεριζεται σωστα ο χωρος; Ο αερας ειναι καλος;

Δωσε πληροφοριες για να μπορεις να παρεις μια ολοκληρωμενη απαντηση.
 
Το καλυτερο θα ηταν αυτο, να ειναι στον καταλληλο χωρο εντος του σπιτιου ολο τον χρονο.
Δεν ειναι σαν τα καναρινια πχ, τοσο ανθεκτικα στο κρυο και τις χαμηλες θερμοκρασιες.
 
Το καλυτερο θα ηταν αυτο, να ειναι στον καταλληλο χωρο εντος του σπιτιου ολο τον χρονο.
Δεν ειναι σαν τα καναρινια πχ, τοσο ανθεκτικα στο κρυο και τις χαμηλες θερμοκρασιες.

Οι παπαγαλοι νομιζω αντεχουν παραπανω. Τα καναρινια γενικα ειναι ευαισθητα. Δεν ειμαι και σιγουρη.
 
Οι παπαγαλοι νομιζω αντεχουν παραπανω. Τα καναρινια γενικα ειναι ευαισθητα. Δεν ειμαι και σιγουρη.


Εγω το αντιθετο ξερω, οτι τα καναρινια ειναι πιο ανθεκτικα στο κρυο σε σχεση με παπαγαλους και εξωτικα πτηνα.
 
Αυτο που ειπε η Μαρια ειναι το καλυτερο!
Να τα εχεις μεσα αλλα που και που να τα βγαζεις εξω να τα βλεπει λιγο ο ηλιος, παντα υπο την επιβλεψη σου.
Προσωπικα εχω ενα μικροτερο κλουβακι και οποτε καθομαι στη βεραντα για καφε ή για να ποτισω τα φυτα βαζω τα δικα μου εκει και τα βγαζω εξω για οση ωρα ειμαι κι εγω εξω, σε σημειο που να τα βλεπω καθε στιγμη.
Το χαιρονται τοσο πολυ:)
 
Καλησπερα. Οταν λες μεσα στο σπιτι; Που; Κουζινα; Σαλονι; Μπαινει ηλιος; Αεριζεται σωστα ο χωρος; Ο αερας ειναι καλος;

Δωσε πληροφοριες για να μπορεις να παρεις μια ολοκληρωμενη απαντηση. (
Ειναι στην ακρη του σαλονιου διπλα απο την τηλεοραση. Ο χωρος αεριζετε και ο ηλιος μπαινει αλλα καπιοι με ειπαν οτι δεν κανει ο το φως του ηλιου να πεφτει στα ματια τους, αλλα διπλα απο το κλουβι τους
 
Παρομοια απορεια είχα και εγω, γιατι δεν τον βγαζω πολυ έξω. (6-14"00 μενει μονος του στο σπιτι μπροστα στο τζαμι του μπαλκονιου στο δωματειο μου, οπου ανατελει ο ήλιος με την μιση μπαλκονοπορτα διπλα απο το κλουβι και οχι απεναντι ανοιχτη, μολις ερχομαι τον ανοιγω και τον βαζω στο σαλονι, το σκ τον βγαζω εξω για 1-2 ωρες με εμενα παντα κοντα, στο κρεβατι εχωντας οπτικο πεδιο
 
Χμμμ... Δεν εχει συγκεκρημενη ωρα αλλα τις πιο πλλες φορες κοιμαται 10:15 και ξυπναει 7:50
Τώρα είναι απλά λίγο ακραίο αλλά τον χειμώνα δεν γίνεται να του συνεχίσεις αυτό το πρόγραμμα. Θα πρέπει να κοιμάται περισσότερο.
Κανονικά είναι από δύση μέχρι ανατολή με τις φυσικές εναλλαγές σούρουπο-χαραυγή.
Βρες σημείο αν είναι δυνατόν χωρίς παντζούρια και κοίταξε και λίγο εδώ.
Τώρα αν δεν βρίσκεις την "τέλεια" λύση, γράψε τις δυσκολίες σου, να αρχίσουμε τις "εκπτώσεις" να βρούμε ό,τι γίνεται καλύτερο μαζί :)
 
Back
Top