Αναπαραγωγή Είναι καλά 12 ώρες φως για προετοιμασία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Λοιπόν όπως θυμάστε κάποιοι είχα μια επισκέπτρια έτοιμη, πυρωμενη. Έτσι αποφάσισα ν χάσω την πρωτη γέννα λόγο καραντίνας.. Κ ν ετοιμάσω έναν κοινό αρσενικό που μου προέκυψε έχω ξεκινήσει προετοιμασία και είμαι στις 12 ώρες φως καλά τα πάω η θέλει πιο αργά, η όλη διαδικασία;
 
Παναγιώτη θα πρέπει να ρυθμίσεις την εξέλιξη και την περιοδική αύξηση της διάρκειας φωτισμού έτσι ώστε στην επιθυμητή ημερομηνία να έχεις διάρκεια φωτισμού 14 έως 14:30 ώρες. Υπάρχουν σχετικές συζητήσεις επί του θέματος όπως αυτή Ποια πρεπει να ειναι η χρονική διαχειριση φωτισμου στην εκτροφη; | PetBirds
Για να μπορέσεις να πετύχεις σωστά και ομαλά αυτό το χρόνο φωτοπεριόδου, πρέπει να υπολογίζεις 15 λεπτά αύξηση του χρόνου φωτισμού ανά εβδομάδα, οπότε από τις 12 ώρες για να πας στις 14 θα χρειαστείς 8 εβδομάδες.
Αν πάλι θέλεις να επιταχύνεις κάπως αυτή τη διαδικασία, μπορείς να αυξάνεις το φωτισμό 20 λεπτά την εβδομάδα οπότε θα χρειαστείς έξι βδομάδες. Ο χρόνος αυτός είναι σίγουρα ο λιγότερος απαραίτητος κατά τη γνώμη μου ώστε να προετοιμαστούν σωστά τα αρσενικά του κοπαδιού σου.
Ταυτόχρονα να φροντίσεις τα θηλυκά καναρίνια να βρίσκονται με χαμηλότερο σε ένταση και διάρκεια φωτισμό. Επιπρόσθετα χαμηλότερες θερμοκρασίες και να μην ακούν (όσο είναι εφικτό) τα κελαηδήματα των αρσενικών.
Καλή δύναμη και μη ξεχάσεις... Περιμένουμε "φωτορεπορτάζ" της εκτροφής σου.
 
Θα έχετε και αυτής της μικρής εσωωτερικης προσπάθειας αλλά και τις μεγάλης εξωτερικής που έχω ξεκινήσει πεοετοιμασια μετά από μελέτη εδώ μέσα. Σίγουρα θα έχουνε πολλές συζητήσεις και ευτράπελα οπότε. Όλα καλά... Παντός η κυρία απροσκλητη ετοιμάζει φωλιτσα, επειδή δεν γνωρίζω το πουλί έβαλα πολλά νήματα μέσα και δύο φωλιές και τελικά επέλεξε κάτι που έβαλα από αγανάκτηση, στουπι το πήρε αμέσως και άρχισε στρώσιμο..
 
Ευχαριστώ πολύ να είστε καλα.. Και όπως λέμε στα μέρη μου πολλά χαλίκια στις φωλιές μας..
 
Παναγιώτη τελικά θα την αφήσεις να γεννήσει τώρα άσπορα και στη δεύτερη γέννα θα της βάλεις τον απρόσκλητο; Αυτό το ζευγαράκι θα είναι οι "απρόσκλητοι"! 😛
 
Παναγιώτη τελικά θα την αφήσεις να γεννήσει τώρα άσπορα και στη δεύτερη γέννα θα της βάλεις τον απρόσκλητο; Αυτό το ζευγαράκι θα είναι οι "απρόσκλητοι"! 😛
Το "απρόσκλητοι" μου ακούγεται κάπως άσχημα Αλίκη... Να το κάνουμε "ευπρόσδεκτοι";
 
Ακριβώς, ναι ετσι και αλλιώς δεν την προλαβαίνω.. Ευπρόσδεκτοι ευπρόσδεκτοι...όπως θέλετε..
 
Κ έχω άλλες δύο κοινές σκουφάτες αυτές θ τις βάλω μ ένα αρσενικό που θ αγοράσω έτσι για ν μην μείνουν εκτός αναπαραγωγης η μπορεί ν τις αφήσω για παραμανες.. Εσείς τι λέτε;
 
Κ έχω άλλες δύο κοινές σκουφάτες αυτές θ τις βάλω μ ένα αρσενικό που θ αγοράσω έτσι για ν μην μείνουν εκτός αναπαραγωγης η μπορεί ν τις αφήσω για παραμανες.. Εσείς τι λέτε;
Θα προλάβεις την καραντίνα αν αγοράσεις τώρα ένα καναρίνι όπως λες;
 
Αυτές είναι οκ από καραντίνα αν αυτόν τον αγοράσω τώρα και τον ετοιμάσω για μέσα Μαρτίου;
 
Back
Top