Φροντίδα Είναι καλή αυτή η μέθοδος για την εκπαίδευση parrotlet;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα. Ηθελα να σας ρωτήσω μετά από όλα αυτά που έχουν γίνει με τον Φλαφυ.. Μετα από τα σκαμπανευασματα στην σχέση μου με τον φλαφυ σκεφτικα να ξαναρχίσω από την αρχή την εκπεδευση σαν να έχω έναν άγριο παπαγάλο. Οπότε έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα αυτόν τον κύριο ο οποίος μου άρεσε οπότε ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αυτήν την μέθοδο και αν είναι καλή.. Φυσικά επειδή δεν έχω κλουβί με σταντ σκεφτόμουν να βάλω από πάνω ένα πλειγκραουντ που έχω είτε να φτιάξω ένα οπότε θέλω συμβουλές και για αυτό.. Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190828_130745_com.google.android.youtube_400x800.webp
    Screenshot_20190828_130745_com.google.android.youtube_400x800.webp
    22,2 KB · Προβολές: 46
Καλή μου φαίνετε αλλά πιθανόν να έχει διαφορετικά αποτελέσματα σε ένα άλλο πουλί με άλλο χαρακτήρα ή άλλης ράτσας. Ενα άλλο πουλί για παράδειγμα, μπορεί να μην κάθετε έτσι και να δαγκώνει. Μπορεί να κάνει σαν τρελό από τον φόβο.
 
Ο φλαφλυ έχει ήδη περάσει φάση εξημερωματος οποτε μπορείς απλά να τον εξημερώσεις μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο. Αρχικά απλά πρέπει να το κάνεις να σε εμπιστευτεί. Δοκίμασε να φάει από το χέρι σου και τέτοια. Μετά σιγά σιγά τον βγάζεις από το κλουβί... απλό είναι. Φυσικά όλα αυτά προσεκτικά. Και δεν χρειάζεται να μου μιλάς στον πληθυντικό όλοι εδώ φίλοι είμαστε🙂
 
Εντάξει λοιπόν.. Δεν έχω καταλάβει καλά πως να τον βγάλω από το κλουβί κτλπ.. Προστοπαρον απλά βάζω το δάχτυλο.. Φεύγει 3-4 φορές και μετά ανέβενει τον πάω μέχρι την μέση του κλουβιού και τρώει κεχρί
 
Ε ναι.. Πως θα με εμπιστεύτει αυτό προσπαθώ να μάθω
Τα λέγαμε παλιά.
Πρώτα απλά είναι στο κλουβί και πλησιάζεις και μιλάς με απαλή φωνή...
Δεύτερον βάζεις με κεχρί το χέρι μέσα και έρχεται να φάει
Κτλ κτλ
 
Τα λέγαμε παλιά.
Πρώτα απλά είναι στο κλουβί και πλησιάζεις και μιλάς με απαλή φωνή...
Δεύτερον βάζεις με κεχρί το χέρι μέσα και έρχεται να φάει
Κτλ κτλ
Το κάνω αυτό.. Ανέβενει στο δάχτυλο που αλλά το κεχρί το τρώει από το άλλο χέρι.. Επίσης την εκπεδευση να την κάνω στο μέρος που είναι γενικά το κλου Ι ή να το μετακινώ
 
εγω πραγματικα εχω μπερδευτη τοσο πολη με το ολο θεμα, που δεν μπορω τελικα να καταλαβω τι ακριβως θελεις να κανεις. τι ακριβως εκπεδευση θελης οπως λες να κανεις. και ενα ερωτημα. το πουλι εχει κανει ποτε κινηση να σε πλησιαση απο μονο του. απο εκει ξεκιναμε ως αφετερια
 
εγω πραγματικα εχω μπερδευτη τοσο πολη με το ολο θεμα, που δεν μπορω τελικα να καταλαβω τι ακριβως θελεις να κανεις. τι ακριβως εκπεδευση θελης οπως λες να κανεις. και ενα ερωτημα. το πουλι εχει κανει ποτε κινηση να σε πλησιαση απο μονο του. απο εκει ξεκιναμε ως αφετερια
Έχει ανέβει πάνω που όταν του βάζω το δάχτυλο πηδαει πάνω του. Η εκπαίδευση που θέλω να του κάνω είναι να βγαίνει έξω από το κλουβί και να μην πετάει παντού
 
Και πως θα γινει αυτο; Πουλι ειναι δεν ειναι στρατιωτακι και τα μικρα ειδικα πουλια τους αρεσει να πετανε, οσο μεγαλυτερο μεγεθος πετανε λιγοτερο συνηθως, γιαυτο και τα βλεπεις στα σταντ αραχτα και λαιτ!
 
Δεν γίνεται Μιχάλη αυτό που λες!Για να σε εμπιστευτεί πρέπει να το εμπιστευτείς κι εσύ και για να γίνει αυτό θα πρέπει να του έχεις έναν χώρο να πετάει και να είναι προστατευμενο π. χ κλειστές κουρτίνες, όχι καθρέφτες και όχι φαγητα ή άλλα φυτά που θα μπορέσουν να τον βλάψουν στην έξοδό του... Άφησε το ελεύθερο κάθε μέρα που θα έχεις χρόνο έστω μια ωρίτσα και όχι όταν θες να πας στην γειτόνισσα παράδειγμα όπως έκανες και με τον έβγαζες τον κυνηγούσε να τον βάλεις ξανά μέσα επειδή δεν προλάβαινες η κάτι σου τύχαινε... Πως θα σε εμπιστευτεί; φιλικά πάντα μιλαω 😊
 
συγνωμη μιχαλη αλλα μου ειναι αδυνατον να καταλαβω πλεον τον τροπο που σκευτεσαι. τι εχεις καταφερη ως τωρα για να προχορησης σε αυτο το βημα. Ποια ειναι η συμβουλη που ζητας. Να το κανεις η οχι. Προσωπικα δεν θα σου απαντησω ποτε σε αυτο το ερωτημα, διοτι πραγματικα οφειλω να ειμαι σοβαρος απεναντησου. Δεν σου κρυβω οτι δεν καταφερα να δω τα βιντεο που προτεινες, ισως επειδη εγω τοσα χρονια αποφασισα να μεινω στα απλα για να ειναι ευτυχισμενοι οι παπαγαλοι μου. το μονο που μπορω πλεον να σου πω ειναι να μην επιρεαζεσαι απο τα βιντεο στο youtube.
 
Back
Top