Φροντίδα Είναι καλά αυτά τα κλουβιά για parrotlet

Kateriniotis13

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2020
Μηνύματα
33
Πόλη
Κατερίνη
Παιδιά μια ερώτηση έχω για κλουβί. Είμαι ανάμεσα σε 2 τα οποία μου αρέσουν απλά με προβληματίζει στο ένα ότι κάτω στο πάτο δεν έχει σχάρα, είναι απευθείας το πλαστικό ταψάκι που βγάζεις. Δηλαδή αν εκεί έχω άμμο θα πατάει πάνω το πουλί; Μου φαίνεται περίεργο. Σας στέλνω και τα link από τα κλουβιά να μου πείτε την γνώμη σας.

petsupermarket.gr/image/cache/cache/8001-9000/8508/main/726f-83200_Vi_Vogelheim-S01_ausgepackt_rgb-0-2-0-1-2-800x800.jpg

 
Αν υποθεσουμε οτι θα μεινεις στο ενα πουλακι και θα βγαινει απο το κλουβι, το Vision θα σε βολεψει.
Κατασκευαστικα ειναι πολυ ποιοτικο.

Εγω εχω το S02, ειναι σε φαρδος το ιδιο με αυτο που εχεις βαλει αλλα ειναι διπλασιο σε υψος,

Ενναλακτικα πας ειτε σε 60αρα κινεζικη ζευγαρωστρα ειτε σε 76αρα.
Το πουλακι θα ειναι μεγαλωμένο στο χερι;
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντάς και με βοηθάς. Είμαι στην αναζήτηση αγοράς κλουβιού και η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτά με έχουν ικανοποιήσει.
Έχει και κάποια ferplast αλλά πανάκριβα.
Ωραία ιδέα έριξες.

Ναι στο χέρι ταισμενο.
[automerge]1588872594[/automerge]
Από αυτόν που μου πρότεινες. Τον george
 
Να εισαι καλα :)

Tα ferplast ειναι ποιοτικα, ειναι καλαισθητα αλλα ειναι πανακριβα οντως.

Αφου θα ειναι ημερο θα σου προτεινα να πας στην 76αρα αν εχεις χωρο να την βαλεις.
Το μειονεκτημα της ειναι οτι δεν αφαιρειται η σχαρα (με πατεντα γινεται αφαιρουμενη) αλλα ακομα και να την αφησεις ετσι θα την καθαριζεις με το πουλακι εκτος.
Αν αυτο το μειονεκτημα σε προβληματιζει πας σε 60αρα.
 
Σας ζάλισα ρε παιδιά συγνώμη. Κάτι τελευταίο.. Δείτε και αυτο.
Αν και ξέρω ότι τετράγωνο είναι το καλύτερο αλλά προσπαθώ να ρω μια ενδιάμεση λύση αλλιώς μάλλον θα πάω για το vision.



Πιστεύετε ότι θα έχει πρόβλημα η μικρούλα μας εδώ;
 
Τα κλουβιά των εταιριών ferplast και imac έχουν πολύ καλή κατασκευή, είναι βολικά (τα περισσότερα) και όμορφα!
Το μεγάλο ελάττωμα τους είναι πως δεν έχουν σχάρες. Τα γνωρίζω πολύ καλά, τα έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη με την αντοχή, το φινίρισμα και την εμφάνισή τους. Αναγκαζόμουν όπως να δένω την πλαστική ''σκάφη'' με το κυρίως μέρος του κλουβιού διότι ήθελα να αισθάνομαι ασφαλής ακόμα και για την περίπτωση ενός ατυχήματος (πέσιμο κτλ).
Δες τα κλουβιά των δικών μου πάροτλετς
Τα κλουβιά των parrotlets (Μάριου+Κάρλο)
Τα κλουβιά του Πέπερ και της Λήδας (parrotlets)
Τελικά κατέληξα σε ζευγαρώστρες διότι είχα πολλούς λόγους.
''Αναγκαστικά'' από ένα πουλάκι έγιναν δύο, μέσα στο τεράστιο imac κλουβί, σκοτώνονταν στους τσακωμούς. Πήρα και δεύτερο και είχε ο καθένας το δικό του. Αργότερα ήθελαν πάλι να είναι μαζί, αλλά οι καυγάδες κάθε τόσο τους με κατατρόμαζαν!
Έτσι κατέληξα στις ζευγαρώστρες, όποτε τα πάνε καλά βρίσκονται μαζί (όσο βρίσκεται κάποιος στο σπίτι), όταν λείπουμε ή τα πιάνουν τα νεύρα τους και καυγαδίζουν, βάζω το διαχωριστικό και έχω το κεφάλι σου ήσυχο! (άσχετο αν τα πιάνει το γλυκύ τους μόλις τα χωρίσω).
Δυστυχώς όμως όταν αυτές είναι των πιο πάνω εταιριών δεν έχουν σχάρα, έτσι αναγκαστικά κατέληξα να πάρω κινέζικες οι οποίες δεν έχουν τίποτα γύρω γύρω ώστε να μην πέφτουν τα σπόρια κάτω... Ουσιαστικά είμαι ευχαριστημένη, είναι πάμφθηνα σε σχέση με τα Ιταλικά, αλλά πρέπει να σκουπίζω κάθε τόσο...
Σε σχέση με τα vision, έχω γράψει την άποψή μου εδώ #72
Τα δικά μου πλέον ως βασικό κλουβί έχουν αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top