Αναπαραγωγή Είναι καλή εποχή τώρα για αναπαραγωγή zebra finch;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Argarg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Argarg

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2020
Μηνύματα
55
Είναι μια καλή εποχή τώρα ώστε να βάλω φωλλια κ υλικό κ να περιμένω αναπαραγωγή? Ποιος μήνα θα ήταν ιδανικός? Ανυπομονώ κ ίσως βιάζομαι να έχω τα πρώτα μικρα
 
Γειά σου φίλε μου. Αρχικά έχεις ένα πανέμορφο ζευγάρι. Αυτή η εποχή δεν είναι κατάλληλη για την αναπαραγωγή τους.Θα μπορείς όταν δροσίσει ο καιρός δλδ μάξιμουμ 30 με 32 βαθμούς η υψηλότερη θερμοκρασία και αφού έχουν τελειώσει την πτεροροια. Υπολόγισε σε περιπου ένα μήνα. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από τώρα αν θες τον Οκτώβρη, να τα προετοιμάζεις διατροφικά. Δηλαδή θα πρέπει να δίνεις λαχανικά και πρωτεινες και φυσικά ασβέστιο. Σιγά σιγά όμως και όχι αποτωμα. Εβδομάδα με εβδομάδα θα εμπλουτίζεις και περισσότερο την διατροφή τους. Ελπίζω να σε καλυψα👍
 
Συνήθως τα ζεβρακια ζευγαρώνουν οποία διποτε εποχή. Εγώ θα τα ζευγαρωνα μετά την πτερορροια τους και αφού θα έχουν πάρει τις δυνάμεις τους και θα είναι και τα δύο υγιές.
 
Παιδιά σήμερα διαπίστωσα ότι μέσα στην φωλιά που είχα για ύπνο υπάρχουν 3 αυγά. Υλικό φωλιάς δεν είχα με αποτέλεσμα τα αυγά να είναι σκέτα στον πάτο της φωλιάς. Τι να κάνω? Δεν θα ήθελα να πετάξω τα αυγά. Εάν υπάρχει μέλλον φυσικα
 
Βάλε υλικό φωλιάς στην φωλιά, πίεσε με ένα πορτοκάλι ή λεμόνι για να δώσεις το σωστό σχήμα και μετά βάλε μέσα τα αυγά.
 
@Argarg Όχι θα καλύψουν τα αυγά με το υλικό φωλιάς και το θυληκο δεν θα μπορεί να τα κλωσησει. Όπως σου είπε ο Ιωάννης πρέπει να τους φτιάξεις εσύ φωλιά. Έπειτα θα πάρεις ΠΟΛΎ προσεκτικά τα αυγά και θα τα βάλεις με τον αερόσακο προς τα πάνω Όσο μπορείς να κάνεις τη διαδικασία λιγότερο αγχωτικη για το ζευγάρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να τα αφήσουν. Κανονικά την φτιάχνουν μόνα τους(ο αρσενικός) και έπειτα γεννάει η θυληκιά. Ποτε γέννησαν το πρώτο αυγό? Έχεις σουπιοκοκκαλο ώστε να αποφευχθεί μια πιθανη δυστοκια?
[automerge]1599332163[/automerge]
στην φωλιά που είχα για ύπνο

Πολύ κακός είχες φωλιά στο ζευγάρι σου. Είναι φημισμένα για το πόσο αναπαραγωγικα είναι και είναι δύσκολο να μην ζευγαρώσουν.Επισης δεν χρειάζονται φωλιά να κοιμουνται😉
 
Ναι σουπιοκοκκαλο έχω. Δεν ξέρω πότε έκαναν το πρώτο αυγό λογικά πριν τρεις μέρες σήμερα τα είδα κ ίσως αγχώθηκα που τα είδα γιατί κ τα δύο κοιμούνται έξω από τη φωλιά απόψε το βράδυ. Εάν τα αφήσω χωρίς υλικό δεν θα τα καταφέρουν μάλλον. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Εάν κάνω μόνος μ την φωλια δεν με εχω εμπιστοσύνη να μετακινήσω τα αβγά κ θεωρώ σίγουρο ότι θα τα εγκαταληψουν. Είναι κ η πρώτη τους γενα
 
@Argarg Εγω θα πρότεινα να τα αφήσεις στη φύση.Ξέρω ακούγεται σκληρό , σε νιώθω πόσο ανυπονεις, κάπως έτσι ήμουν τον Ιούνη όπου ήθελα και εγώ μια καλή αναπαραγωγή αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν.Η εποχή δεν είναι κατάλληλη και οι γονείς από βδομάδα σε βδομάδα θα μπουν σε πτερορροια κάτι που θα τους ταλαιπωρήσει.Το μεγάλωμα νεοσων θα τους δώσει τη <<χαριστική βολη>>. Εάν αποτύχουν δεν πειράζει, καλύτερα μην σου πω. Θα σου έλεγα να ξανά προσπαθήσεις τον Οκτώβρη αφού ξεμπερδέψουν από πτερορροια και θα έχουν μια επιτυχημένη αναπαραγωγη👍😀
 
Δεν έχω άλλη επιλογή από το να το αφήσω στη φύση κ ελπίζω να γίνει ότι είναι καλύτερο. Θα σας ενημερώνω σχετικά. Το ότι δεν κάθονται μέσα στη φωλιά απόψε σημαίνει ότι τα εγκατέλειψαν?
 
@Argarg δεν ξέρω και σίγουρα αλλά η θυλικια συνιθος αρχίζει να κλοσαει μετά την πρώτη μέρα η μετά το πρώτο αυγό κάτι τετιο
 
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση θα φανεί τι θα γίνει αύριο μεθαύριο. Θα ενημερώσω σχετικά. Τελευταία ερώτηση εχω μια φωλιά που την είχα αγοράσει για παπαγαλάκια ξύλινη ορθογώνια κλειστή, εξωτερική. Είναι κατάλληλη και για τα ζεμπρακια?
 
Επίσης λέτε ότι η φωλιά είναι μόνο για γέννα. Έχω διαβάσει ότι τους βοηθά να ανταποκρθουν κ στις καιρικές συνθήκες, το κρύο δεν ισχύει αυτό?
 
@Argarg όχι καλύτερα να την βγάλεις γιατί από την στιγμή που θα έχουν φωλιά διαθέσιμη δεν θα σταματήσουν να κάνουν αυγά και μετά θα έχεις προβλήματα σε σχέση με ελιψη ασβεστίου κτλ
 
κ στις καιρικές συνθήκες, το κρύο δεν ισχύει αυτό?
Γενικά έχουν την τάση να μπαίνουν στην φωλιά, νιώθουν και πιο ασφαλές. Αλλά με φωλιά μπορούν να βγάλουν μικρά. Ζευγαρώνουν και χωρίς φωλιά αλλά έτσι δεν μπορούν να πετύχουν αναπαραγωγικό κύκλο. Γενικά αν έχει κρύο θα μπαίνουν στην φωλιά, όμως δεν την αγοράζουμε για αυτόν τον σκοπό.
 
@Argarg Φυσικά βοηθά αλλά με τέτοια θερμοκρασία μονο κακό παθαίνουν. Οι καλαθωτες δεν κάνουν τπτ μιας κ είναι <<τρύπιες >>. Μόνο οι ξύλινες βοηθάνε αλλά δεν είναι απαραίτητο. Εμένα ούτε να βλέπουν δεν ήθελαν την ξύλινη που είχα.
 
Back
Top