Διατροφή Είναι καλή αυτή η διατροφή για κοκατίλ;

Νοκολετα

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2018
Μηνύματα
64
Καλησπερα σας
Με αφορμη την χθεσινη μου επισκεψη στο πετ σοπ θα ηθελα να σας ρωτησω.
Σε καθημερινη βαση δινω στο κοκατιλ λαχανικα και καποια φρουτα. Η αληθεια ειναι οτι τρωει πιο πολλα σπορακια αλλα το προσπαθουμε...Χθες λοιπον μου δωσαν και ενα σακουλακι με πολυχρωμες βιταμινες για παπαγαλους που τις βαζουμε στην τροφη, και μου ειπαι οτι ειναι απαραιτητη και η αμμος απο οστρακα που τα βαζω σε ενα σαν μπανιερα. Γενικα θελω να του προσφερω τροφες κ συμπληρωματα που ειναι πραγματικα σωστα για την υγεια του. Η γνωμη σας θα μου ηταν πολυτιμη και ως προς την συχνοτητα που πρεπει να τα χρησιμοποιουμε.
Ευχαριστω
 
Καλησπέρα! Καλά κάνεις και ψάχνεσαι για την σωστή διατροφή που πρέπει να έχει το κοκατιλ σου. Το θέμα ειναι πως αυτή η βιταμίνη δεν πρέπει να δίνεται στα πουλιά καθώς τα συστατικά της περιέχουν πολλά παχυντικα και μη χρήσιμα συστατικά για τα πτηνά. Να μην ανυσυχεις, με επιμονή και υπομονή κάποια στιγμή θα φάει και φρούτα και λαχανικά.
 
Χθες λοιπον μου δωσαν και ενα σακουλακι με πολυχρωμες βιταμινες για παπαγαλους που τις βαζουμε στην τροφη, και μου ειπαι οτι ειναι απαραιτητη

Ποιος σου τα έδωσε; Έχει επωνυμία το σακουλάκι;
 
Μη δώσεις τη "βιταμίνη".
Συνέχισε με λαχανικά, φρούτα, σπόρους (συσκευασμένους) και δοκίμασε εναλλακτικά και πέλλετς ή φύτρες.

Μια φορά την εβδομάδα δίνεις και λίγο αυγουλάκι ή αυγοτροφή και είσαι καλυμμένη.
 
Οχι δεν εχει ονομα ειναι αυτα τα χυμα που πουλανε ολα τα πετ σοπ. Η αμμος που λεει που τα βοηθαει να χωνευουν ειναι απαραιτητη;
 
Δεν αγοράζουμε ότι μας πουλάνε τα πετ σοπ... Και περισσότερο χύμα τροφές.
Αν το πουλάκι τρωει 3-4 φορές την εβδομάδα φρουτα και λαχανικά, δε χρειάζεται "βιταμίνες"
Οπως σου είπαν και παραπάνω μπορείς να πάρεις επώνυμα πελλετ για το είδος αυτό... Να φτιάξεις φύτρες.
 
Back
Top